Cikkek
-
1969.02.15. (7.szám) Élet és Irodalom, E.I.: A Színház-ban olvastam
ImperatívuszokBarabás Tamás beszámolójáról, melyben arról írt, hogy a Művelődésügyi Minisztérium színházi főosztálya milyen eszközökkel befolyásolja a színházak műsortervét. A „járulékos” darabokról, amelyek után a színház külön pénzt fizet be a kulturális alapba. Más produkciók külön támogatásba részesülnek a kulturális alapból. Milyen elvi mérlegelések alapján döntenek?
1969.02.19. Magyar Hírlap, Papp Antal: Irodalom a gyorsuló világban
A legújabb irodalmi vitákról, a fiction és a non-fiction, a szépirodalom és a tényirodalom arányának, viszonylatainak feltűnő megváltozásáról. A Nagyvilág februári számában Elbert János kerekasztalhoz invitálta az írókat, kritikusokat, hogy nézzenek szembe a kérdéssel teljes valójában. S a lap mindjárt közöl is néhány hozzászólást.
„Eörsi István az általános illúzióvesztésről beszél, a világszerte visszájára fordult hit és az intézményesített demagógiák által kiváltott közönyről, amelyből a lelkiismeretesen dokumentált tényékhez menekül az olvasó.”
Előzmény:
- Nagyvilág, 1969.02.szám Dokumentum és irodalom
1969.02.22. (8.szám) Élet és Irodalom, E.I.: Blöff
A Hétfői Hírek beszámolója egy bűncselekményről, ami tulajdonképpen egy blöff volt. „…a blöffök virágzásának idején ártalmatlan játék lehet a fegyver, és ártó fegyver a játék.”
1969.02.23 (45.szám) Pest Megyei Hírlap, N. P.: Változatok egy közhelyre. Eörsi István verseiről. Könyvespolc
(Eörsi vihart kavaró írásairól, a Változatok egy közhelyre című harmadik verseskötetéről. Kiemeli kíméletlen logikáját, a durvaság határát súroló szókimondását, hajlamát a kételkedésre, a gúnyra, és a játékra. Szerelmi és közéleti, politikai költészetéről.)
1969.02.27. Vas Népe, szakály: A pódiumon: Margittay Ági
(Margittay Ági irodalmi estjén Nagy László, Ladányi Mihály, Weöres Sándor és Szécsi Margit versei mellett Eörsi novelláját is előadta.)
1969.02.szám Irodalmi Szemle, Fügedi Elek: A cseh és szlovák költészet magyarul
Részlet. A fordítók – köztük Eörsi István – méltatása.
1969.02.szám Kortárs, Almási Miklós: Parabolák – tanulsággal és tanulság nélkül
Színház, film
Két bemutatóEörsi: Hordók és Sírkő és kakaó című darabjai. Elemzés.
„...kompromisszum- és vakon-hősies típusok genezisét kutatja szatirikus igénnyel...”.
1969.02.szám Kritika, Rigó László: Eörsi István: Hordók
Bemutató a Pesti SzínházbanSzínikritika.
„Azokról mond politikai s etikai ítéletet, akik a nagy szellemi válságok idején félrehúzódnak a harc színtereitől, mindenféle konkrét és értelmes tettől, passzivitásukat álrészvétbe, álszolidaritásba rejtve vagy fellengzős gondolatmenetekbe burkolva. ítél azzal, hogy egyszerűen reprodukálja, gyakran egymással leplezteti le magatartásuk valóságos indítékait, hamis filozófiájukat, bemutatva azt, hogy a hordó-életet élők mily könnyedén és felelőtlenül sodorják veszélybe közvetlen környezetüket.”
1969.(02.szám) Kritika, Rigó László: Eörsi István: Hordók1969.02.szám Nagyvilág, Dokumentum és irodalom
KerekasztalAnkét. A dokumentumok térhódítása az irodalomban, a jelenség okai, a dokumentum-irodalom értékei. A témában megszólalnak: Elbert János, Eörsi István, Faragó Vilmos, Kolozsvári Grandpierre Emil és Nemes György. Eörsi István az általános illúzióvesztésről beszél, a világszerte visszájára fordult hit és az intézményesített demagógiák által kiváltott közönyről, amelyből a lelkiismeretesen dokumentált tényékhez menekül az olvasó.
Reagálás:
- Magyar Hírlap, 1969.02.19. Papp Antal: Irodalom a gyorsuló világban
1969.02.Tiszatáj, Kálmán László: Az abszurd dráma és magyar változata
(A magyar drámairodalom irányzatairól, kiemelve az abszurd dráma magyar változatát. Eörsi István Hordók című darabjáról.)
1969.03–04.szám Látóhatár, Barta András: Színházi bemutatók
Színházművészetünk szerepéről, drámaírásunk problémáiról, a viták fontosságáról. Miért tölti be csak részben a feladatát? Az idei évad 4 drámaírója, köztük Eörsi István műveinek kiemelése. Eörsi István Hordók című drámájának elemzése.
1969.03.01. (2.szám) Filmkultúra, E.I.: Mit mossunk el?
Vita Molnár Gál Péterrel a tömegfilmek és a művészfilmek közötti szakadékokról. Eörsi azzal érvel, hogy egy érdekes történet nem a kereskedelmi film egyeduralma, nem annak különleges eredménye. Az igazán nagy művek nem nélkülözhetik a rendkívüli események vonzó erejét.
1969.03.01. (9.szám) Élet és Irodalom, E.I.: Muszáj-Herkules vagy kell-Toldi?
