EÖRSI ISTVÁN (1931-2005)

Cikkek

  • 2020.08.szám Korunk, Jeszenszky Géza: Mit várt Európától az Antall-kormány?

    Tanulmány. Európa-tervek. Kell-e nekünk Közép-Európa?  Eörsi István említése.

    Előzmény:

    • Századvég (Különszám), 1989. A Századvég körkérdése Közép-Európáról

  • 2020.09.04. boon.hu, Hobo 75: egy este a blues jegyében
    Hatalmas közönségsikert aratott az idén 75 éves Hobo koncertje a Gárdonyi parkjában.

    Hobo 75. születésnapja alkalmából országos és erdélyi turnéra indul. A miskolci Gárdonyi Parkban előadott koncertjéről. Eörsi István említése. Fotó

  • 2020.09.11. (37.szám) Élet és Irodalom, Váncsa István: Bugyi a szélben

    Publicisztika. Az az egykori állampárt és a mostani állampárt kultúrához való viszonyának összehasonlítása. A régi állampárt a kultúrát legalább kultúraként kezelte, míg a mostani érdem szerint osztogatja kegyeit. Az egykori legendás darabok, az Állami Áruház és a Marat/Sade előadásai nem maradtak következmények nélkül. „…Eörsi Istvánt, a darab dramaturgját, késedelem nélkül kirúgatták.” A Színház- és Filmművészeti Egyetem körüli méltatlan hercehurca. Eörsi István Bugyi a szélben című versének felidézése.

  • 2020.09.szám Irodalmi Szemle, Czucz Enikő: Egy vadkörtefa, egy élet
    Az önéletírás lehetőségeiről Nádas Péter Saját halál című művében

    Tanulmány.

    „Eörsi István eposznak nevezi, gondolatmenete így az európai kulturális hagyomány szépirodalmi és történetírói vonalához vezet.”

    Előzmény:

    • Élet és Irodalom, 2001.12.21. (51–52.szám) Nádas Péter: Saját halál – Nincs benne a rendszerünkben
    • Élet és Irodalom, 2002.02.15. (7.szám) E.I.: Az író halála
    • Élet és Irodalom, 2002.02.22. (8.szám) Eörsi István: Csóválom a fejem + Kovács Zoltán válasza
    • Romániai Magyar Szó, 2004.10.02–03. Krebsz János: Halál vagy haldoklás?

  • 2020.10.22. (43.szám) Élet és Irodalom, Gervai András: A népköztársaság ellensége
    Egy emberséges ember

    Publicisztika. Gáli József Szabadsághegy című darabjának 1956 októberi bemutatója. Eörsi István úgy emlékszik, hogy Nagy [Imre] »(...) a kritikus kicsengésű mondatok elhangzásakor, többször is tapssal fejezte ki egyetértését, ily módon tetszésnyilvánításra ragadtatva a közönséget. (...) [A]z utolsó felvonás végén (...) az ünneplés már-már tüntetésbe csapott át (...)«” A darab kritikái. Gáli József Attila-díja, művei, ’56-os szerepe, bűnpere, majd halálra ítélése. Hazai és nemzetközi írók és politikusok szervezkedése, tiltakozása a halálra ítéltek kegyelembe részesítéséért részben sikerrel is járt. A Legfelsőbb Bíróság Obersovszky büntetését életfogytiglanra, Gáliét 15 évi szigorított fegyházbüntetésre változtatja.” A börtönből 1961-ben amnesztiával szabadult, ezek után írásból és műfordításból élt. 1981-ben halt meg szívbetegségben. Kik és mit jelentettek róla az ÁVH-nak? („Szemes” = Gimes György újságíró, „Sárdi” = Sándor András újságíró, „Vitéz” = Virág János pszichológus, „Álmos” = Ördög Ferenc adminisztrátor).

    Előzmény:

    • Eörsi István: Szögek, Összegyűjtött versek – A kötet adatait és tartalomjegyzékét megtekintheti a honlapon az Eörsi István / Kötetek / Magyar nyelvű résznél.
    • Színház (Drámamelléklet), 1989.11.szám E.I.: A hazugság aurája

  • 2020.10.25. vegel.org, Végel László: Naplójegyzetek - fragmentumok
    Eörsi István Ady-verseket szaval

    Megemlékezés a tizenöt éve elhunyt Eörsi Istvánról, akinek Ady volt az iránytűje.

