Cikkek
-
2013.06.szám Kalligram, Szávai János: Változatok a fordításra
Esszé. A fordítás nehézségeiről, az újraírásokról. Guillaume Apollinaire: A Mirabeau-híd című versének fordítói – Vas István, Illyés Gyula, Mészöly Dezső és Eörsi István – félrefordítják a vers egy visszatérő sorát.
„A négy közül még az Eörsié — Megy az idő én megálltam — van a legközelebb az eredetihez.”
2013.06.szám Kortárs, Tóbiás Áron: Ellenfényben
Politikailag züllött, emberileg hitvány kalandor„Rákosi titkosrendőrsége mintegy másfél millió személyi kartont fektetett fel »gyanús« személyekről. 1956 után ez a szám háromnegyed millióra, majd fokozatosan negyedmillióra csökkent. Kádár titkosrendőrsége 1990 előtt negyvenezer ellenséget tartott nyilván.”
A szerző beszámol az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárában – a Zárt irattár anyagaiban 1956-ban, majd később keletkezett – végzett kutatásairól. „Hamvas Judit” és „Sziklai Barna” Eörsiről is jelentett.
Alcímek: JELENTÉS A 083-AS OBJEKTUMBÓL (1958. DECEMBER 29.). VALLOMÁS A GYORSKOCSI UTCAI LETARTÓZTATÁSI INTÉZETBŐL. A ZÁRKAÜGYNÖK К (FRANZ KAFKA VÍZIÓJÁBÓL), AVAGY AZ ÚTTÖRŐ ÁRUHÁZ MIKULÁSA. „HAMVAS JUDIT” JELENT. FELLÉPTETIK HOLLÓS ERVINT. A PETŐFI IRODALMI MÚZEUM HÁLÓZATI EMBERE. FÓKUSZBAN: ERDÉLY ÉS EGY ÚJ IRODALMI FOLYÓIRAT. BELVÁROS ÉS RÓZSADOMB - KÁVÉHÁZAK „ARANYKORA”. AZ „EMLÉKEZŐK” FEDŐNEVŰ TÖRTÉNELMI IGAZSÁGTÉTEL BIZOTTSÁGA.
2013.07–08.szám Jelenkor, Mohácsi Balázs: Különbözni mindenáron
Gottfried Benn: Kígyóból a kanyar. Válogatott versek. (vál. és ford.: Mohácsi Árpád)Könyvkritika. Az 1991-ben megjelent első válogatás fordítója volt többek között Eörsi István, akinek fordítását összehasonlítja e kötet fordítójáéval.
- A cikkben említett kötet adatai és tartalomjegyzéke megtekinthető a honlapon az Eörsi István / Kötetek / Antológiák, társszerző, -fordító résznél.
Reagálás:
- folyometer.blog.hu, 2013.07.27. Szántó Domingo: A nyári Jelenkor kritikái
2013.07–08.szám Kortárs, Pomogáts Béla: A nyugati magyar irodalom a hatvanas években
Tanulmány.
„Az 1957-es megjelenések valójában a véletlen vagy inkább a kiadói merészség következményei voltak, jól mutatja ezt Eörsi István Ütni az ördögöt című verseskönyvének sorsa, amely 1956-os impresszummal, de már a forradalom leverése után jutott nyilvánossághoz, hogy a kádárista sajtó egyik akkori »irodalomrendőre« (Imre Katalin) nyomban feljelenthesse a Magvető Könyvkiadót (és kivonassa a forgalomból a még boltokban lévő példányokat).”
- A kötet adatait és tartalomjegyzékét megtekintheti a honlapon az Eörsi István / Kötetek / Magyar nyelvű résznél.
Előzmény:
- Élet és Irodalom, 1957.04.12. (3.szám) Imre Katalin: Ütni az eördögöt
Kapcsolódó cikkek:
- Hajdú-Bihari Napló, 1956.12.20. K.M.: Két műszak helyett csak egy dolgozik az Alföldi Nyomdában
- Hajdú-Bihari Napló, 1957.05.10. Megkezdte tanácskozásait az országgyűlés. Kulturális életünk problémái
- Beszélő (Folyóirat – november), 1996.08.szám Litván György: 1957
- Heti Világgazdaság, 2007.03.10. (10.szám) Murányi Gábor: Meghódított partvonal
- Élet és Irodalom, 2007.03.16. (11.szám) Standeisky Éva: A jelenség és az ok
Az alábbi kötetek Eörsi könyvével foglalkozó részleteit elolvashatja az Eörsi István / Kötetek / Eörsi Istvánról szóló kötetrészeknél:
- Standeisky Éva: Az írók és a hatalom.
