EÖRSI ISTVÁN (1931-2005)

Cikkek

  • 2004.08.27. Hetek, Siposhegyei Péter: Eörsi Pista igazsága

    Eörsi István kilépése az SZDSZ-ből a Wekler-ügy miatt.

    „…a Sorstalanság óta a legnépszerűbb magyar írás Eörsi István Kedves Gábor című alkotása. […] Mondjuk rá azt, hogy aki ilyet ír, az legyen nagyon tisztességes. Vagy mondjuk rá azt, hogy ne írjon ilyet, aki valamikor Sztálinhoz írt dicsőítő verset. Hát az ne is. Csakhogy ez az ember nem az az ember. […] Eörsi hamar kiábrándult, ötvenhatozott egy jót, majd leülte az érte járót. Mellesleg jegyezném meg, hogy Emlékezés a régi szép időkre című, e tárgyban fogant írása a maga bájos szarkazmusával köznapi nyelvezete ellenére is korszakos iromány.”

    Előzmény:

    • Népszabadság, 2004.08.17. E.I.: Levél utószóval

    Kapcsolódó cikkek:

    • Magyar Nemzet, 2004.08.18. Tábori Gabriella: Mindenki mindenki ellen
    • Heti Válasz, 2004.08.19. (34.szám) Bódis András: Tejüvegzseb
    • Élet és Irodalom, 2004.09.03. (36.szám) E.I.: Jegyzetek szünetben
    • Élet és Irodalom, 2004.09.10. (37.szám) Pető Iván: Eörsi Istvánról
    • Magyar Nemzet, 2004.09.11. Ludwig: Barátok közt
    • gondola.hu, 2004.09.12. Egyesített Gyurcsány-művek Magyarország Rt – gondola hírösszefoglaló – 37. hét
    • klubháló.hu, 2004.09.20. Verő Júlia: Paul Lendvai a Pallas Páholyban
    • Magyar Nemzet, 2004.09.21. Kristóf Attila: Én nem tudom… (ki mibe lép bele…)
    • Magyar Nemzet, 2004.09.22. Csontos János: Liberális erkölcstan
    • Magyar Nemzet Online, 2004.09.22. MNO: A nap idézete
    • A témához kapcsolódó további cikkeket találhat, ha a keresőmezőbe beírja WEKLER nevét.

  • 2004.08.27. Magyar Nemzet, Pilhál György: Könyvrecept
    Tollhegyen

    Eörsi István gyakori szerepeltetése a Nap-keltében. A Wekler-ügyről, az SZDSZ-ből való kilépéséről, Gyurcsányról. A Sztálin-versét firtató kérdésre Eörsi válasza: „…az efféle érveket csak a nácik használták meg Gerő András. Én, kérem, egy későbbi könyvemben tisztáztam magam, s ezzel lezártam ezt az ügyet.”

    Kapcsolódó cikkek:

    • Új Hang különkiadás, 1953.03.szám (március) E.I.: Sztálin
    • A témához kapcsolódó további cikkeket találhat, ha a keresőmezőbe beírja WEKLER nevét és az Új Hang különkiadás, 1953.03.szám (március) E.I.: Sztálin című versénél felsoroltak.

  • 2004.08.27. Magyar Nemzet, Pokol Béla: Pártok a globális politikai arénában
    Az Európai Parlament frakcióiban a hazánkban elterjedt ideológiai kategóriáknak egészen más jelentésük van

    Elemzés a magyar pártokról, az Európai Unióban történt változásokról, az európai parlamenti választások vitáiról.

    „Krausz Tamás, aki egy közelmúltbeli cikkében egyik oldalról éppúgy támadta a globális tőkés csoportok privatizációját, mint bármely jobboldali értelmiségiként jegyzett közíró, míg másik oldalról a nemzeti jobboldal »rasszistáitól« igyekezett elhatárolódni. De sokszor a baloldali Eörsi István nemzetellenes undorát kimutató cikkeiben is érezni ezt az ambivalenciát, vagy akár Tamás Gáspár Miklós írásaiban, aki sajátságos módon úgy lett a globális tőkés csoportokat támadó ATTAC hazai alelnöke, hogy közben írásaiban folyamatosan inkább a nemzeti szintű tőkés csoportokkal van baja, és egyben a globális tőke szimbólumaként is megjelenő Soros György alapítványának életműdíjasa és sok-sok további címen finanszírozottja.”

