Cikkek
-
2009.07.02. (27.szám) 168 óra, Mátyás Győző: Búcsú az SZDSZ-től
Miért csalódtak az SZDSZ hívei kiüresedett pártjukban? Hová lettek az SZDSZ szavazói? Eörsi és a Wekler-ügy.
"S amikor ezt a párt egyik legendája, az erkölcsi megvesztegethetetlenség mintaképe, Eörsi István szóvá tette, a párt vezetői kurucosan kiálltak – a sztárszőlész mellett."
Kapcsolódó cikkek:
- A témához kapcsolódó további cikkeket találhat, ha a keresőmezőbe beírja a WEKLER szót.
2009.07.02. (27. szám) 168 óra, Mátyás Győző: Búcsú az SZDSZ-től2009.07.03. (27.szám) Élet és Irodalom, Rádai Eszter: „Nem mindegy, melyik hülyeség nevében veszik semmibe az emberi életet?”
Részlet. Interjú Kőszeg Ferenccel K. történeteiről, a cenzúráról. Eörsi István említése.
Kőszeg Ferenc: K. történetei című kötetének adatait és az Eörsi Istvánról szóló részleteit megtekintheti a honlapon az Eörsi István / Kötetek / Eörsi Istvánról szóló kötetrészeknél.
2009.07.04. (27.szám) Heti Világgazdaság, Babus Endre: MARGINALIZÁLÓDÓ SZDSZ
Kakaósbögre, bürökpohárAz SZDSZ-nek vezekelnie kell a szociálliberális hatalom ballépéseiért. A párt érdemeinek és hibáinak felidézése. Belső megosztottságának változatlansága, a párt markáns személyiségeinek távozása, összeomlásának okai. Eörsi István említése.
2009.07.08.Hetivalasz.hu, Törzsök Erika: "Nem mertem nemet mondani"
(A demokratikus ellenzék polarizálódása a rendszerváltás után. Katkó Tamás vallomása III/III-as múltjáról. Kirúgása az állásából ugyanazokkal a módszerekkel történt, mint a Kádár-rendszerben.)
2009.07.09. (28.szám) Heti Válasz, Törzsök Erika: „Nem mertem nemet mondani”
VISSZHANGKatkó Tamás, egykori besúgója ismét jelentkezett a szerzőnél…
„1989 előtt, amikor úgy érezte az ember, hogy egy-egy kiállításon, irodalmi esten mindenki mindenkit ismer, fel sem merült a gyanú bennem, hogy hozzánk olyan emberek is járnak, akik nem föltétlen a barátság, a tudásszomj miatt csengetnek be.
Tévedtem. Pedig gyanakodhattam volna. De a demokratikus ellenzék – Eörsi István, Kemény István, Tánczos Gábor, Petri György, Solt Ottilia, Bence György és sorolhatnám, akik elég gyakran megfordultak nálunk – nem a titkos szervezkedést választotta, hanem az emberi jogok mentén, teljes nyíltsággal kérték számon a kádári berendezkedésen azok érvényesíthetőségét. […] A múlt bevallása talán nem kellene hogy az egykori beszervezett önheroizálásával járjon. Kevesebb önsajnálat és implicit vádaskodás egészségesebb világot hozna.”
2009.07.10. (28.szám) Élet és Irodalom, Darabos Enikő: „Élveztem, hogy van”
Beszélgetés Pályi Andrással a szamizdatról. Mit tudunk ma az egykori „második nyilvánosságról”, mi a helye a szamizdatnak a magyar irodalmi hagyományban? A 3 T-ről. Eörsi István említése.
2009.07.10.Népszabadság, Friss Róbert: Keserű magyar liberalizmus (Részlet)
2009.07.11.Népszabadság, Nyusztay Máté: Huszonnégyről kettőre: szabad madarak zuhanórepülésben (Részlet)
2009.07.16. irodalmijelen.hu, Gömöri György: Még mindig Gombrowicz
Tárca.
„Eörsi István meg egy egész könyvet írt »Időm Gombrowicz-csal« címen, amiben kevés szó van ugyan Gombrowiczról, annál több magáról Eörsipistáról.”
- A kötet adatait és tartalomjegyzékét megtekintheti a honlapon az Eörsi István / Kötetek / Magyar nyelvű résznél.
2009.07.16. Új Magyar Szó, Lokodi Imre: SZDSZ: párt, politikusok nélkül?
Az SZDSZ hanyatlásának története. Van-e még magyar liberális párt? A pártelhagyók, és az okok. Eörsi István 2004-ben hagyta el a pártot. Fodor Gábor parlamenti mandátumát is visszaadta. Retkes Attila, a párt új elnöke gyökeres változást ígért, a fő baja Kókával van, épp ezért szólította fel lemondásra.