- Cseh Gergő Bendegúz – Kalmár Melinda – Pór Edit: Zárt, bizalmas, számozott. Tájékoztatáspolitika és cenzúra 1956-1963 (dokumentumok)
- Moldova György: A mocsári hajós. Minimák
- Moldova György: A rövid élet titka. Aforizmák magyarázattal. Ill.
- Moldova György: Az utolsó töltény 3. Önéletrajzi töredékek
2013.07.01. (2.szám) Trianoni Szemle, Heinrich Tamáska Péter: A Büntetés-Végrehajtás Országos Parancsnoksága a diktatúra kiépítése és a megtorlások idején (1952-1963)
Részlet.
„A parancsnokság színielőadásokat is engedélyezett, amely a szó szoros értelmében feldobta a politikaiakat. Azonban a gyanakvás maradt: az Eörsi István rendezte Pathelin mestert például, aki még ügyvédjét is nevetségessé teszi mekegésével, a darabot nem engedték tovább játszani. Az analfabéták okításába is bevont Eörsi egyik kedves története, hogy amikor cigány tanítványaira rákérdez, mért nem haladnak a betűvetésben, a legértelmesebb azt válaszolja: »Tudja, tanár úr, ítélethozatalkor az írástudatlanság enyhítő körülmény«.”
2013.07.03.olvassbele.com, Cserhalmi Imre: Csakis a tények! Gál Éva: Lejáratás és bomlasztás
(Könyvkritika. A tanulmányok Mérei Ferenc pszichológussal, Szalai Sándor szociológussal, Eörsi István költővel és Szilárd Leó atomtudóssal foglalkoznak.)
2013.07.09. 168ora.hu, Erdélyi S. Gábor: Sitt
Könyvajánló. Az elfelejtett rab. Magyar írók börtönnovellái. Gyűjtötte, összeállította és szerkesztette Körössi P. József. Kiadta a Noran Libro.
2013.07.12.br.de (Bayerischer Rundfunk), S-Bahn nach Arkadien Das LCB, ein Berliner Schriftstellerparadies
2013.07.19. (29.szám) Élet és Irodalom, Erős Ferenc: Ex Libris
Gál Éva: Lejáratás és bomlasztás
Tudósok, tanárok a titkosrendőrség látókörébenRészlet a könyvkritikából. Eörsi István említése.
A kötet adatait és az Eörsi Istvánról szóló részleteket megtekintheti a honlapon az Eörsi István / Kötetek / Eörsi Istvánról szóló kötetrészeknél.
2013.07.19. (29.szám) Élet és Irodalom, J. Győri László: „Azelőtt ők olvastak minket, most mi olvassuk őket”
Interjú Gál Éva történésszelRészlet. Interjú Gál Éva történésszel, Litván György özvegyével Lejáratás és bomlasztás – tudósok, tanárok a titkosrendőrség látókörében című kötete apropóján. Párhuzam Heller Ágnesék mostani pere és az 1973-as filozófus-per között. Eörsi István említése.
Gál Éva Lejáratás és bomlasztás – tudósok, tanárok a titkosrendőrség látókörében című kötete adatait és az Eörsi Istvánról szóló részleteket megtekintheti a honlapon az Eörsi István / Kötetek / Eörsi Istvánról szóló kötetrészeknél.
2013.07.27.folyometer.blog.hu, Szántó Domingo: A nyári Jelenkor kritikái
Mohácsi Balázs műfordítás-kritikája a Mohácsi Árpád által fordított Gottfried Benn-kötetről. Eörsi fordítása jobb.
Előzmény:
- Jelenkor, 2013.07-08.szám Mohácsi Balázs: Különbözni mindenáron
2013.08–09.szám Látó, JÁNOSHÁZY GYÖRGY: Shakespeare uszályában
Jegyzet.
„Csak a Világirodalmi lexikonból tudom, hogy – A Cenci-ház címen 1979-ben – Eörsi István is fordította ezt a tragédiát; szívesen olvastam volna, de sohasem került a kezembe, és semmi nyomát nem észleltem, hogy eljutott volna a magyar irodalmi köztudatba, amelyben pedig Shelley előkelő helyet vívott ki.”
