Cikkek
-
2000.07.22. Népszava, Tamás Gáspár Miklós: Kérdés az SZDSZ-höz
Hozzászólás a VII. kerületi romák (önkényes lakásfoglalók) kilakoltatásáról folyó vitához, amit Eörsi István Mégsem levelet írok című cikke váltott ki. Király u. 25.
Megbírálja Ungár és Molnár Eörsinek írt válaszát, akik azt vetik Eörsi szemére, hogy liberális létére megfeledkezik a tulajdon szentségéről. Szerinte írásuk „pokrócgoromba, stílustalan személyes támadás”.
„Eörsi István szerint – és szerintem is – a súlyos bajba került szegény család esetének alpolgármesteri kommentárja (minimum) antihumanista és (hogy az elterjedt álszent eufemizmussal éljek) »kirekesztő« volt. Eörsi cikkének hangja ugyan éles, de tartalma nem különösebben radikális. […] Kérdésem az SZDSZ-höz: hajlandó-e a párt valamelyik vezető testülete vagy vezető politikusa nyilvánosan megfeddni vagy megdorgálni VII. kerületi militánsait (akik egyike a párt legfölső országos vezetőségének is tagja), amint azt hasonló esetben más pártoktól elvárja, igen vagy nem? […] Lehet, hogy Eörsi kicsit túlzott, amikor miépes illatot orrontott a liberális kerületi alpolgármester nyilatkozatában. De az, hogy Ungár Klára és kollégája fideszes cikket írt, fideszes eszmékkel és fideszes irállyal, az hétszentség.”
Előzmény:
- Népszava, 2000.07.17. E.I.: Mégsem levelet írok
- Népszava, 2000.07.19. Ungár Klára – Molnár István: Levelet nem érdemes írni
Reagálás:
- Népszava, 2000.07.24. Koromzay Annamária – Farkas Jenő: Egy telefon + Hell István: Lakni emberi jog + Józsa Márta: Kinek nem levele… + Mondatok a hozzászólók leveleiből
- Hetek, 2000.07.29. Hetek-összeállítás: Csituló hullámok
- Népszava, 2000.07.31. Magyar Bálint: Szabadság és szolidaritás + Nehéz Posony István: Fedél nélküliek, liberálisok + Falus Péter: Kedves Barátaimhoz! + Reményi Géza: Ha nem írt volna…
- Népszava, 2000.08.02. Tamás Gáspár Miklós: Menekülni!
- Népszava, 2000.08.15. E.I.: Visszapillantás a Király utcából
- Magyar Demokrata, 2000.08.17. (33.szám) Káosz a Király utcában
- Élet és Irodalom, 2000.11.17. (46.szám) E.I.: A dogmatikusok
- Élet és Irodalom, 2001.02.09. (6.szám) Hell István: Szabadság – kontra szolidaritás –
- Népszabadság, 2004.07.31. Révész Sándor: A múlt köde – 2000. július
- Mozgó Világ, 2021.01.szám Révész Sándor: Révész Sándor: A politikus csizma díja
2000.07.24. Népszava, Koromzay Annamária–Farkas Jenő: Egy telefon
Hell István: Lakni emberi jog
Józsa Márta: Kinek nem levele...
Mondatok a hozzászólók leveleibőlHozzászólások a VII. kerületi romák (önkényes lakásfoglalók) kilakoltatásáról folyó vitához, amit Eörsi István Mégsem levelet írok című cikke váltott ki. Király u. 25.
Koromzayékat megdöbbentette és felháborította Eörsi írása, szerintük alaptalanul rágalmazza őket. Hell István védelmébe veszi Eörsit, vele ért egyet az Ungár–Molnár párossal ellentétben. „És még valamit. Klári és Pisti szerint nem »roma-kérdésről« van szó. Ebben egyetértünk, Eörsi sem »roma«, hanem emberi jogokról beszélt.” Józsa Márta is Eörsivel ért egyet, és kiemeli Koromzay gondolatait: „általában zajosak, koszosak, rendetlenek […] kimondható, hogy ezekkel az emberekkel érdemben nem kell törődnünk”.