2009.07.17.Népszabadság Online (nolblog.hu), Erlauer: Az SZDSZ magyarbálintosodásáról
(Az SZDSZ válsága és Magyar Bálint. Eörsi István 2002.08.23-i ÉS-ben megjelent cikkére utalás, idézet a korabeli Népszabadságból.)
2009.07.21. irodalmijelen.hu, Onagy Zoltán: Hernádi Gyula
A Hernádival kapcsolatban felmerült kérdések, életrajza. Hogyan emlékszünk Hernádi Gyulára? Hogyan maradt ki a radikális értelmiségi mozgalomból. Személyes ellentétei Eörsi Istvánnal. Fotók
2009.07.22.Népszabadság, Kőszeg Ferenc: Az SZDSZ hercegei
(Részlet; Az SZDSZ bomlási folyamatának elemzése a tömeges kilépések kapcsán. Reagálás: a cikk végén.)
2009.07.25.Népszabadság, Révész Sándor: Piruló pirula (Részlet)
2009.08.05.Népszabadság, Hell István: Az SZDSZ lelki üdvössége
(Részlet; Előzmény: a cikk végén.)
2009.08.07. (32.szám) Élet és Irodalom, Bartók Imre: Celan magyarul
Nyelvrács. Paul Celan válogatott versei. Fordította Kántás BalázsRészlet a könyvkritikából. Rilke: A párduc című verssorának idézése, fordította Eörsi István.
Rilke, Rainer Maria: A párduc (Der Panther) című versének fordítását megtekintheti a honlapon az Eörsi István / Versfordítások című résznél.
2009.08.15.nepszava.hu, Böcskei Balázs: Továbbélnek-e a kádári reflexek?
(Sólyom András: A Kádár-rendszer demokratikus ellenzéke című dokumentumfilmjéről.)
2009.08.20. (33.szám) Magyar Fórum, Tóth Erzsébet: Egy magyar élet
Ha meghal a napHelyszíni beszámoló Püski Sándor temetéséről. Kik voltak ott, és kik nem. A Püski család sorsáról. Saját részvételének körülményeiről a New York-i Nemzetközi Költőfesztiválon. A Püskiéknél tartott felolvasóestről. Eörsi István említése.
2009.08.24.hlo.hu, Lajos Jánossy: He had a dream. George Konrád: a portrait
2009.08.29. Fejér Megyei Hírlap, Ármás János: Filozófusokkal a kánikulában
Novella. A filozófusokról, Platónról, Lukács Györgyről. Egy régi irodalmi pódiumbeszélgetésről, melyen az egykori Lukács-tanítvány és -fordító, Eörsi István volt a vendég.
2009.08.29.duol.hu, Filozófusokkal a kánikulában
(Gondolatok Platón olvasása közben. Arisztotelész, Lukács György, és az egykori irodalmi pódiumbeszélgetés felidézése, melynek vendége Eörsi István volt. Eörsi a Lukács-szövegek fordítási nehézségeiről.)
2009.09.04. (32.szám) Amerikai Magyar Népszava – Szabadság, Ungvári Tamás: Érzékenységek
Tárca a szocialistákról. „Hegyi [Gyula] attól akadt ki, hogy Bächer eloldalgott egy antifasiszta tüntetésről, mert ott hivatásos szocialista politikust látott. […] A néhai Eörsi István történetesen Szili alkalmatlansága címen írt cikket. Ha pedig baloldali fordulatról beszélnek manapság, akkor tisztelettel illenék emlékezni Eörsi kérdésére: Mitől baloldali Szili? Talán attól, mert a sor baloldalán szokott lépdelni egyházi körmenetekben?”
Előzmény:
- Magyar Hírlap, 2005.04.13. E.I.: Alkalmatlansági bizonyítvány
2009.09.16. irodalmijelen.hu, Onagy Zoltán: Írók, pénzek, kiadók, csapdák
Egy 2003-as levél idézése, melyben a külföldről hazatelepülő levélíró – tele helyesírási hibákkal – arról számol be, hogy kiadói terveket dédelget, és azt kéri a szerzőtől, hogy mondjon véleményt az általa felsorolt írókról (220 név!), és fejpénzt is ígér minden egyes író után. A listában szerepel Eörsi István neve is.
2009.09.18.ujpest.hu, Akinek térkép az arc
(Horváth Dávid fotókiállítása az Újpesti Polgár Centrumban. Donáth László megnyitóbeszéde. Utolsó képek Eörsi Istvánról.)
A három Eörsi
A Noran Könyvkiadó Három Eörsi címmel tartott könyvbemutatója
(Zárt térben; Mítoszok helyett — 1956) a Műcsarnok pincéjében, 2003. november 4-én.