- A kötet adatait megtekintheti a honlapon az Eörsi István / Kötetek / Fordításköteteknél.
2013.08.03.nepszava.hu, Pomogáts Béla: Negyedszázad után
(Visszaemlékezés a 25 éve /1989 nyarán/ "illegalitásban" létrehozott Történelmi Igazságtétel Bizottságra. Előzménye az `56-os forradalom három évtizedes évfordulója alkalmából, 1986 őszén Eörsi István Duna-parti lakásán rendezett konferencia volt.)
2013.08.04.tagesspiegel.de, Gregor Dotzauer: Das Heilige in der Wildnis
2013.08.16. (32.szám) Amerikai Magyar Népszava – Szabadság, Pomogáts Béla: A Történelmi Igazságtétel Bizottság halálára
A huszonöt éve létrehozott Történelmi Igazságtétel Bizottságról. Megalakulásának „Előzménye az a zártkörű konferencia volt, amelyet 1986 őszén Eörsi István Duna- parti lakásán rendezett néhány ellenzéki értelmiségi, a magyar forradalom három évtizedes évfordulója alkalmából.” Idézet az Történelmi igazságtételt! című felhívásból, melyet 36-an írtak alá, többek közt Eörsi István is. A TIB 1989. február 20-án tartotta alakuló közgyűlését. A résztvevők, a szervezet tevékenysége.
2013.08.22. (34. szám) Heti Válasz, Budai Ildikó: Zsinagóga az udvarban
IMAHÁZ VOLT A SZOCIALIZMUS ALATT ISA 125 éves Frankel Leó úti zsinagóga története. Fotó: A zsinagógát körülöleli a bérház – Archív fotó a 30-as évekből
„A lakásokba gyakran felhallatszott a hitközség berkein belül működő Vörösmarty cserkészcsapat zajongása. Az itteni cserkészek közé tartozott Erdély Miklós, Szabolcsi Miklós és az Eörsi testvérek, Gyula és István is.”
2013.08.30. (35.szám) Élet és Irodalom, Esterházy Péter: Nemzeti ujjgyak
TakonyRészlet. Reagálás a Magyar Nemzet 2 írására; Csontos János: Eltiltva és elfelejtve /A tokaji írótábor a cenzúráról és a rendszereken átívelő aczéli háttéralkukról (2013. augusztus 19.) és Lőcsei Gabriella, a Magyar Nemzet 75. évét ünneplő cikkére. „...nagyon mást gondolt Eörsi István a kompromisszumkészség és az opportunizmus közti különbségről, mint Illyés Gyula...”
2013.08.szám Alföld, Háy János: Rák Jóska, dán királyfi
Rendszerváltó játékRészlet az 1. részből.
„Eörsi Istvánnak, Krassó Györgynek és Ivó Bresannak, akinek Paraszt-Hamlet című darabja nélkül ez a munka nem születhetett volna meg”
2013.08.szám Criticai Lapok, Zappe László: Úttörésnek megteszi
Jacobi–Vinnai–Varró: Leányvásár
Szegedi Szabadtéri JátékokRészlet a színikritikából. Az operettek politikatörténete. Eörsi Marica grófnőjének átírási kísérlete.
2013.09.12.nol.hu, Csider István: Van-e magyar Kafkánk?
(Megemlékezés az Írók Boltjában a százharminc éve született Franz Kafkára a Műfordítás és irodalom című rendezvénysorozat keretében. Kafka fordítói között megemlítik Eörsi Istvánt is.)
2013.09.15. viszavzsodor.blogspot.com, Varga Domokos György: Törzsi trilógia
Ötödik könyv II. részA gyűlöletbeszédről. „(Eörsi István, ragyogó irodalmár) a ZDF [1993. december 17-én] német hírtelevízióban ama sajnálatának adott hangot, hogy a kommunizmus nem semmisítette meg a jobboldali szellemiséget.” Eörsi támadása és kettős mércéje – Lomnici Zoltán beállítottságáról. Eörsi: „Magyarországon a választási hadjárat során és főként a két választás között tömegméretekben jelentkezett a fasizmus, nem mint összefüggő ideológiai rendszer, hanem mint lelki igény.”
Előzmény:
- Pesti Hírlap, 1993.12.28. Ludwig Emil: A reálkommunisták felületes kegyelméből
- Új Magyarország, 1994.01.12. Zempléni Olivér: Heródes hanyag kommunistái
- Magyar Narancs, 1994.01.13. Eörsi István: Tűzoltó szerepzavarban
- 168 óra, 1994.01.18. Szabó Sándor: Csak így tovább...
