Cikkek
-
2007.10.20.Népszava, Szendrei Lőrinc: Are you living the American sector?
-
2007.10.22. Magyar Nemzet, Kő András: „Fényképezzen csak, legalább látszik, hogy még létezünk”
Találkozás ötvenegy év utánAz 1956-os forradalom idején tizenhárom olasz riporter tudósított a Budapestről az eseményekről. November 4-én a Képző- és Színművészeti Főiskola kollégiumához fordultak segítségért, hogy szállásolják el őket. Összebarátkozásuk a kollégistákkal. Az egyik olasz újságíró, „Sergio Perucchi részt vett 1996-ban, a forradalom negyvenedik évfordulójának tiszteletére rendezett udinei konferencián, ahol felolvasta az egykori jegyzeteiből, feljegyzéseiből készített riportját. Egyúttal bemutatta a fotóit is, amelyeket illusztrációként az 1956-os írásaihoz használt.” Aztán a fényképen láthatók után kezdett érdeklődni, és rá is találtak Tóth Sándor szobrászra. Tóth meglátogatta Perucchit Rómában, és egy saját készítésű érmet vitt neki ajándékba. Perruchi viszonzásképpen az Igazság című lap utolsó, november 7-i számával kedveskedett neki. Beszélgetés Tóth Sándorral.
„A vezércikk helyén Eörsi István Szomorú bíztató című verse áll: »Csöpp hazám a térképen piros folt, / Minthogyha egy óriás szíve vére / Csöppent volna közepére / Vér itt egyébként is sok folyt. // Azért piros itt e föld helye, / Mert e földön minden centiméter / Be volt sűrűn permetezve vérrel / Emlékszik a Sajó, a Csele.« Stb.”
Kapcsolódó cikkek:
- Igazság, 1956.11.07.(12.szám) E.I.: Szomoru biztató
- Élet és Irodalom, 1957.04.12. (3.szám) Imre Katalin: Ütni az eördögöt (és az itt megjelölt cikkek)
- Határőr, 1957.05.30. (19.szám) Kovács Jenő: Százezernyi röpcédula...
- Képes 7, 1989.06.10. (23.szám) Seszták Ágnes: Kötél által halálra
- Magyar Hírlap, 1989.06.16. E.I.: Szomoru biztató
- Mai Nap, 1990.01.15. V. S.: Újra lesz igazság
- Magyar Sajtó, 1990.06.18. (11.szám) Zele Ferenc: Alapító főszerkesztő: Obersovszky Gyula. Június 16-án (újra) az IGAZSÁG
- Amerikai Magyar Népszava – Szabadság, 1996.04.05. (14.szám) Egri György: Októberiek márciusról
2007.10.23. Magyar Nemzet Online, dunatv.hu: 50 éve kezdődött a „Nagy íróper”
A „Nagy íróper” előzményei, folyamata. Letartóztatások, vizsgálati fogságok, a nemzetközi visszhang.
„A perben november 13-án hoztak ítéletet, mely szerint az elsőrendű vádlott, Déry Tibor mellett Háy Gyula, Tardos Tibor és Zelk Zoltán találtatott bűnösnek »a népi demokratikus államrend megdöntésének kísérletében«. Déry Tibor 9 évet, Háy Gyula 6 évet, Tardos Tibor 18 hónapot, Zelk Zoltán 3 évet kapott. A továbbiakban a különböző perekben több mint 20 irodalmár került hosszabb-rövidebb időre börtönbe: például Eörsi István (8 évre ítélték), Gáli József (halálbüntetését később 15 évre változtatták), Obersovszky Gyula (akinek szintén halálos büntetését enyhítették életfogytiglanra) és még sokan mások.”
2007.10.24. Magyar Nemzet Online, dunatv.hu: ’56 tiszteletére a Sorbonne-on koncertezett a Kaláka
„Ady Endre, Petőfi Sándor, Faludy György, József Attila, Tamkó Sirató Károly, Weöres Sándor, Eörsi István és Kányádi Sándor költeményeiről a számok között Lackfi János költő franciául beszélt a hallgatóságnak, elmagyarázva a versek jelentését és történelmi kontextusát.”