Glossza. A Dunántúli Napló megtámadta az ÉS Ady-számát. Azzal vádolják a cikkírókat – Vargha Balázst, Vezér Erzsébetet és Eörsit –, hogy sok idegen szót használnak a „tudományoskodás látszata” kedvéért.
Előzmény:
- Élet és Irodalom, 1969.01.25. (4.szám) Eörsi István: Az idő rostájában
Reagálás:
- Magyar Nyelvőr, 1976.04.szám Nyelvművelő cikkek sajtószemléje
1969.03.09.Népszabadság, Irodalmi est a Kossuth Klubban
(Az Eszmélet című irodalmi esten Ágh István, Csoóri Sándor, Eörsi István, Gyurkó László és Mészöly Miklós olvasnak fel műveikből.)
1969.03.15. (11.szám) Élet és Irodalom, E.I.: Dialógusok
Eörsi kedveli, épp ezért gyűjti a dialógusokat. Ezekből ad közre néhányat kedvenceiből, némi kommentárral. „A leginkább azonban az olyan párbeszédeket kedvelem, amelyek villanó fénnyel ragyogják be két ember jellemét vagy helyzetét, egymáshoz való viszonylatukban.”
1969.03.22. (12.szám) Élet és Irodalom, E.I.: Telefonbeszélgetés
Eörsit felhívja telefonon egy nő álnéven az író apja halálával kapcsolatban. Elmeséli történetét, és azt, hogy része volt az apja halálában.
1969.03.Színház, E.I.: Rézvásár
(Brecht meg nem írt darabja Berlinben. A Berliner Ensemble Rézvásár című előadásáról. Színház - elméleti dialógusokból. A brechti színház előrelépés Shakespeare-hez.)
1969.04.09. Hajdú-Bihari Napló, Zöldi László: A rádió mellett
Rádiókritika. A rádió irodalmi lapjáról, a Gondolatról, rádióváltozatáról.
„Amikor az egyik legjobb magyar versmondó elmondta véleményét Eörsi István szavaival-gondolataival a szerelemről, eszembe jutott barátom megjegyzése. Kért, hogy olvassam el az áprilisi Kortársat, egészen jó Eörsi-verseket találhatok benne. Elolvastam. Újra és újra visszalapoztam arra az oldalra. Ezt a rádióval nem tehetem meg. De a rádió nélkül nem tettem volna meg.”
Előzmény:
- Kortárs, 1969.04.szám E.I.: Viszontlátás, búcsú
1969.04.12. (15.szám) Élet és Irodalom, E.I.: Rémlátomás
Eörsi egy régi osztálytársa elmeséli Eörsinek, hogy minden éjjel rémálmok gyötrik, kalauz nélküli autóbuszokról álmodik, és el sem tudja képzelni, micsoda zűrzavarok lehetnek ebből. Messzemenő következtetéseket von le a kalauznélküli buszok világából. Felidézi a Magyar Nemzet [1969.03.30] egyik olvasói levelét: „tapasztalatok alapján az a benyomásom, utazó közönségünk nem tudja még gépiesen ellátni a kalauz vagy kalauznő szerepkörét”. Ebből anarchia lesz.
1969.04.19. (16.szám) Élet és Irodalom, E.I.: Adatok sodrában
Könyvkritika A szürrealizmus című kötetről. Bajomi Lázár Endre tanulmányáról és Szávai János esszéjéről.
1969.04.24. Magyar Szó, Gerold László: Három magyar színmű
Pesti színházi sétaSzínikritika Eörsi István: Hordók, Tersánszky Józsi Jenő: A kegyelmes asszony portréja és Németh László: Széchenyi című darabokról.
A Hordókról:
„Műfaja szerint paraboladráma, ügyesen bonyolított, néhány kitűnő résszel és jól pergetett párbeszéddel, csupán az hat zavarólag, hogy gondolatisága nincs arányban a műfaj követelményeivel, nem elég mély a szerző filozófiája...”
1969.04.26. (17.szám) Élet és Irodalom, E.I.: A Valóság-ban olvastam
Eksztázis – eksztázis nélkülA Valóságban megjelent filmkritikáról, mely Kovács András: Eksztázis 7-től 10-ig című riportfilmjéről szól. „Az eksztázis elemzését kapjuk, eksztázis nélkül – a rendező – ezúttal szociológusi minőségében – különféle vélemények és vallomások okos csoportosításával eredményeit közli velünk.” Generációs ellentétek és konformizmus.
1969.04.26. Esti Hírlap, A világ teremtése
Rövid hír a Magyar Néphadsereg Művészegyüttese produkciójáról. Jean Effel rajzai és I. V. Stok komédiája alapján Balogh Géza adaptációjában előadta A világ teremtése című oratóriumot, Eörsi István verseivel, Decsényi János zenéjével.
1969.04.30. Magyar Hírlap, Lukácsy András: Művészek, akikről ritkán hallunk
Húsz éves a Magyar Néphadsereg MűvészegyütteseÜnnepségsorozat az együttes fennállásának huszadik évfordulóján. Stok—Effel-adaptációjukról, melyet Balogh Géza dolgozott át és rendezett. Decsényi János zenei tréfáknak is beillő dalaihoz Eörsi István írt szöveget.
A három Eörsi
A Noran Könyvkiadó Három Eörsi címmel tartott könyvbemutatója
(Zárt térben; Mítoszok helyett — 1956) a Műcsarnok pincéjében, 2003. november 4-én.