- 168 óra, 1994.01.25. Hahn Ottó István: Tisztelt Mester Ákos!
- 168 óra, 1994.04.26. Váradi Júlia: A jóhír-gyártó
- Magyar Fórum, 1995.08.31. (35.szám) Lovas István: Polgárháborút akartok?
- Népszabadság, 2002.05.02. Eörsi István: A fasizmus mint lelki igény
- Népszabadság, 2003.11.21. Eörsi István: A tekintély feltételei
- Magyar Nemzet, 2010.12.28. Ludwig Emil: Tizenhét év
Kapcsolódó cikkek:
- gondola.hu, 2002.05.05. gondola-hírösszefoglaló
- gondola.hu, 2002.05.06. Kocsis L. Mihály: Egy (több) gondola bánt engemet
- Magyar Nemzet, 2002.05.09. Haklik Norbert: Másfél millió fasiszta országa
- Heti Válasz, 2002.05.10. (19.szám) Horkay Hörcher Ferenc: Mérgező szavak
- Magyar Nemzet, 2002.05.11. Rózsa-Flores Eduardo: Amikor Eörsi István fasiszta fiatalokat látott
- Magyar Nemzet, 2002.05.11. Kormos Valéria: Az utca népe
- Népszabadság, 2002.05.14. Polyánszky T. Zoltán: Erős sarkítás
- gondola.hu, 2002.05.16. A nap fontosabb publicisztikái
- Népszabadság, 2002.05.16. Szalay Erzsébet: Hisztéria és baloldal
- Népszabadság, 2002.05.16. Haskó László: A fasizmus erkölcsi kérdés
- Népszabadság, 2002.05.16. Takács Géza: Eörsi Úr, olvassa Ön, amit ír?
- Népszabadság, 2002.05.23. Dr. Kelemen András: Heavy metál – totálkampány?
- Népszabadság, 2002.05.28. Dr. Nagy András: Vádlott és vádlók
- Magyar Nemzet, 2002.05.30. Megyeri Dávid: „Szeretetüzenetek” a régi-új hatalomtól
- Magyar Nemzet, 2002.05.30. Stefka István: A fasisztázás mint lelki igény
- Magyar Nemzet, 2002.06.01. Kristóf Attila: Én nem tudom… ki a fasiszta…
- Magyar Nemzet, 2002.06.04. Haklik Norbert: A nácizás koncepciója
- Magyar Nemzet, 2002.06.17. Haklik Norbert: Látlelet a valódi határátlépőkről
- Népszabadság, 2002.06.29. Seres László: Polgárok határok nélkül
- Magyar Nemzet, 2002.08.19. Haklik Norbert: A virtuális Kádár-kolbász
- Magyar Nemzet, 2002.10.11. Kopasz Mária: ÁVH-s módszerek a rendőrségen. Tisztelt Szerkesztőség!
- gondola.hu, 2002.12.02. gondola sorozat a kultúráról és szellemi életről – 9. stáció: Lövészárok-temetés, és fasizmus mint lelki igény
- Beszélő (Folyóirat – április), 2003.04.szám Elek István: Mit csinál a kormány?
- Magyar Nemzet, 2003.06.28. Tóth Gy. László: Szembesítés
- Magyar Narancs, 2003.09.11. Gavra Gábor: Polgári körök váraljai országos találkozója
- Magyar Nemzet, 2004.04.19. Achs Károly: Werber, Tóbiás és a holokauszt
- gondola.hu, 2005.06.15. Varga Domokos György: Sólyom László és a gyűlölettelenítés – II. rész
- kommunista.net, 2011.06.27. Phoenix: 2003-ban így láttam. Az értelmiség megijedt saját magától
- figyelojehu, nolbog.hu, 2015.09.19. jehu (Gusztos István): Minek magunkat lassan ölni? / Nem jobb egyszerre megdögölni?
- Magyar Idők, 2015.09.19. Berszán György: Értelmiségi terrorizmus szavakkal és képekkel
- További kapcsolódó cikkeket olvashat a témában, ha a keresőmezőbe beírja a ZDF szót, illetve AZ ŐS PATKÁNY SZÍVÓSSÁGA mondatot.
2013.09.15. viszavzsodor.blogspot.hu, Varga Domokos György: Törzsi trilógia Ötödik könyv. II. rész.
