
B. Kádár Zsuzsanna: Kéthly Anna
Kötetek, Tanulmányok

Tíz éve, 2012-ben Harangi Zoltán a Yad Vashem Intézettől megkapta Világ Igaza kitüntetést. Megérdemelte?

66 nő életútja olvasható a kötetben, akik valamilyen módon részt vettek a szabadságért és a függetlenségért folytatott küzdelemben.

E kötet a budai harcok eddigiekben csak kevéssé feltárt küzdelmeit és helyszíneit térképezi fel. A résztvevők életrajzai is megismerhetőek.

A füzetben a VII. kerület politikai ellenállás színtereiről is betekintést nyerünk, mint a New York Palota, a Péterfy kórház és az Akácfa utca.

E kiadvány rövid áttekintése azon helyszíneknek, amelyek különösen érintettek voltak a VII. kerületi fegyveres eseményekben.

1956 két legmitizáltabb személyiségéről, Tóth Ilonáról és Mansfeld Péterről szól e kötet, és arról, hogy miként vált az aktuálpolitika martaléka ’56 ethosza.

A "csikágói" nagyvagányok igen eredményes ellenállás folytattak a Thököly út és a Dózsa György út kereszteződésénél.

A "Vörös Csepel" hűségében talán leginkább megbízott a kommunista diktatúra. Mindhiába! Pár nap alatt összeomlott a helyi hatalom. Igen kemény ellenállást folyt a szovjetek ellenében.

Kőbányán csak később győzött a forradalom. Az itten szabadságharcosok novemberben napokig eredményesen ellenálltak a szovjetekkel szemben.

Kevesen tudják, milyen jelentős ellenállás zajlott le Pesterzsébeten. Itt volt a Juta dombi harc, az egyetlen összecsapás, amelyben a magyar hadsereg diadalmaskodott.

Miért omlott össze a hatalom? Miért forradalom ’56? A leggyakrabban előforduló kérdésekre megkapjuk itt a választ.

E külvárosi terület 1956-os múltjáról szól a kötet – levéltári források és visszaemlékezések tükrében

A hetvenes évektől a Kaposváré lett a legnagyobb hatású magyar színház. A pártállamot épphogy túlélte, ám a kétezres évek végén hatalomra jutó Fidesz-KDNP-t már nem.

Az Erzsébetváros igen fontos helyszíne volt a novemberi szabadságharcnak. Több csoport a végsőkig kitartott a nyomasztó túlerővel szemben.

Auschwitzet túlélő, a kádári megtorlás áldozatává vált lánglelkű, „szent” forradalmár, akinek börtönben írt önvallomásai rendkívül fontos kordokumentumok.

E kötet 1956 legnagyobb fegyveres ellenállási központja, a Corvin köz a tragikus sorsú parancsnokáról szól, akinek fontos szerep jutott a forradalom átmeneti győzelmében.

Hat 1956-os történet található a kötetben. Olyan történetek, amelyekről számos legenda képződött, azaz tisztázásra szorulnak.

E kötetben olvashatunk a kerületben lezajlott fegyveres és politikai ellenállásról, és különböző személyes emlékekről sorsokról

A kötet az 1956-os események egyik legsúlyosabb tragédiáját, a Budapesti Pártbizottság épületének ostromát és annak következményeit ismerteti.

Az 1956-os forradalom 50. évfordulójára a felkelőkről addig összegyűjtött fotók szerepelnek a kötetben a legfontosabb adatokkal.

Az 1956-os forradalom és szabadságharc megtorlásának 225 áldozata található a kötetben portréfotókkal, 1956-os szerepének rövid ismertetésével.

E kiadványban a megtorlás időszakában készült fotók láthatóak, mint az „ellenforradalom” bizonyítékai. Mit is látunk valójában?

E tanulmánykötet az 1956-os fegyveres felkelés budai központjának eseményeit, az ellenállás résztvevőinek tevékenységét, sorsát tárgyalja.

Hat 1956-os történet található a kötetben. Olyan történetek, amelyekről számos legenda képződött, azaz tisztázásra szorulnak.

Az Üllői út és a Nagykörút kereszteződésénél zajlottak le 1956-ban a legnagyobb harcok. A corvinisták ily módon nemzetközi hírnév tettek szert.

Angyalföldön – rendkívüli módon – a helyi rendőrkapitányság alig engedte kibontakozni a forradalmat. November 4-én viszont kitört a szabadságharc.

Három felkelőcsoport történetét ismerteti a kötet. Mindhárom csoport az októberi és a novemberi szabadságharcban alaposan kivette a részét.

A három Eörsi
A Noran Könyvkiadó Három Eörsi címmel tartott könyvbemutatója
(Zárt térben; Mítoszok helyett — 1956) a Műcsarnok pincéjében, 2003. november 4-én.