2007.10.25.Stop.hu, MTI- 50 éve kezdődött a "Nagy íróper"
2007.10.27.kulturpart.hu, MTI: Amiket a rendszer betiltott és bezúzott
(A Kádár-korban a megjelenés előtt betiltott, a bezúzott, illetve az eleve szamizdatnak szánt folyóiratokat állítja középpontba a Szépírók őszi Fesztiválja a hétvégén a Petőfi Irodalmi Múzeumban.)
2007.10.31. hirszerzo.hu, Kiss Tibor Noé: Az SZDSZ, a giccs és a liberális agitprop
Azok a stratégiák, melyektől a jelenlegi SZDSZ népszerűsége növekedését várja, valójában még a jelenlegi szavazóitól is elidegenítik. Ezen az ösvényén amúgy is túl nagy a tolongás, a patetikus Orbán és a még patetikusabb Gyurcsány mellé kár befurakodni könnyek közt szipogva. Az a tömeg, amelyik megváltást és három mondatba sűríthető válaszokat keres, már rég megtalálta a maga prófétáját. Az SZDSZ népszerűségvesztésének okai.
„Kívülről nézve úgy tűnik, az SZDSZ megalakulása óta permanens válságban van. A leggyakrabban hangoztatott értelmezés szerint a párt népszerűségvesztésének története egyben a párt körüli botrányok és ellentmondások története is. A krónikáskönyvek mesélhetnének igazán, de a főbb állomásokat a személyes emlékezet is megőrzi. Az első (majd második, harmadik) koalíció megkötését a szocialistákkal. A Tocsik-ügyben való részleges érintettséget. A Medgyessy Péter ügynökügyének kipattanásakor tanúsított magatartást. Tamás Gáspár Miklós, Kis János, Hack Péter és Eörsi István távozását. Bauer Tamás taccsvonalra állítását.”
2007.10.szám Criticai Lapok, Papp Tímea: Alles Müller
Hamlet in Budapest. Hamlet in Berlin. Bipolar-projektekHeiner Müller népszerűtlenségének okai. A Bipolar-projekt keretében Berlinben és Magyarországon sikerült pótolni a Müllerrel kapcsolatos hiányosságokat.
Előzmény:
- Színház, 1993.10.szám Heiner Müller: Macbeth (Shakespeare után) (Fordította: Eörsi István)
2007.10.szám Holmi, Rózsa Erzsébet: „Berlinben éjszaka is nappal van, csaképp égnek a lámpák”
Dózsai Mónika, Gönczy Gabriella, Nina Hartl (szerk.): „Berlin, drágám. Csukja be, kérem, a szemét”. Magyar írók BerlinrőlKönyvkritika.
- A kötet adatait és benne Eörsi István: A Maradjhűutcában című írását megtekintheti a honlapon az Eörsi István / Kötetek / Antológiák, társszerző, -fordító résznél.
2007.10.szám Látó, Brecht, Bertolt: A hajó
Vers. Fordította: Eörsi István.
2007.10.szám Látó, Brecht, Bertolt: A megoldás
Vers. Fordította: Eörsi István.
2007.10.szám Látó, Brecht, Bertolt: A szegény B. B.-ről
Vers. Fordította: Eörsi István.
2007.10.szám Látó, Brecht, Bertolt: A weimari alkotmány három paragrafusa
Vers. Fordította: Eörsi István.
2007.10.szám Látó, Brecht, Bertolt: Svejk a második világháborúban
Vers. Fordította: Eörsi István.
2007.11.02. (44.szám) Élet és Irodalom, Esterházy Péter: Egy érdekes eljárásról
Publicisztika. Utalás az Eörsi – Schmidt perre a züllött szó kapcsán. Hogyan idéz Esterházytól a Magyar Nemzet, hogy bemutassa az obszcenitást.