Előzmény:
- Népszava, 2000.07.17. E.I.: Mégsem levelet írok
- Népszava, 2000.07.19. Ungár Klára–Molnár István: Levelet nem érdemes írni
- Népszava, 2000.07.22. Tamás Gáspár Miklós: Kérdés az SZDSZ-höz
Reagálás:
- Hetek, 2000.07.29. Hetek-összeállítás: Csituló hullámok
- Népszava, 2000.07.31. Magyar Bálint: Szabadság és szolidaritás + Nehéz Posony István: Fedél nélküliek, liberálisok + Falus Péter: Kedves Barátaimhoz! + Reményi Géza: Ha nem írt volna…
- Népszava, 2000.08.02. Tamás Gáspár Miklós: Menekülni!
- Népszava, 2000.08.15. E.I.: Visszapillantás a Király utcából
- Magyar Demokrata, 2000.08.17. (33.szám) Káosz a Király utcában
- Népszabadság, 2004.07.31. Révész Sándor: A múlt köde – 2000. július
- Kapcsolódó cikkek:
- Élet és Irodalom, 2000.11.17. (46.szám) E.I.: A dogmatikusok
- Élet és Irodalom, 2001.02.09. (6.szám) Hell István: Szabadság – kontra szolidaritás –
- Mozgó Világ, 2021.01.szám Révész Sándor: Révész Sándor: A politikus csizma díja
2000.07.27. (30.szám) Magyar Demokrata, Tamáska Péter: ...és híjával találtattál
Az értelmiség dilemmáirólA magyar értelmiség válságos helyzetéről. A médián keresztül a tudatformálást is a kezükbe akarják venni. Antall Józsefről azt próbálják elhitetni, hogy a Horthy-kor restaurálója. Antall Lukács Györgyről azt mondta, hogy gyorsan el fogják felejteni, mert „értelmező szótár” kell hozzá. Tamáska szerint a média az SZDSZ szócsöve, sürgeti a kiegyensúlyozottabb médiaviszonyok kialakítását. Vajon Orbán is elveszti a tömegek rokonszenvét, mint ahogyan Antall? Schmidt Mária vihart kavart tanulmányáról. Szabó Miklós írása a magyarországi zsidókérdésről.
„Konrád György, Tamás Gáspár Miklós, Pető Iván vagy Eörsi István valójában magányos és szomorú emberek. Aligha értik, hogy a századvégi lét kiszámíthatatlan vállalkozás, s hogy egy jó focimeccs többet ér, mint a legszellemesebb publicisztika az ő vájt fülű stílusukban, amely aligha segíthet bárkit is saját túlélési stratégiájának kidolgozásában.”
2000.07.28. (30.szám) Élet és Irodalom, E.I.: Ragaszkodom egy jelzőhöz
Reflexió György Péter „A közönség figyelmébe” című cikkére.
Ha György Péter csak telefonon beszélt Bayer Zsolttal, honnan tudta, hogy Bayer tervez valamit a Tilos Rádió egyik beszélgetéséről készült kazettával Körmendy-Ékes Judit érdekében? „Milyen közös érdek kapcsolja egymáshoz a két férfiút? Hogyhogy egymással beszélik meg a Vásárhelyi Máriának adandó válasz taktikai részletkérdéseit?” Eörsi ragaszkodik a György Péter neve elé írt „szerencsétlen” jelzőhöz.
Előzmény:
- Élet és Irodalom, 2000.07.14. (28.szám) E.I.: Tövisek virág nélkül
- Élet és Irodalom, 2000.07.21. (29.szám) Élet és Irodalom, György Péter: A közönség figyelmébe
2000.07.29. Hetek, Hetek-összeállítás: Csituló hullámok
SZDSZ-es vita a Budapesten kilakoltatandó családokról. Az összeállítás szerint Eörsi István a zuglói* kilakoltatandó családok védelmére kelve írt publicisztikát, amiből vita kerekedett. Eörsi a Heteknek adott interjújában kifejti, hogy nem vitát akart generálni; elismeri, hogy egyoldalúan ragadta meg a témát, ám cikkére „mélyfideszes” válaszokat kapott Ungáréktól.
*(Szabadi Vera megjegyzése: A VII. kerületi Király utca 25-ről van szó)
Előzmény:
- Népszava, 2000.07.17. Eörsi István: Mégsem levelet írok
- Népszava, 2000.07.19. Ungár Klára – Molnár István: Levelet nem érdemes írni
- Népszava, 2000.07.22. TGM: Kérdés az SZDSZ-höz
- Népszava, 2000.07.24. Koromzay Annamária: Egy telefon + Hell István: Lakni emberi jog + Józsa Márta: Kinek nem levele... + Mondatok a hozzászólók leveleiből
Kapcsolódó cikkek:
- Népszava, 2000.07.31. Magyar Bálint: Szabadság és szolidaritás + Nehéz Posony István: Fedél nélküliek, liberálisok + Falus Péter: Kedves Barátaimhoz! + Reményi Géza: Ha nem írt volna…
- Népszava, 2000.08.02. Tamás Gáspár Miklós: Menekülni!