    Fotó Eörsi Istvánról és Végel Lászlóról.

  • 2020.11.szám Kortárs, Szigethy Gábor: Lapszemle XXXIV.
    Kortársalgó

    Emlékek 1957 novemberéből. Kortörténet. Miket írtak ekkoriban a lapok? Idézetek film- és színikritikákból, versekből, publicisztikákból. Az írók – köztük Eörsi István – letartóztatása, majd börtönbe zárása. Darvasi Istvánt így jellemzi: „gerinctelen, erkölcstelen, kártékony pártkatona volt”. A sajtószabadság helyzete, a leszámolások.

    „Kommunista írók, újságírók!

    A magyar nép nem csalódott a magyar írókban: Illyés Gyulában, Németh Lászlóban, Tamási Áronban, Kassák Lajosban, Szabó Lőrincben... A Moszkvából idetelepített, lakájgerincű pártvezetés csalódott jó néhány, őket megtagadó kommunista íróban. […] »A proletárdiktatúra: osztályuralom, erőszak az osztályellenséggel szemben. Ez az osztályellenség sajtójának elnémítását is megköveteli.« Osztályellenség?! A kommunista írók, költők? Az elnémított, börtönbe zárt Déry Tibor, Háy Gyula, Zelk Zoltán, Eörsi István? A kommunista napilap, a Szabad Nép volt munkatársai: Novobátzky Sándor, Lőcsei Pál, Tardos Tibor, Fekete Sándor?” 

  • 2020.12.02. latoszogblog.hu, Schmidt Mária: Ugyan még mire vár Kuncze?

    Részlet. Kuncze Gábor Várjuk ki a végét című könyve kapcsán a szerző csalódottságát fejezi ki. Kuncze beszélgetőtársa Mihancsik Zsófia volt. Schmidt szerint az SZDSZ belesimult a posztkommunista táborba.


    "A szabaddemokraták és a mögöttük, körülöttük álló holdudvaruk, értelmiségi- és médiaelitjük meggyőzte magát arról, »hogy nem a pártállam, hanem Orbán Viktor fenyeget pártállami visszarendeződéssel«, hogy ezzel igazolják maguknak és másoknak a rendszerváltoztatás elárulását. Értelmiségi táboruk több mint negyedszázada tolja ezt az önáltató, önfelmentő mantrát, amit legplasztikusabban a Sztálint és Rákosit is imádó, tipikus SZDSZ-es értelmiségi, Eörsi István fogalmazott meg. »Nincs bocsánat azért sem a történelem, sem a választóink részéről, ha morális igazságaink újra hatalomra juttatnák Orbánt.« (195. o.)"


    A kötet adatait megtekintheti a honlapon az Eörsi István / Kötetek / Eörsi Istvánról szóló kötetrészeknél.

  • 2020.12.14. facebook.com (Vírusnapló), Vágvölgyi B. András: Shakespeare, Hitler, Orbánviktor

    Gondolatok Paul Dellison „Shakespeare, Hitler és a világ leghíresebb orgiáról-menekülő útvonala” című, a Politicoban megjelent írása kapcsán.

    Vágvölgyi emléke Eörsiről, aki egyszer egy Shakespeare-fordítás közben ezt mondta neki: „annyi mai nagyságot ismerek, jó, főleg németeket, Enzensberger, Böll, Grass, ésatöbbi, magyarok is persze, és Shakespeare-rel bíbelődve azon tűnődöm, hogy négyszáz év múlva az ismeretségi körömből ki lesz érdekes. [...] csak az Allen”.

    Hogyan kerül Shakespeare Szájer mellé Dellison cikkében? A cikk végén idézi Eörsi Elhamarkodott következtetés című gyerekversét.

  • 2021.01.27. corvinak.hu, Gallai Sándor: A kommunizmus kísértete

    Rod Dreher írót az amerikai közéleti viszonyok a kommunista időkre emlékeztetik, és akik bírálni merészelik a progresszív ideológiát, azokat ellenfeleik személyükben és szakmailag is megpróbálják lejáratni. Trump és a közösségi média. A nagy szolgáltatók letiltásai. A Trump mellett és ellene kiállók. Összehasonlítás a Kádár-rendszer politikai elnyomásával.


