Cikkek
-
1966.10.szám Kritika, E. Fehér Pál: Nezval: Az éjszaka költeményei
Könyvkritika a verseskötetről. A fordítók között van Eörsi István is.
- A kötet adatait és az Eörsi által fordított versek jegyzékét megtekintheti a honlapon az Eörsi István / Kötetek / Antológiák, társszerző, -fordító résznél.
Kapcsolódó cikk:
- Irodalmi Szemle, 1967.10.szám Jaroslava Pašiaková: Vítězslav Nezval: Az éjszaka költeményei
1966.11–12. szám Híd, E. I.: Lukács György és a líra elmélete
Tanulmány.
Reagálás:
- Magyar Szó, 1967.01.15. Hornyik Miklós: A Híd kettősszáma
- Híd, 1967.02–03.szám Tamás Attila: Néhány szó a műelemzésről, valamint a „művészi állandó” és a „művészi változó” problémáiról
1966.11.01. (11.szám) Könyvtáros, Lukácsy Sándor: KLASSZIKUS OROSZ KÖLTŐK
Könyvkritika. A „maradandó értékű” fordítások között – többek közt – Eörsi István említése.
- A kötet adatait megtekintheti a honlapon az Eörsi István / Kötetek / Antológiák, társszerző, -fordító résznél.
1966.11.05. (45.szám) Élet és Irodalom, E.I.: A szivárvány halála
RádióRádiókritika. Az Iskolarádió Ady: A szivárvány halála című versét elemző műsoráról. Az elemző: Földessy Gyula.
Reagálás:
- Élet és Irodalom, 1966.11.19. (47.szám) Keserű István – Eörsi István: Mit tudnak a nyolcadikosok?
1966.11.12. (46.szám) Élet és Irodalom, E.I.: Beszélgetés, 2.
RádióRádiókritika. Eörsi végre egy igazi beszélgetést hallott. A riporterek, Mester Ákos és Vértes Csaba fiatal közgazdászokkal beszélgettek elhelyezkedésük nehézségeiről. Vita a közgazdász-képzés megreformálásának szükségességéről.
1966.11.19. (47.szám) Élet és Irodalom, E.I.: A nagy utazás
RádióRádiókritika. Marsall László (szerkesztő) rádiójátéka Semprun: A Nagy utazás című regényéből (fordító: Réz Pál, rendező: Vadász Gyula). „Például kellemesen élni jó dolog. Szabadon élni is jó dolog. Olykor azonban nem fér meg egy csárdában ez a kettő. Aki a szabadságot választja, annak minden egyéb jó dolog ráadás csak.”
1966.11.19. (47.szám) Élet és Irodalom, Keserű István – E.I.: Mit tudnak a nyolcadikosok?
Egy tanár hozzászólása Eörsi cikkéhez, mely az Iskolarádióban elhangzott Ady: A szivárvány halála című verselemzést kritizálta. Szerinte a tanárnak igenis meg kell magyaráznia a tanulóknak, mit akart a költő kifejezni soraival. Eörsi válaszában igazat ad bírálójának abban, hogy az iskolában kell megtanulni, hogy a szimbólum jelkép, de ő is ugyanezt állította cikkében, sőt ki is egészítette egy magyarázattal. A jelképen kívül azonban pl. az öniróniát is meg kell tanítani az iskolában.
Előzmény:
- Élet és Irodalom, 1966.11.05. (45.szám) E.I.: A szivárvány halála
1966.11.26. (48.szám) Élet és Irodalom, E.I.: Jubileum
RádióRádiókritika. A budapesti Petőfi Gimnázium 75 éves jubileumáról. Riporter: Kő András. Az évforduló tiszteletére kiírt verspályázat győztesének költeményét felolvasták a rádióban. Eörsi nem érti, hogyan győzhetett a szerzője ezzel a költeménnyel.
1966.11.Nagyvilág, Wolfgang Weyrauch: Valami történik
(A Valami történik című kötet prózáiból néhány bemutatása. Eörsi István fordítása.)
1966.12.03. (49.szám) Élet és Irodalom, E.I.: A per
RádióRádiókritika. Hámos György beszámolója egy perről, amelyben a tulajdonosnő feljelentette a földszinti lakókat, amiért az udvaron fát aprítottak télire, s ezzel megrongálták a hölgy személyi tulajdonát. Mi köze van ennek az eljárásnak a világtörténelmi perekhez? A bizonyítás módja és jellege hasonlít azokhoz.
1966.12.10. (50.szám) Élet és Irodalom, E.I.: Zsírral vagy olajjal?
RádióRádiókritika. Tarján Róbert professzor előadása a zsír és az olaj élettani hatásairól. A kísérletek azt bizonyítják, hogy hasznos vegyesen fogyasztani a zsírt és az olajat.
1966.12.17. (51.szám) Élet és Irodalom, E.I.: Nyugati gondolkodók a marxizmusról
RádióRádiókritika. Hermann István előadásában bebizonyította, hogy a polgári gondolkodók „hétköznapi életük és munkájuk során állandóan beleütköznek az elidegenedés problémájába, márpedig ezzel nem foglalkozhat komolyan az, aki nem vesz tudomást Marxról.” Ezeknek a filozófusoknak a többsége nem lesz marxista, de Marx elméletéből átvesznek bizonyos elemeket, és beépítik saját rendszerükbe. Marx nem a hit, hanem a kétely oldaláról közelítette meg az igazságait. Hermann felületesen válaszolt az ellenérvekre, amikor azt mondta, hogy a szocializmus mindig megoldotta a maga ellentmondásait.