- Népszava, 2000.08.15. E.I.: Visszapillantás a Király utcából
- Magyar Demokrata, 2000.08.17. (33.szám) Káosz a Király utcában
- Élet és Irodalom, 2000.11.17. (46.szám) E.I.: A dogmatikusok
- Élet és Irodalom, 2001.01.05. (1.szám) Sinkovics Ákos: Kinek a versenye?
- Élet és Irodalom, 2001.01.19. (3.szám) Ungváry Rudolf: A radikalizmus hiánya
- Élet és Irodalom, 2001.02.09. (6.szám) Hell István: Szabadság – kontra szolidaritás –
- Élet és Irodalom, 2001.03.02. (9.szám) Salamon János: A csillagos ég és a morális rend
- Élet és Irodalom, 2001.03.16. (11.szám) Kis János: Liberalizmus Magyarországon I. – Vita utáni gondolatok
- Élet és Irodalom, 2001.03.23. (12.szám) Élet és Irodalom, Kis János: Liberalizmus Magyarországon II. – Vita utáni gondolatok
- Élet és Irodalom, 2001.03.30. (13.szám) Kis János: Liberalizmus Magyarországon III. – Vita utáni gondolatok
- Népszabadság, 2004.07.31. Révész Sándor: A múlt köde – 2000. július
- Mozgó Világ, 2021.01.szám Révész Sándor: Révész Sándor: A politikus csizma díja
2000.07.31. Népszava, Magyar Bálint: Szabadság és szolidaritás
Nehéz-Posony István: Fedél nélküliek, liberálisok
Falus Péter: Kedves Barátaimhoz!
Reményi Géza: Ha nem írt volna...Hozzászólások a VII. kerületi romák (önkényes lakásfoglalók) kilakoltatásáról folyó vitához, amit Eörsi István Mégsem levelet írok című cikke váltott ki. Király u. 25.
Magyar Bálint elfogadhatatlannak tartja a vita stílusát. Pártja kiáll a romák és az elesettek mellet, ez az SZDSZ hagyományos eszménye. A vitákban érvekkel kell meggyőzni az ellenfeleiket, és belső vitáikban is így kell tenniük.
„Véleményem szerint ellentétes a párton belüli szolidaritás és általában a méltányosság követelményével az, hogy az Országos Tanács egyik tagja megfelelő tájékozódás és pontos ismeretek nélkül »miépes bűzt« emleget tagtársunkkal kapcsolatban. Ugyancsak elfogadhatatlan, hogy erre olyan indulatos válasz érkezik, amely kétségbe vonja a vitaindító cikk írójának politikai és morális őszinteségét. […] Én nem felháborodásának őszinteségét, hanem stílusát és tájékozottságát vitatom. […] Koromzay Annamária tudja és sajnálja, hogy pontatlanul és félreérthetően fogalmazott. […] Nem helyeslem azt sem, hogy az SZDSZ felelős tisztségviselőiként [Ungár és Molnár] Eörsi István cikkére nem a tények ismertetésével, »hűvös tárgyszerűséggel«, hanem sértő hangnemben válaszoltak.”
Nehéz-Posony István szerint Eörsi véleményére Ungár és Molnár „alpári hangú és filozófiailag is téves választ adott. […] Tamás Gáspár Miklós […] felvetette cikkében az SZDSZ-nek mint politikai pártnak tehetséges és kívánatos szerepét is […] A Juharos-törvény életbeléptetése jelentős lépés az úriszékek visszaállításának, a feudalizmus alapjai lerakásának útján. […] Miért nem kerül szóba a párt valamely fórumán ez a vita?”
Falus Péter egyetért az Ungár–Molnár-véleménnyel.
Reményi Géza Molnár István és Koromzay Annamária érdemeiről ír. Szerinte Erzsébetváros roma lakossága nem érzett hátrányos megkülönböztetést.