    "Aki másként gondolkodik, jobban jár, ha nem politizál, mert a szólásszabadság hazájában »[A] sorsunkat meghatározó tényeket sem illik néven nevezni«, s »[A]kire megharagszanak, arról kimutatják, hogy születése pillanatától gonosztevő«. A két idézet nem Dreher könyvéből, hanem Eörsi Istvántól származik."


    Előzmény: 

    Beszélő (Szamizdat - 1986/1.), 1986.16.szám E.I.: Búcsú egy naiv embertől


  • 2021.01.szám Filmvilág, Schubert Gusztáv: Mag a földben
    Jób lázadása
    magyar műhely

    Gyöngyössy Imre és Kabay Barna a Jób lázadása című filmje elmaradt hazai sikerének lehetséges magyarázata. Ugyanígy félreolvasták Roberto Benigni holokausztkomédiáját (Az élet szép, 1997).

    „A Jób lázadása holokausztfilm, de rendhagyó holokausztfilm, és ezzel próbára tette ítészeit, a profi kritikus ugyanis szabálykövető, a mintakönyv szerint mér, és a tökéletességet kéri számon a filmen. […] Ha Isten igazságos és mindenható, hogyan lehetséges a rengeteg gonoszság a Földön? (A sok könyvespolcnyi Jób-irodalomból Ernst Bloch esszéjét és Eörsi István bölcs monográfiáját – Utasok a senkiföldjén – érdemes leemelni.)”

    • Eörsi István: Utasok a senkiföldjén – Jóbok könyve című kötete adatait és tartalomjegyzékét megtekintheti a honlapon az Eörsi István / Kötetek / Magyar nyelvű résznél.

  • 2021.02.szám, Kortárs, Molnár Miklós: Szümpozium

    Versek. E. I. A GLOBÁLIS ELEKTRONIKUS GULÁGRÓL

  • 2021.04.szám (június) Újvárad, Kőrössi P. József: Eörsi - csakazértis 90

    Történetek, emlékek Eörsi Istvánról.


    Fotók:

    • Eörsi István a Vörösmarty téri standnál az Ünnepi Könyvhéten, a kilencvenes évek derekán
    • Írók Váradon (Gittai István, Eörsi István, Podmaniczky Szilárd, Peer Krisztián, Péterfy Gergely, Kemény István)

  • 2021.06. szám Jelenkor, Sándor L. István: Egy legenda születése
    Ács János Marat/Sade-rendezésének fogadtatása

    Eörsi István említése.

  • 2021.06.11. (23.szám) Élet és Irodalom, Végel László: Eörsi-nosztalgia

    Publicisztika Eörsi István 90. születésnapjára. „Egyre inkább terjed az Eörsi-nosztalgia, aminek több oka is lehet. Napjaink brutális közéleti nyelvhasználatában az Eörsi-nosztalgia nemcsak Eörsi szókimondásával és éleslátásával magyarázható, hanem azzal is, hogy mindig elegánsan és szellemesen fejtette ki nézeteit. Tisztelte ellenfeleinek emberi méltóságát, legértékesebb írásaiban képes volt arra is, hogy vita közben elismerje ellenfelének egyik-másik értékes gondolatát. A polémia gentlemanje volt.”

    Előzmény:

    • Élet és Irodalom, 2005.08.12. (32.szám) E.I.: Betegségemről

  • 2021.06.13. klubradio.hu, Pályi Márk: Eörsi István: Ma húsz éve

    Eörsi Ma húsz éve című versét 1978. június 16-án, Nagy Imre és mártírtársai kivégzésének huszadik évfordulóján írta. A versben fölidézi, hogyan jutott be a börtönbe a gyászhír, és a kádári megtorlások gyilkosok között vigyorogva fütyörésző túlélőjeként megfogalmazza korszakos életelvét is, mikor azt írja, hogy „hallgat, de teli torokból”, illetve „saját arcból álarcot hord”.

    Eörsi István versét Valcz Péter színművész előadásában hallgathatjuk meg.

    • A Tartalom ikonra, majd a dokumentum címére kattintva meghallgatható a vers.

  • 2021.06.15. 168.hu, 168: Konferenciával emlékeznek Eörsi Istvánra
    Írók, költők, filozófusok, színészek beszélgetnek a 90 éve született író életművéről.

    A próféta vak és a szamár lát – ezzel a címmel tart megemlékezést a FUGA kulturális központ Eörsi Istvánról 2021.06.16-án. Az eseményen filozófusok, költők, írók, színészek beszélgetnek az 1931. június 16-án született író életművéről.