1966.12.24. (52.szám) Élet és Irodalom, E.I.: Teofil és Sámuel
RádióRádiókritika 2 műsorról. Szecskő Tamás rejtvénye arról, hogy egy ikerpár egyik tagja – Teofil szakmunkásként 18 éves korától bankba teszi keresete 10 százalékát, míg a másik – Sámuel matematikusként 22 éves korától ugyanezt teszi. A kérdés az, hogy mikor éri el Sámuel bankbetétje Teofilét. A válasz: amikor 43 évesek és 8 hónaposak lesznek. Elmélkedés az „összenyomott bérarányokról”, amin változtatni kell. Miért akarnak az emberek magasabb képzettségűek lenni?
A Lányok asszonyok műsorban azt a felfogást ostorozták, mely szerint szégyen, ha valaki érettségi után fizikai munkára megy, s ezért sokan inkább otthon lézengenek. Irodai munkára vágynak, de még az ehhez való tudásuk sincs meg. „hogyan alakul majd a Teofilok becsülete, ha a bérarányok nem lesznek ennyire összenyomotak?”
1966.12.31. (53.szám) Élet és Irodalom, E.I.: Trilógia
Vers.
1967.01.07. (1.szám) Élet és Irodalom, E.I.: B.U.É.K., 1967
RádióRádiókritika az újévi kabaréról. „Vujicsics Tihamér beatesített ingyombingyomjaival ismét bebizonyította, hogy az igazi parodisztikus tehetség nem a külsőségeket majmolja, hanem közérzetünk groteszk tényezőit eleveníti meg.” A Harsányi együttesről, a prózai számokról, Várkonyi Zoltán intellektuális vonalvezetésű, sokrétű konferanszának kiemelése. Moldova György jelenetéről.
1967.01.14. (2.szám) Élet és Irodalom, E.I.: Siker és kudarc
RádióRádiókritika az Ifjúsági Rádió műsoráról. A megszólalók: Zalatnay Sarolta, Tordai Teri, Bánkúti László fizikus a sikerről, a vágyaikról, a kudarcról. A siker-kudarc ellentétpár bonyolult komplexumáról.
1967.01.15. Magyar Szó, Hornyik Miklós: A Híd kettősszáma
A Lapszemle a Híd november—decemberi számáról. Eörsi István Lukács György líraelméletét ismerteti.
Előzmény:
- Híd, 1966.11–12. szám E. I.: Lukács György és a líra elmélete
Kapcsolódó cikk:
- Híd, 1967.02–03.szám Tamás Attila: Néhány szó a műelemzésről, valamint a „művészi állandó” és a „művészi változó” problémáiról
1967.01.21. (3.szám) Élet és Irodalom, E.I.: Franca példája
RádióRádiókritika a Lányok asszonyok című műsorról, mely a szicíliai erkölcsi állapotokat boncolgatta. A 16 éves Franca elrablása, aki 8 napos fogsága után sem volt hajlandó férjhez menni elrablójához, s így a falu szégyenévé vált. Franca be is perelte elrablóját, akit végül 11 évre ítéltek, és a maffia halállal fenyegeti azt a férfit, aki elveszi Francát. Vajon megérte-e Francának a magára és családjára kényszerített áldozata?
1967.01.28. (4.szám) Élet és Irodalom, E.I.: Weöres Sándor verset mond
RádióRádiókritika Czigány György: Zenéről, versről című műsoráról. Kodály Zoltán és Weöres Sándor nyilatkoztak a témáról. Igazi élmény volt Weöres saját verseinek elszavalása.
Reagálás:
- Európai Utas, 1996.01.szám Czigány György: Média és líra – 40 évben
1967.01.szám Kortárs, E.I.: Amikor fölfele hullnak a tárgyak
Dubrovnyiki négysorosVersek.
Kapcsolódó cikk (vers):
- Dolgozók, 1972.10.szám E.I.: Amikor fölfele hullnak a tárgyak
1967.02–03.szám Híd, Tamás Attila: Néhány szó a műelemzésről, valamint a „művészi állandó” és a „művészi változó” problémáiról
Vita Eörsi István líraelméleti cikkével
DISPUTATamás Attila az Eörsiétől egy-két alapkérdésben eltérő véleményéről ír.
Előzmény:
- Híd, 1966.11–12. szám E. I.: Lukács György és a líra elmélete
Kapcsolódó cikk:
- Magyar Szó, 1967.01.15. Hornyik Miklós: A Híd kettősszáma
1967.02.01. (2.szám) Könyvtáros, Bozóky Éva: KÉT KÖNYV KORUNK NÉMET IRODALMÁRÓL
KÉZIKÖNYVTÁRKönyvkritika két kötetről: A német irodalom a XX. században (Gondolat) és a Mai német líra (Európa). A „kitűnő műfordítói gárda” között említi Eörsi István nevét.
- A Mai német líra című kötet adatait és tartalomjegyzékét megtekintheti a honlapon az Eörsi István / Kötetek / Antológiák, társszerző, -fordító résznél.
1967.02.04. (5.szám) Élet és Irodalom, E.I.: A várva várt vezér
RádióRádiókritika Hegedüs Géza II. Rákóczi Ferencről írt rádiójátékáról.
1967.02.11. (6.szám) Élet és Irodalom, E.I.: A pályaválasztás unalma
RádióRádiókritika Ivanics István kabaréjelenetéről, mely egy osztályfőnöki óráról szól; a téma: a pályaválasztás. A fiatalok cinizmusáról.
A három Eörsi
A Noran Könyvkiadó Három Eörsi címmel tartott könyvbemutatója
(Zárt térben; Mítoszok helyett — 1956) a Műcsarnok pincéjében, 2003. november 4-én.