  • 2004.08.28–29. Magyar Hírlap, E.I.: Hóesés Clevelandben
    Dr. Noha hétköznapjai

    Tárcanovella. Amerikában 1981-ben Clevelandben ösztöndíjasként járt a színháztörténeti órára. A professzor ezt diktálta a hallgatóknak: „Bertolt Brecht kommunista volt, ennek ellenére írt néhány jó darabot is.” Ezek után nem járt többé a kurzusra. Az Oscar-díj közvetítését nézték a College-ban, és dühöngött, hogy a műsort állandóan reklámokkal szakították meg. Idősebb jogásztársa erre úgy reagált, hogy ott demokrácia van. A demokratikus jogok és a szabadság kérdése. Gyaloglás egy veszélyes területen, ahol megtapasztalta, hogy „Nem csupán az szabad tehát, aki megtalálja magát, hanem az is, aki elvész”.

    • Eörsi István: Dr Noha. Történetek című kötete adatait és tartalomjegyzékét megtekintheti az Eörsi István / Kötetek / Magyar nyelvű résznél.


  • 2004.08.29.origo.hu, MTI: Fodor Gábor: A kormányprogram a legfontosabb

    A "Szabad tanácskozáson" elhangzott hozzászólások Medgyessy lemondása után. Eörsi István a Wekler- és a Demszky-ügyről.

    Kapcsolódó cikkek:

    • A témához kapcsolódó további cikkeket találhat, ha a keresőmezőbe beírja a WEKLER szót.

  • 2004.08.30. Magyar Nemzet, Seszták Ágnes: Ugatológia
    Pillanatfelvétel

    A baloldal erkölcsi silányságáról. Miért volt zártkörű az MSZP kongresszusa? Botka László és a Viktor nevű agresszív tacskó. Andrassew Iván szerint „Medgyessy bukását Orbán Viktor és az általa ráeresztett »csomó csahos« okozta. »Ebei fenyegető állást vettek fel, és így is maradtak Medgyessy bukásáig.«” Andrassew szerint Orbán csak Gyurcsánytól fél. Eörsi helyzetjelentése szerint marad nekik: a dagonya és a posvány. Jól fizetett dagonya és jövedelmező posvány.”

  • 2004.08.30.Népszava, P.E.: Megcélozták az egészségügyi tárcát

    (Az SZDSZ Szabad Tanácskozásán ott volt Eörsi István is.)

  • 2004.08.szám (augusztus) Kapu, Siposhegyi Péter: Az emberi tényező

    Részlet. Gondolatok a közéletünkről. Antall Péter fotográfus – a miniszterelnök fia – atyai öröksége. Most politikus akar lenni. Nem éppen hízelgő a szerző véleménye intellektusáról. Demszkyről, aki szerinte rossz főpolgármester. Az SZDSZ-ről, akik nem gazdagodtak meg, de jön Wekler, és lerombolja ezt a legendát. „Én igazán nem Kunczétól várnám a stopjelzést, hanem mondjuk egy olyan erkölcsileg számomra tiszta embertől, mint Mécs Imre. Szerényen csak annyit kellene mondania: mi speciel nem ezért vállaltuk a vegzatúrát húsz éve, hogy egyszer így legyen. Vagy erről írjon Eörsi István, mivel ő igencsak jól fogalmaz, esetleg témát is válthatna, Orbán Viktor és Kövér László szerintem is izgalmasabb, de az avoni sem csak királydrámákat írt, volt neki szentivánéji álma is, s Wekler épp az oroszlánt kéri magának.”  Kulcsár Attiláról (Bárándy kontra Demeter ügy). 

