Cikkek
-
2007.11.15. (46.szám) Magyar Demokrata, Szalay Károly: Patkányeffektus
SZÓKIMONDÓA Gerő András-félék kártékonyságáról, akik nem patkányok, csak viselkedésük emlékeztet rájuk.
„Nos, az SZDSZ vezető politikusai, médiapropagandistái, állandó tévéarcai, színészek, írók s egyéb művészeti csirkefogók is lassan-lassan, szívós együttmunkálkodással, lenullázták a liberális pártot. […] az SZDSZ legjobb koponyái sorozatban elmenekültek a pártból. Kis János, Bencze György, Tölgyessy Péter, a máskülönben szélkakas Tamás Gáspár Miklós, de még Petri György és Eörsi István is meghasonlott, Kuncze Gábor is, aki a mai liberális vezetők viszonylatában valóságos fárosszá magasodott.”
2007.11.15.Népszabadság, Nyusztay Máté: Keserű torta a liberálisok szülinapján
(Kozák Gyula: A mai SZDSZ egy zsaroló kis csoport.)
2007.11.22. (47.szám) 168 óra, Buják Attila: Ha Szabó Miki élne...
Levélháború az SZDSZ-benLevélháború az SZDSZ tizenkilencedik születésnapján. Kozák Gyula, az ’56-os Intézet munkatársa kíméletlen üzenetben kérte számon pártján az eltékozolt éveket. Miért léptek ki a kilépők? Mit jelentettek a végleg eltávozottak? Milyen jövőt hoznak az érkezők? Hiteles liberalizmusképet mutat-e a mai SZDSZ? Kiürült-e a párt? Fotók
2007.11.27.emasa.hu, A Karikaturista szakosztály blogja
2007.11.30. (48.szám) Amerikai Magyar Népszava – Szabadság, Ungvári Tamás: Szerecsenmosdatók
Tárca. A Magyar írók Szövetsége viharos története – múltja és jelene. „Csoóri Sándor »Nappali Hold« címen közzé adott jegyzetei nyomán rajban léptek ki rasszizmusra érzékenyebb művészek.” Milyen indokokkal utasította vissza a Kortárs a szerző írásait? Szigethy Gábor és Alexa Károly dicstelen szerepe, Alexa listázása. Utalás az Eörsi–Schmidt-perre.
2007.11.Mozgó Világ, Rádai Eszter: "Bár érezném azt az örömöt"; Jordán Tamással beszélget Rádai Eszter
2007.11.szám Hitel, Ablonczy László: Elgyurcsányosodásunk
Jegyzetek – hazatérve, I.
KÉRDEZ AZ IDŐRészlet a jegyzetből.
„Több mint két évtizede, hogy nyugati ösztöndíjasként Eörsi István az ÉS-ben írta: Magyarország azért is provincia, mert még a nyugati tévéhíradók időjárás-jelentésében sem szerepelünk. Egykor az ötvenhatos forradalmat követően börtönt szenvedett író meglehetősen bugaci szemponttal fölényeskedett. Valóban provincia voltunk, a szovjet birodalom provinciája, mert egy ország önálló és szabad voltában alapozhatja európai dimenzióját. Polgárát persze nem a gyarmati sorsa, hanem gondolkodása minősíti; ilyenképpen Nyugat-Berlinben is lehetett provinciálisan gondolkodni és viselkedni”
2007.11.szám Jelenkor, Gömöri György: Időm Eörsivel
Esszé Eörsi Istvánról. Az Emlékezés a régi szép időkre című börtönnaplójáról, arról, hogy Eörsit olvasták, de sokan nem szerették. Letartóztatásának története. Lojalitása Lukács Györgyhöz. Mi bosszantja a szerzőt Eörsi Időm Gombrowiczcsal című kötetében? Mi a baja Eörsivel?
„…csak azokat a tényeket vette figyelembe, amelyek beleillettek elméleteibe, illetve megvoltak személyes tapasztalataiban.”
Kossuth-díjáról: „Nem sokkal halála előtt, 2005-ben Eörsi Kossuth-díjat kapott. Függetlenül személyes vitáinktól, illetve attól, hogy miként értékelem gazdag, de ellentmondásos életművét, úgy gondolom, hogy ezt a díjat bőségesen megérdemelte. Halála után a Guardian című angol napilapban búcsúztattam irodalmunk hetven évén felül is fiatalosan kötekedő, mindig tettre kész, életimádó, elkötelezetten baloldali fenegyerekét.”
- A cikkben említett kötetek adatait megtekintheti a honlapon az Eörsi István / Kötetek / Magyar nyelvű résznél.
Előzmény:
- The Guardian, 2005.10.24. George Gomori: Istvan Eorsi. Hungarian writer, poet and political activist, he was jailed after the 1956 uprising
Kapcsolódó cikkek:
- litera.hu, 2007.11.07. A képzelőerő gyönyörei
- A témához kapcsolódó további cikkeket találhat, ha a keresőmezőbe beírja a KOSSUTH-DÍJ kifejezést (2005-től).