    A délelőtti konferenciáról készült, vágott felvételt holnap este töltik fel a FUGA YouTube-csatornájára, ahol 18 és 22 óra között lesz elérhető.”

    (A videófelvételek a cikkben található linkre kattintva elérhetőek.)

    A rendezvényen közreműködik Ascher Tamás, Babarczy Eszter, Bezerédi Zoltán, Eörsi László, Fehér Renátó, Halasi Zoltán, Harmath Artemisz, Imreh András, Kis János, Kőrössi P. József, Krusovszky Dénes, Kurdi Imre, Mesterházi Mónika, Pogány Judit, Saád Katalin, Szabados Bettina, Vágvölgyi B. András és Végel László.

  • 2021.06.16. Heti Világgazdaság (online kiadás), Révész Sándor: A nemet mondás élvezete és magánya
    90 éve született Eörsi István

    Megemlékezés, életút. Az Időnk Eörsivel című kötetről. Fotók

    Előzmény:

    • Hajdú-Bihari Napló, 1956.12.20. K.M.: Két műszak helyett csak egy dolgozik az Alföldi Nyomdában
    • Magyar Narancs, 1991.08.08. E.I.: Látogatás előtt
    • Népszabadság, 1998.03.27. E.I.: A sajtószabadság napján
    • Magyar Demokrata, 1998.04.02. (13.szám) Kecskés János: „Ha Molnárékat véletlenül elüti egy villamos”
    • Magyar Narancs, 1998.04.09. Tamás Gáspár Miklós: Kedves barátaim,
    • Élet és Irodalom, 1998.04.10. (15.szám) Bruck András: A félmúlt emberei
    • Magyar Narancs, 1998.04.16. Olvasóinkhoz, valamint TGM-höz
    • Népszava, 1998.04.23. Eörsi István: Pártérdek és erkölcs
    • Népszabadság, 1998.04.28. Az olvasó oldala – Levélturmix
    • Népszava, 1998.04.30. Retus, cenzúra, érdek, erkölcs – Vágvölgyi B. András: Egy pártközleményhez + Bayer Zsolt: Összefekvők + E.I.: Az öngólkirálynak
    • Élet és Irodalom, 1998.05.01. (18.szám) Kovács Zoltán: Pártmunkások
    • Élet és Irodalom, 1998.05.08. (19.szám) Schillinger Erzsébet: Tisztelt Kovács Zoltán
    • Népszabadság, 1999.06.07. Eörsi István: A miniszterelnök boldoggá tesz
    • Napi Magyarország, 1999.06.09. Ugró Miklós: Örömszerzés
    • Népszabadság, 1999.06.23. Eörsi István: Egy levél, kommentárral
    • Népszabadság, 1999.06.25. D. Horváth Gábor: Levélsors
    • Élet és Irodalom, 2002.07.19. (29.szám) Lantai András: Ki a grállovag?
    • Élet és Irodalom, 2002.07.26. (30.szám) Szekeres Imre: A látszat csal
    • Élet és Irodalom, 2005.08.12. (32.szám) E.I.: Betegségemről
    • Népszava, 2005.10.15. Dési János: A nemet mondás tudósa
    • Kritika, 2005.11.szám Révész Sándor: Felszegett fejjel

  • 2021.06.16. millasreggeli.hu, Eörsi István

    Idézet Eörsi Istvántól:

    "Magyarnak vallom magam, ez a kultúra nevelt, de ha összeütközne bennem az ember és a hon, feltétlenül az előbbit választanám."

  • 2021.06.18. (24.szám) Élet és Irodalom, Kis János: Az ateista Jób
    Még egyszer a Jóbok könyvéről

    Pista nemcsak a vallásos hitet utasította el: nem bízta magát a hegeli világszellemre sem, és mire a Jóbok írásába belefogott, már a világszellem Marxtól származó, materialista átértelmezése iránt is kételyei támadtak.”

    Elhangzott június 16-án a FUGA Budapesti Építészeti Központban az Eörsi 90 emlékülésen.