Előzmény:
- Népszava, 2000.07.17. E.I.: Mégsem levelet írok
- Népszava, 2000.07.19. Ungár Klára–Molnár István: Levelet nem érdemes írni
- Népszava, 2000.07.22. Tamás Gáspár Miklós: Kérdés az SZDSZ-höz
- Népszava, 2000.07.24. Koromzay Annamária – Farkas Jenő: Egy telefon + Hell István: Lakni emberi jog + Józsa Márta: Kinek nem levele… + Mondatok a hozzászólók leveleiből
- Hetek, 2000.07.29. Hetek-összeállítás: Csituló hullámok
Kapcsolódó cikkek:
- Népszava, 2000.08.02. Tamás Gáspár Miklós: Menekülni!
- Népszava, 2000.08.15. E.I.: Visszapillantás a Király utcából
- Magyar Demokrata, 2000.08.17. (33.szám) Káosz a Király utcában
- Élet és Irodalom, 2000.11.17. (46.szám) E.I.: A dogmatikusok
- Élet és Irodalom, 2001.02.09. (6.szám) Hell István: Szabadság – kontra szolidaritás –
- Népszabadság, 2004.07.31. Révész Sándor: A múlt köde – 2000. július
- Mozgó Világ, 2021.01.szám Révész Sándor: Révész Sándor: A politikus csizma díja
2000.07.szám Színház, Tarján Tamás: Akasztják a hóhért
Beszélgetés Hamvai Kornél színművérőlBeszélgetés Hamvai Kornél Hóhérok hava című színművéről Hamvai Kornéllal és Ascher Tamással a Stúdió „K” Élveboncolás-estjén. Időnként a közönség soraiból is beleszólnak a beszélgetésbe. Fotó: jelenetek a darabból
Ascher Tamás: „Eörsi István azt mondta nekem a premier előtti főpróbán: az a baj, hogy egyetlen kivégzés se tragikus. Ha minden kivégzés hecc, és a kivégzések ábrázolása külön hecc, attól még lehet az egész véresen komoly, ha van egyetlenegy pont, ahol a tragikum megjelenik. Én ezt elfogadtam, de a premierre még nem tudtam megcsinálni.”
Kapcsolódó cikk:
- Színház (különszám), 2001.07.szám E.I.: A színházról és a pálinkáról
2000.08–09.szám Látó, Ungvári Zrínyi Ildikó: Maga a víz
Esszé a fordított Hamletről
A remekmű jelmezeA Hamlet-fordítások összehasonlítása. Eörsi István többszöri említése.
2000.08.02. Népszava, Tamás Gáspár Miklós: Menekülni!
Esszé a zámolyi romákról, akik „az egyetlen utat választották, amelyet választhattak: el innen.” A VII. kerületi romák (önkényes lakásfoglalók) kilakoltatásáról folyó vitáról. Fotó: egy roma család
[Magyar Bálintnak] „Hosszú távon azonban az SZDSZ elnökének be kell majd látnia, hogy Ungár Klára és Eörsi István (a nevek itt típusokat és politikai identitásokat jeleznek) nem férhet meg egyazon pártban, hogy előbb-utóbb bizony igent vagy nemet kell mondani, mielőtt túl késő. (Én ezt már csak többé-kevésbé külső megfigyelőként bátorkodom megjegyezni.) Kérdés, hogy a Roma Polgárjogi Alapítvány akciói, Eörsi István, Józsa Márta, Hell István újságcikkei nélkül vállalhatta volna-e Magyar és Demszky, hogy fölülbírálja a kerületi SZDSZ- funkcionáriusok politikáját. […] Az üldözött, bántalmazott, magára hagyott cigányság iránti toleranciától eljutunk a rasszizmus iránti toleranciához.”
Kapcsolódó cikkek:
- Népszava, 2000.07.17. E.I.: Mégsem levelet írok
- Népszava, 2000.07.19. Ungár Klára–Molnár István: Levelet nem érdemes írni
- Népszava, 2000.07.22. Tamás Gáspár Miklós: Kérdés az SZDSZ-höz
- Népszava, 2000.07.24. Koromzay Annamária–Farkas Jenő: Egy telefon + Hell István: Lakni emberi jog + Józsa Márta: Kinek nem levele… + Mondatok a hozzászólók leveleiből
- Hetek, 2000.07.29. Hetek-összeállítás: Csituló hullámok
- Népszava, 2000.07.31. Magyar Bálint: Szabadság és szolidaritás. Nehéz-Posony István: Fedél nélküliek, liberálisok. Falus Péter: Kedves Barátaimhoz! Reményi Géza: Ha nem írt volna...