2007.11.szám Kritika, Ménesi Gábor: Konrád György: Csodafigurák
IrodalomKönyvkritika. Eörsi István említése.
- A kötet adatait és az Eörsi Istvánról szóló részleteket megtekintheti a honlapon az Eörsi István / Kötetek / Eörsi Istvánról szóló kötetrészeknél.
2007.12.01. (12.szám) Havi Magyar Fórum, sz: Pártvizsgák és pártfegyelmik
(A Csurka-probléma szigorúan bizalmas MSZMP-dokumentumok tükrében)Csurka Vizsgák és fegyelmik című darabjáról. Három dokumentum közlése. 1) Feljegyzések a Központi Bizottság titkárainak számára (Szigorúan bizalmas). 2) JAVASLAT a Politikai Bizottságnak az ellenzéki-ellenséges orgánumokban publikáló szerzők közlési korlátozásával kapcsolatos kérdésekről (1987. szeptember 17.). 3) Részletek az 1986. szeptember 9-én, a Politikai Bizottság ülésén elhangzott Kádár-beszédből. A Tiszatáj ügye.
„Az 1980-as határozatnak megfelelően 1981 óta a hazai ellenséges-ellenzéki orgánumokban és a külföldi ellenséges sajtóban, illetve rádiókban szerepet vállaló szerzőknek a hazai, legális publikációs fórumokon való megjelenését korlátoztuk. Ennek során egyes írók (Konrád György, Eörsi István, Csurka István) és az ellenzéki kiadványok szerkesztői, szerzői (Kis János, Tamás Gáspár Miklós, Haraszti Miklós stb.) – összesen mintegy 20-25 fő –, publikálásának korlátozására került sor.”
2007.12.06. Magyar Nemzet, Pethő Tibor: Asszonytüntetés a hősökért
Kínyó F. Tamás az 1956. november 4-i néma felvonulásnak állít lírai emléketKínyó Ferenczy Tamás díjnyertes dokumentumfilmje. …Amikor az óra 11-et mutat, induljatok…! Art Opus. Obersovszky Gyula, Gáli József és Eörsi István szervezték a nőtüntetést.
2007.12.08.Népszava, Földes Anna: Írni, írni, írni
(Hogyan válhatunk íróvá? A Magyar Író Akadémia előadásainak gyűjteményes kiadása: Hogy írunk mi? DFT Hungária Kiadó, 2007. és Agota Kristóf: Az analfabéta - Palatinus, 2007. című kötetekről.)
2007.12.13. (50.szám) 168 óra, Megvédte őt a TASZ
Az igazságügyi tárca elvesztette az Orbán Viktor ellen indított pert. Az eljárást azért indították, mert a Fidesz elnöke azzal vádolta meg a rendőrséget, hogy 2006. október 23-án politikai utasításra szorította rá a randalírozókat a Fidesz-szimpatizánsokra. A perben Orbán Viktort a Társaság a Szabadságjogokért jogvédő szervezet [TASZ] képviselte. A fórumozók vitája.
„Egyébként az a Schiffer András védte Orbánt, aki annak idején Eörsi Istvánt védte Schmidt Máriával vagy György Pétert Fábry Sándorral szemben.”
2007.12.13. (50.szám) Magyar Demokrata, Bognár József: Írók és aláírók I.
MÜHELYLista arról a 251 magyar íróról, akik 1957-ben aláírták azt az ENSZ-hez írt nyilatkozatot, amelyben amiatt tiltakoztak, hogy az ENSZ ne tárgyalja az 1956-os magyar szabadságharc véres megtorlásának körülményeit. Az aláíróknak különböző okaik voltak, de olyan is volt, aki tagadta, hogy egyáltalán aláírta volna a nyilatkozatot, sokan azóta sem tudnak szembenézni az akkori helyzettel. A szerző összeállított „egy másik listát, amelyik az akkori idők legalább annyira jelentős (legalább egykötetes) íróit, költőit, illetve irodalmárait, kritikusait, műfordítóit tartalmazza, mint akkoriban Csoóri volt”. Eörsi neve is szerepel ebben a listában. A harmadik azoknak a listája, akik benne voltak a Rákosi hatvanadik születésnapjára kiadott könyvben is.
„Csoóri tagadja, hogy valaha is aláírt volna ilyen nyilatkozatot, a lista létét is tagadja, máskor meg azt mondja, hogy ő akkor igen jelentéktelen figura volt irodalmunkban. A már akkor is befutott Illyés viszont később azzal magyarázta aláírását, hogy ezzel próbált segíteni a börtönben levő írók helyzetén.”
- A témával kapcsolatos cikkeket olvashat, ha a keresőmezőbe beírja az ENSZ-NYILATKOZAT kifejezést.