    Előzmény:

    • Holmi, 2014.10.szám Kis János: Egy torzó befejezése. Eörsi Istvánról

  • 2021.06.19. 168.hu, Vágvölgyi B. András: A börtöntől a Kossuth-díjig – 90 éve született Eörsi István

    Visszatekintés Eörsi István életére. Elhangzott az Eörsi 90 emlékkonferencián 2021.06.16-án. Fotó


    „Eörsi 1944 tavaszától 1944 őszéig félmeztelenül járt, ő aztán nem visel sárga csillagot. […] 74 évesen, temetése napján, az Orbán-kurzus hivatalos történelemhamisító asszonya még perelte.”

  • 2021.06.25. (25.szám) Élet és Irodalom, Babarczy Eszter: Vitatkozni Eörsivel

    Elhangzott az Eörsi 90 emlékkonferencián június 16-án.

    Eörsi olyasvalaki, akire legyinteni lehet. Most, hogy erre a konferenciára készülve végigolvastam két publicisztikai kötetét, értem, miért is legyintettek rá, de azt is érzem, hogy egyáltalán nem lehet rá legyinteni: olyasvalaki volt, olyasvalamit képviselt, amivel mindenkinek, akit a politika érdekel, szembe kell néznie egyszer, vagy inkább folyamatosan.”

    Eörsi kellemetlen kérdéseiről, mindenre reagáló publicisztikáiról, a kompromisszumokról, Tar Sándor ügyéről, optimizmusáról.


    Kapcsolódó cikkek:

    • Élet és Irodalom, 1999.11.19. (46.szám) Egy levélváltásról. E.I.: A mélypont – Ungváry Rudolf: Nem hiszem el – Petri Lukács Ádám: A Bűn az nem lesz könnyebb
    • Élet és Irodalom, 1999.11.26. (47.szám) Egy levélváltásról – Márton László: Miről szól az ítélet? – György Péter: „Ami személyes, és ami szent” – Dés László: Mi baja van Eörsi Istvánnak? – Kornis Mihály: Elégtelen – Rajk László: Unalom és remény – Tamás Gáspár Miklós: Kenedi Jánosnak
    • Élet és Irodalom, 1999.12.03. (48.szám) Egy levélváltásról – Endreffy Zoltán: Tud-e egy felmosórongy bűnbánatot tartani? – Haraszti Miklós: Katarzis és törvény – Wilhelm Droste: A sebek és az akták
    • Élet és Irodalom, 1999.12.10. (49.szám) Egy levélváltásról – E.I.: Katarzis magyar módra – Kukorelly Endre: Mi nekem a véleményem – Kis János: Jobb helyzetben vagyunk-e?
    • 168 óra, 1999.12.23. (51–52.szám) Galló Béla: Spionjáték
    • Élet és Irodalom, 2000.04.07. (14.szám) E.I.: Tar és Petri
    • Élet és Irodalom, 2000.04.14. (15.szám) Hahner Péter: Kedvenc íróim védelmében
    • Hetek, 2000.05.13. Pusztai Attila: Bűn és megbocsátás
    • Magyar Nemzet, 2016.03.05. Körmendy Zsuzsanna: Emléktöredékek Tar Sándorról

  • 2021.06.szám Filmvilág, Hegyi Zoltán: Mindenütt otthon
    Szomjas György

    Nekrológ. Szomjas életpályája, a szerző emlékei róla.

    „Ginsberggel való találkozásomat is a Gyurinak köszönhetem. Eörsi Pistával hármasban csavarogtunk a Belvárosban. Tizenkilenc évesen láthattam azt a fickót, aki miatt könyvet loptam. Az Üvöltést.”

  • 2021.07.03. Magyar Hang, Lakner Dávid: Saját halhatatlanság – kilencven éve született Eörsi István

    Könyvkritika és a kötet születésének története.

    • A kötet adatait megtekintheti a honlapon az Eörsi István / Kötetek / Antológiák, társszerző, -fordító résznél.

    Kapcsolódó cikkek:

    • Magyar Hang, 2021.07.03. Lakner Dávid: Saját halhatatlanság – kilencven éve született Eörsi István
    • itera.hu, 2023.09.22. Merülés #6 – Vendég: Kőrössi P. József
    • 24.hu, 2023.10.08. Farkas Norbert: Ezt írta Eörsi István a halál kapujából


A három Eörsi

A Noran Könyvkiadó Három Eörsi címmel tartott könyvbemutatója

(Zárt térben; Mítoszok helyett — 1956) a Műcsarnok pincéjében, 2003. november 4-én.