  • 2004.08.Színház, A színház éppoly befejezetlen, mint az élet

    (Részletek egy beszélgetésből, amely 1999. május 8-án, a Művészeti Akadémián hangzott el, George Tabori, Maria Sommer, Michael Verhoeven és Eörsi István részvételével.)

  • 2004.08.Színház, Bálint András: Retyerutyám, Tábori

    (Történetek George Taboriról /Tábori György/ 90. születésnapján. A Jubileum 1993-as Radnóti Színházbeli bemutatójáról.)

  • 2004.08.Színház, E.I.: A világpolgár és kutyája

    (Tábori Györgyről, stílusáról, szuverenitásáról 90. születésnapján. Apjáról, Tábori Kornélról, Tábori Brecht iránti rokonszenvéről. "Az emigráció a lehető legszerencsésebben hatott rá, mert nem a haza elvesztését, hanem a világ megtalálását jelentette a számára.")

  • 2004.09.01.PIM.hu, Szeptember 10-11-i program a Petőfi Irodalmi Múzeumban

  • 2004.09.02 (35.szám) Hírhozó, egy nyugdíjas vidékről: „Szeretnék én is szőlőt telepíteni...”
    POSTABONTÓ

    Olvasói levél Wekler Ferenc szőlő telepítési ügyéről, akinek cégei és családtagjai 270 millió forint vissza nem térítendő támogatást kaptak a földművelési tárcától. Idézetek arról, hogy mik jelentek meg erről a sajtóban.

    „…az elemi felháborodás ellenére az SZDSZ elnöksége nem találta törvényellenesnek a történteket, s ezután a párt egyik alapító tagja Eörsi István kilépett az SZDSZ-ből a Wekler Ferenc miatt kialakult morális, erkölcsi válság miatt, amire Wekler így reagált: »Engem ne oktasson ki erkölcsből az, aki Sztálint dicsőítő verset írt.«”

    Kapcsolódó cikkek:

    • Népszabadság, 2004.08.23. Ungár Tamás: Egy nem szokványos karrier
    • A témához kapcsolódó további cikkeket találhat, ha a keresőmezőbe beírja a WEKLER szót.

  • 2004.09.02.Népszabadság, Felolvasnak: írók, költők

    (A Szépírók Társasága őszi Irodalmi Fesztiválja programja.)

  • 2004.09.02.Népszava, Torkos Matild: Gyurcsány Ferenc a jobboldali sajtó mumusa. "A gyanús módon vagyont gyűjtő Gyurcsány"

    (Részlet. Simon Zoltán összeállítása a Magyar Nemzet Gyurcsány Ferencet támadó írásaiból.)

  • 2004.09.03. (36.szám) Élet és Irodalom, E.I.: Jegyzetek szünetben

    A csalódott Medgyessy: „Magából nem ábrándul ki, mert ő áldozat, csak abból a sűrű, barnás léből, amelyben eddig lubickolt. […] Azok közé tartoztam, akik Medgyessyt alkalmatlannak tartották a miniszterelnöki feladatkör ellátására, attól a pillanattól kezdve, hogy bejelentette: a nemzeti közép kormányát óhajtja megalakítani.”

    Gyurcsány esélyei: „Gyurcsány esélye másságában rejlik. Mások a gesztusai és a hangsúlyai, más a mosolya, és bár KISZ-vezető volt ő is, észjárása és kisugárzása mégsem emlékeztet a Kádár-korszak funkcionáriusaira […] Látszik rajta, hogy valódi megújulást akar, és képessége is van akarata érvényesítésére – a mai szocialista vezetőgarnitúrából ő az egyetlen, akinek ezt el lehet hinni.”