A törzsi háború természetrajza – a rendszerváltozás Magyarországán –Részlet. A jobboldal, a másság, a gyűlöletbeszéd és a balliberálisok kettős mércéje. Idézetek a liberális sajtóból. Eörsi Istvánnak a ZDF-ben megjelent interjújából és több cikkéből idéz.
„A kommunisták legnagyobb bűne, illetve azon embereké, akik magukat kommunistáknak nevezték [...], hogy ha nem is testileg, de szellemileg nem tudták kiűzni ezt a söpredéket. Politikájuk nagyon rossz és ártalmatlan volt a jobboldallal szemben, mert ezek a jobboldali figurák most bántatlanul, mintha mi sem történt volna, felébredhettek 40 éves Csipkerózsika-álmukból.”
„Magyarországon a választási hadjárat során és főként a két választás között tömegméretekben jelentkezett a fasizmus, nem mint összefüggő ideológiai rendszer, hanem mint lelki igény.”
Kapcsolódó cikkek:
- Pesti Hírlap, 1993.12.28. Ludwig Emil: A reálkommunisták felületes kegyelméből
- Új Magyarország, 1994.01.12. Zempléni Olivér: Heródes hanyag kommunistái
- Magyar Narancs, 1994.01.13. Eörsi István: Tűzoltó szerepzavarban
- Népszabadság, 1994.01.18. E.I.: Az ős patkány szívóssága
- 168 óra, 1994.01.18. Szabó Sándor: Csak így tovább...
- Csongrád Megyei Hírlap – Délvilág, 1994.01.19. Otromba választási kampány előfutára?
- Magyar Narancs, 1994.01.20. Vezér Erzsébet: Memóriatorna
- Pesti Hírlap, 1994.01.20. Ludwig Emil: Az Eörsi-teória, avagy drámaíró szerepzavarban
- Magyar Narancs, 1994.01.20. Ludwig Emil; Eörsi István: Tisztelt Főszerkesztő Úr!
- 168 óra, 1994.01.25. Hahn Ottó István: Tisztelt Mester Ákos!
- 168 óra, 1994.04.26. Váradi Júlia: A jóhír-gyártó
- Népszabadság, 1994.01.29. Balogh Ernő – Pogonyi Lajos: Búcsú a politikától
- Pesti Hírlap, 1994.02.02. Ludwig Emil: Adalékok egy csőcselékszakértő karrierjéhez. Báder Katalin (Lovas István): Az ávós újságírás
- (Veszprémi) Napló, 1994.09.05. Kommunistákról mondják
- Magyar Fórum, 1995.08.31. Lovas István: Polgárháborút akartok?
- Ez a Hét, 1997.11.28. (48.szám) Kiss István: Magabiztosság vagy kapkodás?
- Népszabadság, 2002.05.02. Eörsi István: A fasizmus mint lelki igény
- Népszabadság, 2003.11.21. Eörsi István: A tekintély feltételei
- Magyar Nemzet, 2005.03.31. Lovas István: Mit üzen Micklethwait és Wooldridge a magyar jobboldalnak?
- Magyar Nemzet, 2010.12.28. Ludwig Emil: Tizenhét év
- Magyar Nemzet, 2011.02.14. Tóth Gy. László: Nincs új a nap alatt – kommentár nélkül
- Átalvető, 2014.(június) Harc a ZDF Aspekte-Kulturmagazin 1993.12.17-i adásával kapcsolatban
- Magyar Hírlap, 2018.01.24. Ludwig Emil: A levadászás módszertanai
További kapcsolódó cikkeket olvashat a témában, ha a keresőmezőbe beírja a ZDF szót, illetve AZ ŐS PATKÁNY SZÍVÓSSÁGA mondatot.
2013.09.27. (39.szám) Élet és Irodalom, Gervai András: EX LIBRIS
Eörsi László: „Megbombáztuk Kaposvárt”
A kaposvári Csiky Gergely Színház és a kultúrpolitikaKönyvkritika. Eörsi István Kihallgatás című darabját négyszeri próbálkozás, 13 évi várakozás után lehetett műsorra tűzni.
Eörsi László: Megbombáztuk Kaposvárt című kötete adatait megtekinthetik a honlapon az Eörsi László / Kötetek résznél.
A három Eörsi
A Noran Könyvkiadó Három Eörsi címmel tartott könyvbemutatója
(Zárt térben; Mítoszok helyett — 1956) a Műcsarnok pincéjében, 2003. november 4-én.