Cikkek
-
2013.04.04. Heti Világgazdaság (online kiadás), ln: Konrád György 80. És akkor mi van?
Konrád György köszöntése 80. születésnapján a Petőfi Irodalmi Múzeumban. Hivatalosan senki nem köszöntötte... Fotók
„A Petőfi Irodalmi Múzeumban létrejött egy asztaltársaság, a virtuális korban nincs lehetetlen. Petri György mellett ül Konrád, még Rajk László van a képen és Eörsi István.”
2013.04.05. (14.szám) Élet és Irodalom, Cifra Mihály: A röfögő alattvaló
Részlet. Vásárhelyi Mária Kertész Ákosról szóló cikkével vitatkozik Révész Sándor. Révész érvelése az egykori Gerő András és Eörsi István közötti vitára emlékezteti a szerzőt.
„Révész hozzászólása engem kísértetiesen emlékeztet a gyűlöletbeszéddel kapcsolatos évekkel ezelőtti Gerő András és Eörsi István közötti vitára. Akkor teljesen elképedtem, hogy az általam tisztelt, elismert, rendszeresen okosan nyilatkozó Gerő András hogyan képes akkora ostobaságokat mondani, és ragaszkodni a demagóg álláspontjához.”
Előzmény:
- Élet és Irodalom, 2003.07.04. (27.szám) Schmidt Mária–Gerő András: Tisztelt Szerkesztőség!
2013.04.12. irodalmijelen.hu, Laik Eszter: AKI NEM KAPOTT SZOBROT
Tarján Tamás beszélgetése Radnóti Sándorral és Schein Gáborral Weöres Sándor életművéről. Egy Eörsivel kapcsolatos anekdota: „Weöres közölte Eörsi Istvánnal, hogy rendszeresen olvassa az ÉS-ben, mire Eörsi megtisztelőnek nevezte, hogy tetszenek az írásai. Weöres csak így reagált: »Nem tetszenek, olvasom!«” Fotók
2013.04.Sinn und Form, Adelbert Reif, Ruth Renée Reif: "LUKáCS WAR BEREIT, SEIN LEBEN FÜR EINE SACHE HINZUGEBEN" Gespräch mit István Eörsi
(Detail.)
2013.05-06.szám Criticai Lapok, Balogh Géza: Két arckép
Keleti István és Kovács IldikóRészlet. Gyermekszínházak Nemzetközi Fesztiválja Szabadkán. A magyar gyermekszínház, illetve bábszínház két kiemelkedő alakjának bemutatása. Eörsi István Huligán Antigoné című egyfelvonásosának említése.
- A Huligán Antigoné a Különremény című kötetben jelent meg. A könyv adatait és tartalomjegyzékét megtekintheti a honlapon az Eörsi István / Kötetek / Magyar nyelvű résznél.
Kapcsolódó cikkek:
- A témához kapcsolódó további tartalmakat olvashat, ha a keresőmezőbe beírja: HULIGÁN ANTIGONÉ
2013.05.08. (19.szám) Heti Világgazdaság, Laskovity J. Ervin: Megszüntetve őrizték meg
VAJDASÁGI MAGYAR KULTÚRBOTRÁNY 1983-BANAz Új Symposion szerkesztősége leváltásának és Sziveri János költő, főszerkesztő meghurcolásának okai. Eörsi István Lukács György-interjúja megjelenésének körülményei. A Magyar Szó (Erdélyi Károly és Major Nándor) szerepe a lejárató kampányban. A kései rehabilitáció.
„Súlyos vádként merült fel az Új Symposion harmadik nemzedékének leváltásakor az is, hogy olyan magyarországi és romániai magyar írók műveit közölték, akik országukban ellenzéki íróknak számítottak. Mások mellett Esterházy Péter, Eörsi István, Hajnóczy Péter, Konrád György, Mészöly Miklós, Molnár Gusztáv, Petri György, Szőcs Géza, Tamás Gáspár Miklós, Tordai Zádor írásait.”
Előzmény:
- Magyar Szó, 1989.02.17. Zoran Bojovic: Meghiúsult művészeti felnőtté válás
2013.05.15.delmagyar.hu, Vida-Szűcs Imre: Sírkő és kakaó a Szegedi Pinceszínházban
(A bemutató kapcsán a darab rövid története.)
2013.05.15.estihirlap.hu, EH/MTI: Sírkő és kakaó a Szegedi Pinceszínházban
(A Szegedi Pinceszínház sajtótájékoztatója a bemutató kapcsán; a darab rövid története. Rendező: Kancsár József.)
2013.05.15.webradio.hu, MTI: Sírkő és kakaó a Szegedi Pinceszínházban
(A Szegedi Pinceszínház sajtótájékoztatója a darab bemutatása alkalmából.)
2013.05.16.szinhaz.hu, MTI: Sírkő és kakaó - Eörsi darab a Szegedi Pinceszínházban
(A Szegedi Pinceszínház sajtótájékoztatója a darab bemutatása alkalmából. Rendező: Kancsár József. Az előadás plakátja.)
2013.05.18.iszeged.hu, EÖRSI ISTVáN: SÍRKő ÉS KAKAÓ
(A Szegedi Pinceszínházban mutatják be Eörsi darabját. A darab tartalmáról, Eörsiről. Rendező: Kancsár József. Az előadás plakátja.)