- Népszava, 2000.08.15. E.I.: Visszapillantás a Király utcából
- Magyar Demokrata, 2000.08.17. (33.szám) Káosz a Király utcában
- Élet és Irodalom, 2000.11.17. (46.szám) E.I.: A dogmatikusok
- Élet és Irodalom, 2001.02.09. (6.szám) Hell István: Szabadság – kontra szolidaritás –
- Népszabadság, 2004.07.31. Révész Sándor: A múlt köde – 2000. július
- Mozgó Világ, 2021.01.szám Révész Sándor: A politikus csizma díja
- További kapcsolódó cikkeket olvashat a témában, ha a keresőmezőbe beírja a ZÁMOLYI ROMÁK kifejezést.
2000.08.03. (31.szám) Magyar Demokrata, Lovas István: Kádár: Le a szemlélőrojttal!
„Pár fészkébe piszkító, sanda, tetves, hazaáruló zsidó”Peter Novick: The Holocaust in American Life és Norman Finkelstein: A holokauszt ipar című könyvekről, és a körülöttük kialakult botrányról. Hogyan lett a holokausztból ideológiai fegyver. Novick könyve magyar fordításának története, amely Egyedi-e a holokauszt címen fog megjelenni. Finkelstein a BBC-interjúja.
„Magyarországon a »holokausztipar« hazugságai – az ország lefestése az antiszemitizmus ecsetjével – tovább folynak. A jó hír az, hogy már csak egy igen korlátozott kör terjeszti: a Vásárhelyi család, Tamás Gáspár Miklós, Haraszti Miklós és Eörsi István. [...] Az antiszemitázó ipar egyik leggátlástalanabbul hazudozó figurája – Eörsi István – viszont újabban főként belföldre specializálja magát az antiszemita hisztéria fenntartásában. Mint tette ezt például a Magyar Narancs június 29-i számában, amelyben, hatalmas terjedelemben leírt egy történetet, amely, mint három hét múlva kiderült, szemenszedett rágalom volt.” Papp Endre állítólag leütötte, majd megrugdalta, és lebüdöszsidózta Sipos Gyulát. Papp Endre olvasói levélben cáfolta a történetet. (Ez az olvasói levél sajnos nincs meg a honlapon.)
Előzmény:
- Magyar Narancs, 2000.06.29. E.I.: Séta egy incidens körül
Kapcsolódó cikkek:
- Élet és Irodalom, 2000.05.19 (20.szám) E.I.: Cáfolat. Lovas Istvánnak, hódolattal
- Magyar Nemzet, 2000.06.22. Lovas István: Mi folyik a Rubicon medrében?
- Magyar Fórum, 2000.07.06. (27.szám) Varga Imre: Európa a büfében
- friweb.hu, 2001.01.06. Kalász István: Érti?
- Szombat, 2001.05.01. Karafiáth Orsolya: Séta egy vers körül
- Magyar Demokrata, 2005.11.03. (44.szám) Szalay Károly: Kegyeltek és kegyvesztettek
2000.08.04. (31.szám) Élet és Irodalom, Kondor Katalin: Homo Antipublicisticus
– Ujjlenyomat helyett agylenyomat, avagy az ítélőerő kritikája –Reflexió Kovács Zoltán „Bombázunk, elnök úr” című publicisztikájára (Élet és Irodalom, 2000.07.21 /29.szám/), melyben újságírói szakmai-etikai elveket és szabályokat kért rajta számon, akárcsak Eörsi István és Bauer Tamás. A mai magyar publicisztika válságáról, a pártpolitikus újságíró és az újságíró pártpolitikus felcseréléséről. Kovács Zoltán cikkében Kondor miniszterelnöki interjúját bírálta – válasz érveire. „Kovács Zoltán soha nem volt rádiós újságíró, tehát nem ért hozzá, és/vagy nem újságíró – esetleg: újságíró, de nem ért hozzá. Vagy direkt rosszindulatú és alantas újságíró.”
Kovács Zoltán rövid válasza.
2000.08.09. Magyar Hírlap, VBÉ: Könyv az elnöknek
A Helikon Kiadó emlékkönyvet készített a leköszönő Göncz Árpádnak. Azon nevek felsorolása, akik írtak a kötetbe (Eörsi István is).