    Lírai megjegyzések Pető Ivánról: „A Nap-kelte műsorában Pető Iván egy velem kapcsolatos kérdésre válaszolva semmi jelentőséget nem tulajdonított annak, hogy kiléptem a Szabad Demokraták Szövetségéből, mert én alanyi költő vagyok, aki mindenféle morális követelésekkel hozakodom elő, amelyeknek semmi közük a politikai realitáshoz. […] Pető, Antall és Aczél megnyilatkozásaiban az a közös, hogy az írói tevékenységet önkényes kizárólagossággal mind a hárman szembeállítják a politikai véleménynyilvánítással.” A Wekler-ügy.

    Előzmény:

    • Beszélő, 2000.04.szám (Folyóirat – április) Rádai Eszter: „Nem lehet valaki egyszerre kint is meg bent is” – Pető Ivánnal Rádai Eszter beszélget
    • Beszélő, 2000.06.szám (Folyóirat – június) E.I.: Pártpolitika és értelmiség
    • Élet és Irodalom, 2002.12.08. (49.szám) E.I.: Nincs kivel vitáznom
    • 168 Óra, 2004.08.05. (31.szám) Interjú Pető Ivánnal – Nincs a rendszerünkben
    • Népszabadság, 2004.08.17. E.I.: Levél utószóval
    • Heti Válasz, 2004.08.19. (34.szám) Bódis András: Tejüvegzseb
    • Hetek, 2004.08.27. Siposhegyei Péter: Eörsi Pista igazsága

    Reagálás:

    • Magyar Nemzet, 2004.09.06. Munkatárs: Védelem Csillag Istvánnak
    • Magyar Hírlap, 2004.09.09. Galló Béla: A készlet még tart
    • Élet és Irodalom, 2004.09.10. (37.szám) Pető Iván: Eörsi Istvánról
    • Magyar Nemzet, 2004.09.11. Ludwig: Barátok közt
    • Népszava, 2004.09.11. Kocsi Ilona: „Újra bizakodó vagyok a közügyek megítélésében”
    • gondola.hu, 2004.09.12. Egyesített Gyurcsány-művek Magyarország Rt – gondola hírösszefoglaló - 37. hét
    • Magyar Demokrata, 2004.09.16. Lovas István: Szuzdál dá, Budapest nyet (Lovas István nyílt levelei)
    • klubháló.hu, 2004.09.20. Verő Júlia: Paul Lendvai a Pallas Páholyban
    • Magyar Nemzet, 2004.09.22. Csontos János: Liberális erkölcstan
    • Magyar Nemzet Online, 2004.09.22. MNO: Csontos János (A nap idézete)
    • Magyar Fórum, 2004.09.23. (38.szám) Szőcs Zoltán: Kun Béláék idején éreztem magamat a legjobban
    • gondola.hu, 2005.09.22. Az ellenzéki politika megújulási kényszere – 129. rész
    • A témához kapcsolódó további cikkeket találhat, ha a keresőmezőbe beírja a WEKLER szót.

  • 2004.09.04–05. Magyar Hírlap, E.I.: A rövidzárlat
    Dr. Noha hétköznapjai

    Tárcanovella. Noha esete a nem elcsábított asszonnyal.

    • Eörsi István: Dr Noha. Történetek című kötete adatait és tartalomjegyzékét megtekintheti az Eörsi István / Kötetek / Magyar nyelvű résznél.


  • 2004.09.04.Berliner Zeitung, Istvan Eörsi: DR. OBWOHL. Ein Brief

  • 2004.09.06. Magyar Nemzet Online, Dévényi István: Plakátpuccs – Hungaristák menetrend szerint

    A baloldali média reagálása a hungaristák plakátozására, miközben sokkal fontosabb dolgokkal is foglalkozhatnának.

    „Megjöttek. Hogy legyen hivatkozási alap, hogy a híradóban be lehessen mutatni, hogy Eörsi István tudjon miről írni, hogy ne tűnjön fel annyira a gazdasági válság, hogy ne mindig Gyurcsánnyal foglalkozzon a sajtó, meg persze azért, hogy megint lehessen antiszemitázni Orbánt és az egész magyar jobboldalt.”