2007.11.02.Népszabadság, P. L.: 56 villanás
(Filmkritika. Sólyom András rendező és Kopper Judit dramaturg korabeli dokumentumok, jegyzőkönyvek alapján rekonstruálta Angyal István tragédiáját, 1956. november 16-i elfogásától a kivégzéséig.)
2007.11.03.moziplussz.hu, Tévéfilm Angyal Istvánról
(Interjú Sólyom András rendezővel, aki tévéfilmet forgatott, 56 villanás címen Angyal Istvánról.)
2007.11.07.litera.hu, A képzelőerő gyönyörei
Jelenkor 2007. novemberLapszemle. A Jelenkor 2007. novemberi számában olvasható többek közt Gömöri György Eörsi Istvánról szóló esszéje.
Előzmény:
- Jelenkor, 2007.11.szám Gömöri György: Időm Eörsivel
2007.11.07.metropol.hu, Krezinger Szonja: Családoknak énekel
(Beszélgetés Halász Judittal Szeresd a testvéred című albuma megjelenése alkalmából. A dalok szerzői közt: Eörsi István.)
2007.11.08.Magyar Narancs, Szőnyei Tamás: Tiltáson innen és túl - Szellemidézés - A Kádár-kor független irodalmi csoportosulásai
(A Kádár-kor folyóirat-története.)
2007.11.11. hirszerzo.hu, Hírszerző összeállítás: Wekler Ferencet megfenyegették, lemond
Megelégelte az őt és családját ért támadásokat Wekler Ferenc, aki vasárnap a Dunántúli Napló munkatársával közölte: lemond a Dél-dunántúli Regionális Tanács elnöki tisztéről. Távozásával hosszú idő után először átrendeződhetnek az erőviszonyok az SZDSZ dél-dunántúli szervezeteiben, ami a későbbi vezető-választásokra is hatással lehet majd. Fotó
„Wekler személye ettől függetlenül egyre nagyobb terhet jelentett az SZDSZ számára – támogatási ügyei miatt távozott a pártból például Eörsi István.”
Kapcsolódó cikkek:
- A témához kapcsolódó további cikkeket találhat, ha a keresőmezőbe beírja a WEKLER szót.
2007.11.14. Magyar Hírlap, Alexa Károly: „Komcsizzunk” egy kicsit II.
1986-ban Alexa az MSZMP KB-tól meghívót kapott az írószövetség megbeszélésére, holott akkor már kilépett a pártból. Egy régi, Fehér Házbeli emléke kapcsán Biszku Béláról: „A magyar történelem legsötétebb gazembereinek egyike. Senki nem beszél mostanság róla, ma is él, várja a nyugdíjat, kártyázgat, és mint egy jópofa öreg bolseviktől tudom, meg van sértődve.” Eörsi István említése.
2007.11.15. (46.szám) Magyar Demokrata, Szalay Károly: Patkányeffektus
SZÓKIMONDÓA Gerő András-félék kártékonyságáról, akik nem patkányok, csak viselkedésük emlékeztet rájuk.
„Nos, az SZDSZ vezető politikusai, médiapropagandistái, állandó tévéarcai, színészek, írók s egyéb művészeti csirkefogók is lassan-lassan, szívós együttmunkálkodással, lenullázták a liberális pártot. […] az SZDSZ legjobb koponyái sorozatban elmenekültek a pártból. Kis János, Bencze György, Tölgyessy Péter, a máskülönben szélkakas Tamás Gáspár Miklós, de még Petri György és Eörsi István is meghasonlott, Kuncze Gábor is, aki a mai liberális vezetők viszonylatában valóságos fárosszá magasodott.”
2007.11.15.Népszabadság, Nyusztay Máté: Keserű torta a liberálisok szülinapján
(Kozák Gyula: A mai SZDSZ egy zsaroló kis csoport.)
A három Eörsi
A Noran Könyvkiadó Három Eörsi címmel tartott könyvbemutatója
(Zárt térben; Mítoszok helyett — 1956) a Műcsarnok pincéjében, 2003. november 4-én.