- Az emlékkönyv nem került kiadásba, de 2015-ben Köszönjük Elnök Úr! címmel a Kossuth Kiadó megjelentette.
- A kötet adatait, tartalomjegyzékét és az abban szereplő Eörsi-verset (Még feljebb) megtekintheti az Eörsi István / Kötetek / Antológiák, társszerző, -fordító résznél.
2000.08.10. Népszabadság, E.I.: Választ tervezek Freiburgba
Eörsinek nem fizeti ki a kultusztárca – Nemzeti Kulturális Ökörség Minisztériuma – az útiköltségét a német–magyar írótalálkozóra Freiburgba, miközben másokét igen. A német fél meglepődött ezen, s levélben megkérdezte ennek okát. Válasz nem érkezett, ehelyett most Eörsi válaszol. Fotó: Marabu karikatúrája az állatok királyáról állatok körében.
„A hatalomért még a magyarországi nácik legitim örököseivel is együttműködnek. […] a hierarchia minden pontján egy-egy orbánviktor uralkodik. (Más írásaimban sasváriszilárdoknak neveztem ezeket a saját véleményükről patetikusan lemondó, illeszkedő funkcifigurákat, de most az egyszerűség kedvéért maradok a rendszergazda nevénél.) […] Minthogy cikkeimben támadtam Orbán Viktort és a Fideszt, nem tartozom a nemzethez, sőt a nemzet ellensége vagyok, így hát rám nem érvényesek a minisztérium megállapodásai.”
Reagálás:
- Magyar Nemzet, 2000.08.15. Osszián: Kétezer leütés
- Népszabadság, 2000.09.05. Balla Zsófia: Nyilatkozat
Kapcsolódó cikkek:
- Népszabadság, 2000.09.28. E.I.: Az országimázs bajnokai
- Magyar Nemzet, 2002.03.11. Bayer Zsolt: Az ellenzék a gengszterizmus útjára lépett
- origo.hu, 2002.03.11. origo: Sasvári Szilárd (1964, Szolnok) – Fidesz
- Élet és Irodalom, 2002.03.22. (12.szám) E.I.: Orbán és Sztálin
- hirszerzo.hu, 2012.03.17. Papp László Tamás: Mit nem beszél az a német?
- Heti Válasz, 2012.03.22. (12.szám) Borókai Gábor: Kurzuslovagozók
- Új Magyar Szó, 2012.03.23–25. Papp László Tamás: Mit nem beszél az a német?
- A témához további kapcsolódó cikkeket találhat az Élet és Irodalom, 2002.03.22. (12.szám) E.I.: Orbán és Sztálin című cikk felsorolásánál.
2000.08.12. Népszabadság, B. R.: Felhívás a kilakoltatások ellen
RövidenRövidhír. A dokumentum aláírói között Eörsi István.
- A témához kapcsolódó további cikkeket találhat, ha a keresőmezőbe beírja a KILAKOLTATÁS szót.
2000.08.12. Népszava, Vértes Csaba: Változatlanul a kritikai társadalomelemzés híveként dolgozik Szelényi Iván
Beszélgetés Szelényi Iván szociológussal, a Yale Egyetem tanárával. Miért tér vissza mindig Magyarországra? A magyarországi változások feltérképezéséről, szakmai feldolgozásáról, érzelmi megéléséről, arról, hogy a társadalomkutatás nem politikai kérdés. A mindenkori hatalom hozzáállása a kérdéshez. A hatalom torzító erejéről, a hatalmi arroganciáról. Fotó
„… a mai értelmiség java része úgy látja, úgy érzi, hogy a korábbi kritikai funkciója, az államszocializmus megszűntével, értelmét és terét veszítette. Már csak azért is, mert a kapitalista piacgazdaságnak egyszerűen nincs alternatívája. Következésképpen – vélik oly sokan az értelmiségiek közül – felelőtlenség vagy közönséges populizmus a piacgazdaság bármiféle kritikájával foglalkozni. Vannak ez ügyben éles viták, például Szalai Erzsébet, Kiss János meg Eörsi István között, s meg kell mondanom, magam Szalai álláspontján vagyok.”