  • 2004.09.06. Magyar Nemzet, Munkatárs: Védelem Csillag Istvánnak
    Az SZDSZ nem tud korrupciós ügyekről · Tényeket kértek Medgyessy Pétertől
    Pető a csúszdán

    „Az SZDSZ-nek nincsenek korrupciós ügyei – jelentette ki a párt országos tanácsa után Pető Iván elnök. A tanács éles vita után elutasította Bauer Tamás és Gusztos István azon javaslatát, amely szigorúbban foglalt állást Wekler Ferenc üzleti ügyeivel kapcsolatban.”

    Idézetek Eörsi Élet és Irodalomban megjelent cikkéből:

    „Semmi nem kedvetlenít el annyira, mint amikor olyan emberek erkölcsi deformálódását és/vagy szellemi lealacsonyodását kell szemlélnem, akik valaha a demokratikus ellenzékben bajtársaim voltak. Anyagi ügyeskedéseiktől szabályszerűen rosszul leszek. Szellemi leépülésük kétségbe ejt. Most kissé távolabbról szemlélhetem egykori pártomat, de Petőéhez hasonló csúszdai pályafutások, ha folytatódnak, nem fognak kevésbé rosszulesni. (…) A pártvezetés szorult helyzetében (…) megbuktatta Medgyessyt, és így megteremtette egy valóságos politikai fordulat lehetőségét. De milyen szerepet játszhat e fordulat alakításában ez a pártvezetés, amely kivonta a szervezetből a demokratikus életerőt, és amelynek több exponált tagja, nem csak szegény Pető Iván, szenvedélyes közönnyel utasítja el magától az elvi politizálás kísértését.”

    Előzmény:

    • Élet és Irodalom, 2004.09.03. (36.szám) E.I.: Jegyzetek szünetben

    Kapcsolódó cikkek:

    • Beszélő, 2000.04.szám (Folyóirat – április) Rádai Eszter: „Nem lehet valaki egyszerre kint is meg bent is” – Pető Ivánnal Rádai Eszter beszélget
    • Beszélő, 2000.06.szám (Folyóirat – június) E.I.: Pártpolitika és értelmiség
    • Élet és Irodalom, 2002.12.08. (49.szám) E.I.: Nincs kivel vitáznom
    • Népszabadság, 2004.08.17. E.I.: Levél utószóval
    • Magyar Nemzet, 2004.08.18. Tábori Gabriella: Mindenki mindenki ellen
    • Heti Válasz, 2004.08.19. (34.szám) Bódis András: Tejüvegzseb
    • Hetek, 2004.08.27. Siposhegyei Péter: Eörsi Pista igazsága
    • Magyar Hírlap Online, 2004.09.09. Galló Béla: A készlet még tart
    • Élet és Irodalom, 2004.09.10. (37.szám) Pető Iván: Eörsi Istvánról
    • Magyar Nemzet, 2004.09.11. Ludwig: Barátok közt
    • Népszava, 2004.09.11. Kocsi Ilona: „Újra bizakodó vagyok a közügyek megítélésében”
    • gondola.hu, 2004.09.12. Egyesített Gyurcsány-művek Magyarország Rt – gondola hírösszefoglaló – 37. hét
    • Magyar Demokrata, 2004.09.16. Lovas István: Szuzdál dá, Budapest nyet (Lovas István nyílt levelei)
    • klubháló.hu, 2004.09.20. Verő Júlia: Paul Lendvai a Pallas Páholyban
    • Magyar Nemzet, 2004.09.21. Kristóf Attila: Én nem tudom… (ki mibe lép bele…)
    • Magyar Nemzet, 2004.09.22. Csontos János: Liberális erkölcstan
    • Magyar Nemzet Online, 2004.09.22. MNO: A nap idézete
    • A témához kapcsolódó további cikkeket találhat, ha a keresőmezőbe beírja WEKLER nevét.

  • 2004.09.07. gondola.hu, Kocsis L. Mihály: Fél, maraton (életre-halálra)
    Makacs terep

    Gunyoros, humorosnak szánt írás a magyarországi politikai élet szereplőiről sportolókként feltüntetve.