2007.12.13.Népszabadság, Trencsényi Zoltán: Maradnak a mosolyok
(Beszélgetés Kaposy Miklóssal az 500 óra nevetés című könyve megjelenése kapcsán a Karinthy Színpadról.)
2007.12.21. (51–52.szám) Élet és Irodalom, Ungvári Tamás: Tetszettek volna...
Victor Serge Egy forradalmár emlékiratai című műve és Susan Sontag. Tamás Gáspár Miklós említette először Serge nevét. A többi különc: Jean Genet, Samuel Beckett. A Tamás Gáspár Miklóst ért anarchista vád, törekvések ellehetetlenítésére. Jobboldali fölény a médiában. Az Apák és fiúk rágalom felidézése. Lovas István Véralgebra című cikke és az antiszemitizmus. Az árpádsávos zászlók. „A honi zsidók korántsem egy új holokauszttól félnek. A gázkamrák gyorsan ölnek, tudjuk, mióta Schmidt Mária meghívására hazánkban hirdette ezt a nagy hírű, a náci alapvetésű történész, Ernst Nolte.” A Csoóri- és Debreczeni-szövegről. „…az Antall által »borzalmas tagságnak« nevezett tömeg lassan átszivárgott a Fideszbe, amikor kiderült, hogy Antall és követői hajlandók leereszteni a sorompót a szélsőjobb előtt.” „Schmidt Mária a haldokló Eörsi Istvánt perelte sikeresen egy véleményért.”
2007.12.szám Holmi, Klaniczay Gábor: Kosáry Domokos emléke
Kosáry alakjának, életútjának felidézése. Az 56-os Emlékbizottság elnökeként 56 ötvenedik évfordulóján mondott beszéde, és az azt kísérő füttykoncert. Eörsi és Déry cellatársa volt.
2008.01.11. (2.szám) Élet és Irodalom, Schiffer András: A közhatalom jó híre
A közszereplők bírálhatóságáról. Utalás az Eörsi–Schmidt-perre. További példák.
2008.01.15. litera.hu, Radics Viktória: Aurora borealis
NetnaplóAz Időnk Eörsivel című kötetről, Eörsiről, Danilo Kišről, a két író kapcsolatáról.
- A kötet adatait megtekintheti a honlapon az Eörsi István / Kötetek / Eörsi Istvánról szóló kiadványok résznél.
Kapcsolódó cikkek:
- litera.hu, 2007.05.17. Időnk Eörsivel
- litera.hu, 2007.06.01. Időnk Eörsivel – Merlin-est
- litera.hu, 2007.06.09. Nagy Gabriella: Eörsi nevet
- litera.hu, 2007.06.16. Eörsi-egymondatok
2008.01.17. (3.szám) Magyar Demokrata, Szalay Károly: „Mit mond Belgrád?” 2.
SZÓKIMONDÓJugoszlávia szétesése és a magyar diplomácia viselkedése. Eörsi említése a „látszatellenzék és látszatüldözött, mind-mind Aczél zabigyereke” szövegösszefüggésben.
„Gyávaság, ügyetlenkedés, szembefordulás a horvát és szlovén szabadságharccal, a szerb elnyomás és terror védelmében. Azzal mentegeti a magyar szocilista-liberális »baloldal« a saját sunyiságát, hogy mindezt az ott élő magyar őslakosok védelmében cselekszi. Csakhogy ez az úgynevezett »baloldali« képmutatás 1945 óta folyamatosan, mindmáig tart.”
2008.01.17.emasa.hu, Cserhalmi Imre: Egy vékony ember vastag könyve
(Könyvkritika: Kaposy Miklós: 500 óra nevetés – A Magyar Rádió Karinthy Színpada. Tarsoly Kiadó, 2007.)
2008.01.18. (3.szám) Élet és Irodalom, Kőrössi P. József: Határsértők
Schengen előtt, Schengen utánPublicisztika a rendszerváltás előtti nyugatra utazás nehézségeiről. Többek közt Eörsi István esetei.
2008.01.22. litera.hu, Rapai Ágnes: Színről színre
Horváth Dávid képeirőlHorváth Dávidnak Mágikus szemek címmel nyílt kiállítása a Nemzeti Táncszínház kerengőjén. Megörökítette többek közt „Eörsi István fáradt, megtört, haldokló arcát”. Fotók Börcsök Enikőről, Eörsi Istvánról és Kornis Mihályról.
- Horváth Dávid Eörsiről készült 3 fotóját megtekintheti a honlapon az Eörsi István / Dokumentumok / Fotótár című résznél.
Kapcsolódó cikkek:
- litera.hu, 2005.11.17. Tagsági bélyeg 2.
- litera.hu, 2006.02.07. A Sajtófotó pályázat díjai
A három Eörsi
A Noran Könyvkiadó Három Eörsi címmel tartott könyvbemutatója
(Zárt térben; Mítoszok helyett — 1956) a Műcsarnok pincéjében, 2003. november 4-én.