2013.05.31. index.hu, Versek Orbán Viktorhoz
Orbán Viktor 50. születésnapjára íródott versek. Halda Alíz fotója: Eörsi István és Orbán Viktor fejelnek Perőcsényben 1989-ben.
2013.06.03.tiszatajonline.hu, Kőrössi P. József: "...politika és irodalom közül az irodalmat választottam"
(Részlet a Markó Bélával folytatott beszélgetésből. Eörsi fejben írta verseit a börtönben.)
2013.06.05.exsymposion.hu, Bozsik Péter: TMASZ
2013.06.05.exsymposion.hu, Pályi András: BITEF
(Exjugó lexikon. Emlékek a régi, belgrádi nemzetközi színházi fesztiválokra. A kaposváriak 1982-es Marat-előadása után Danilo Kis az egész társulatot vendégül látta.)
2013.06.05.exsymposion.hu, Vágvölgyi B. András: Hotelszobák
(Exjugó lexikon. 1993-as emlékképek egy szarajevói szállodában eltöltött napokról Déri Miklóssal és Eörsi Istvánnal. A hegyekből lőttek rá, mire megjegyezte: "á, Vageszkám, pancserek ezek! Mert november 4-én a Damjanich utcában a Gáli Jóskával, az volt valami, mert azt hosszában lőtték a ruszkik, de ezek a lesipuskások, ezek pancserek." Bökverseiről, a költői életműről.)
2013.06.05.nol.hu, Révész Sándor: Történelmünk zugai
(Részlet. Gál Éva Lejáratás és bomlasztás című kötetében az Eörsi István kompromittálására szervezett "operatív kombináció" dokumentumait is bemutatja.)
2013.06.06.nepszava.hu, Balogh Gyula, Hamvay Péter/Népszava: Hatalmas a kínálat a könyv ünnepén
(Részlet. Beszámoló a 84. Ünnepi Könyvhét rendezvényeiről. Eörsi László Megbombáztuk Kaposvárt című kötetéről, mely a legendás kaposvári színház múltjával foglalkozik.)
2013.06.09.nepszava.hu,Ein-Gespenst: Vágréti László: Bástya elvtárs cselédei
(1956-ról, Újhelyi Szilárdról, Nagy Imréről és mentegetéséről, Farkas Mihály visszatéréséről, Lukács Györgyről, Kornairól, Kertész Ákosról, Kádár Jánosról. Kornis Mihály kijelentéséről: "Kádár megroppantotta a nemzet gerincét azzal, hogy nem halt meg akkor, amikor egy államférfinak meg kell halnia." "Heller nemcsak önkritikát gyakorolt, hanem spicliskedett is.")
2013.06.15. galamus.hu, Koltai Tamás: „Megbombáztuk Kaposvárt”
Abszurdisztán pregnáns botrányaiRészlet. Eörsi László könyvéről.
„…édesapja, a csúcskorszakban Kaposváron dramaturgoskodó Eörsi István révén személyes kapcsolata is volt a csapattal.”
2013.06.19.onkormanyzat.miti.hu, MTI: Sólyom László kapta idén a Magyar Szabadságért Díjat
(Részlet.)
2013.06.21. (25.szám) Élet és Irodalom, Körber Ágnes: Kis beszervezési abszurd
A Corvina Kiadó történetének rekonstruálása. Patkó Imre („Gyergyói”, majd „Gyűrűs” fedőnevű), az MTI külpolitikai újságírójának ÁVH–BM-kapcsolata. Feleségét, Bíró Líviát (Corvina igazgatója) is sikerült beszervezniük. Patkós 1973-ban azt a feladatot kapta, hogy Pártos Veronika magyar–filozófia szakos tanárt figyelje meg, akinek első férje Eörsi István, a második pedig Kováts Albert festő volt.
2013.06.22. (25.szám) Heti Világgazdaság, Marton Éva: Utaztak rájuk
A teher alatti kaposvári színházBeszélgetés Eörsi Lászlóval a Megbombáztuk Kaposvárt című új könyve megjelenése kapcsán a kaposvári Csiky Gergely Színház és a hatalom viszonyáról, a kutatáshoz szükséges dokumentumok hiányáról, Aczél és Pozsgay szerepéről. Függetleníteni tudta-e magát a szerző attól, hogy édesapja, Eörsi István a színház dramaturgja volt?
„Amikor az 1970-es évek közepén le szeretett volna szerződni hozzájuk dramaturgként, Zsámbéki úgy ítélte meg, hogy az amúgy is állandóan betiltásoktól tartó színház politikai egyensúlyát kibillentené a szerződtetése. Ettől függetlenül sokat dolgozott Kaposváron, a Marat/Sade-előadás egyebek mellett az ő songjainak köszönhetően lett olyan bátor és politikus.”
- Eörsi László: Megbombáztuk Kaposvárt című kötetének adatait megtekinthetik a honlapon az Eörsi László / Kötetek résznél.
2013.06.szám Jelenkor, Radnóti Zsuzsa: A titokzatos Borbély Szilárd-drámák
Részlet. A betiltott szerzők közt: Eörsi István. A szöveg szerkesztett és kibővített változata a debreceni DESZKA fesztiválon elhangzott előadásnak.
A három Eörsi
A Noran Könyvkiadó Három Eörsi címmel tartott könyvbemutatója
(Zárt térben; Mítoszok helyett — 1956) a Műcsarnok pincéjében, 2003. november 4-én.