    „Pető Iván elégedett volt a hozott formájával, és edzésnaplójába Eörsi István-költeményeket másolgatott (dupli káló – úgy is mint: természetes veszteség). Szerette volna, ha magyar győzelem születik ezen a napon, Bálint azonban a filiájában fílingelt: csuklópántokkal erősítette oda a kisiskolásokat a kakaóbiztosokhoz (számító kép). Eredetileg Kovács miniszter kalkulátorát akarta volna igénybe venni, de az Hornnál maradt (Gábor), szerencsére a maligán fokkal már az első koalíciós időszak óta tisztában volt (Gyula).”

  • 2004.09.09. (36.szám) 168 óra, Buják Attila: Medgyessyvel nem ment
    Kuncze Gáor a kormányváltás hátteréről

    Beszélgetés Kuncze Gáborral a kormányváltás hátteréről.

    „Mégis népszerű téma a sajtóban az SZDSZ. Különösen, ha egy-egy tekintélyes alapító nagyobb válságok idején ki-kilép. Amikor például Eörsi István távozását kell magyarázni.

    - Nem magyaráztam én. Felnőtt ember, így döntött, lelke rajta.”

  • 2004.09.09. (37.szám) Heti Válasz, Pelle János: A kerekasztal romjai
    ÍRÓSZÖVETSÉGI KÖZGYŰLÉS ELŐTT

    Beszélgetés Kalász Mártonnal, a Magyar Írószövetség elnökével. A József Attila Kör egyhetes tábort szervezett Szigligeten, melyen részt vett a feloszlott irodalmi kerekasztal szereplőinek egy része. Szóba kerültek politikai és pénzügyi kérdések, a feloszlott irodalmi kerekasztal feltámasztásának gondolata, Döbrentei Kornél ügye, Eörsi kilépése a szövetségből. Fotó: Kalász Márton

    „Eörsi, akinek az indulatait ismerjük, már 1990-ben kilépett, de ahol csak lehet, szidalmaz bennünket. A szervezet „bűneiért” mindenekelőtt az elnököt támadták, nemcsak itthon, hanem külföldön is.”

  • 2004.09.09. gondola.hu, Index: Pert vesztett Eörsi Schmidt Máriával szemben


    Eörsi az ÉS-ben „közéletünk jobboldalának legzüllöttebb figurája”-nak, „történelemhamisításra specializálódott üzletasszony”-nak és „bizniszértelmiségi pártholdudvaronc”-nak nevezte Schmidtet. Schmidt Mária jogerősen pert nyert Eörsivel szemben.

    Előzmény:

    • Élet és Irodalom, 2003.06.20. (25.szám) Egy túlélő: A negyven másodperc
    • Élet és Irodalom, 2003.07.04. (27.szám) Schmidt Mária, Gerő András: Tisztelt Szerkesztőség!
    • Élet és Irodalom, 2003.07.11. (28.szám) Eörsi István: Furcsa pár
    • Élet és Irodalom, 2003.07.18. (29.szám) Gerő András: Tisztelt Szerkesztőség! – Eörsi válasza
    • Élet és Irodalom, 2004.03.12. (11.szám) Eörsi István: Beperelt Schmidt Mária
    • Népszabadság, 2004.03.19. Schmidt részben nyert, részben vesztett Eörsi ellen
    • Élet és Irodalom, 2004.03.26. (13.szám) Eörsi István: Beperelt Schmidt Mária II.
    • Fundamentum, 2004.04.szám Ítélet a Schmidt kontra Eörsi-perben

    Kapcsolódó cikk:

    • Heti Válasz, 2004.10.14. (42.szám) Pelle János: Szemtanúk és túlélők


A három Eörsi

A Noran Könyvkiadó Három Eörsi címmel tartott könyvbemutatója

(Zárt térben; Mítoszok helyett — 1956) a Műcsarnok pincéjében, 2003. november 4-én.