2000.08.15. Magyar Nemzet, Osszián: Kétezer leütés
Eörsi Népszabadságban megjelent cikkéből való idézettel kezdődik az írás: „Nemzeti Kulturális Ökörség Minisztériuma”. Eörsinek nem fizeti ki a kultusztárca az útiköltségét a német–magyar írótalálkozóra Freiburgba, miközben másokét igen.
„A szabaddemokrata teoretikust ez a szembesülés szerény irodalmi rangjával arra indította, hogy »üldöztetéséből« kiindulva valóságos diktatórikus piramist vizionáljon. Ebben is mesterét, Lukács Györgyöt adaptálja, ám kis »Sztálinok« helyett ő kis »orbánviktorokat« lát lelki szemeivel minden állami poszton. […] »minthogy cikkeimben támadtam Orbán Viktort és a Fideszt, nem tartozom a nemzethez, sőt a nemzet ellensége vagyok.«”
Előzmény:
- Népszabadság, 2000.08.10. E.I.: Választ tervezek Freiburgba
Kapcsolódó cikkek:
- A témához kapcsolódó további cikkeket találhat az előzményben megjelölt cikk felsorolásánál.
2000.08.15. Népszava, E.I.: Visszapillantás a Király utcából
A VII. kerületi romák (önkényes lakásfoglalók) kilakoltatásáról folyó vitáról, amit Eörsi István Mégsem levelet írok című cikke váltott ki. Az SZDSZ hozzáállása, név szerint említve a vitában megszólalókat, az érintetteket. Elmagyarázza, hogy miért provokálta ki a vitát írásával.
„A másik tét, amiért a vitát kiprovokáltam, nem szociális, hanem tisztán politikai természetű. Meg szerettem volna tudni, hogy a Szabad Demokraták Szövetsége, amelynek alapító tagja vagyok, érez-e még magában annyi emberjogi elkötelezettséget, amennyi egy ennyire tragikus és népszerűtlen, mondhatnám: népszerűtlensége miatt különösen tragikus ügy elvállalásához szükséges. […] És akik engem megrónak a stílusomért, miért mentegetik az idézett, iszonyatos mondatokat?”
Előzmény:
- Népszava, 2000.07.17. E.I.: Mégsem levelet írok
- Népszava, 2000.07.19. Ungár Klára – Molnár István: Levelet nem érdemes írni
- Népszava, 2000.07.22. Tamás Gáspár Miklós: Kérdés az SZDSZ-höz
- Népszava, 2000.07.24. Koromzay Annamária–Farkas Jenő: Egy telefon + Hell István: Lakni emberi jog + Józsa Márta: Kinek nem levele… + Mondatok a hozzászólók leveleiből
- Hetek, 2000.07.29. Hetek-összeállítás: Csituló hullámok
- Népszava, 2000.07.31. Magyar Bálint: Szabadság és szolidaritás + Nehéz Posony István: Fedél nélküliek, liberálisok + Falus Péter: Kedves Barátaimhoz! + Reményi Géza: Ha nem írt volna…
Kapcsolódó cikkek:
- Magyar Demokrata, 2000.08.17. (33.szám) Káosz a Király utcában
- Élet és Irodalom, 2000.11.17. (46.szám) E.I.: A dogmatikusok
- Élet és Irodalom, 2001.02.09. (6.szám) Hell István: Szabadság – kontra szolidaritás –
- Népszabadság, 2004.07.31. Révész Sándor: A múlt köde – 2000. július
- Mozgó Világ, 2021.01.szám Révész Sándor: Révész Sándor: A politikus csizma díja
2000.08.17. (33.szám) Magyar Demokrata, Káosz a Király utcában
Helyszíni riport a Király utca 25-ből, ahol önkényes lakásfoglalókat lakoltattak ki.
„Kérdeznénk mi, ám senki nem válaszol. Már nem bíznak a sajtó áldásaiban. A közelmúltban Eörsi István, a Népszava újságírója is felkereste a tömböt, de csak az első ajtóig jutott. Egy roma családig. [...] a magyarokhoz nem kopogtatott be, minek ismerni a teljes igazságot, ahhoz a küldetéshez, amit ő teljesít, elegendő ennyi is.”
Előzmény:
- Népszava, 2000.07.17. E.I.: Mégsem levelet írok
Kapcsolódó cikkek:
- Népszava, 2000.07.19. Ungár Klára – Molnár István: Levelet nem érdemes írni
- Népszava, 2000.07.22. TGM: Kérdés az SZDSZ-höz
- Népszava, 2000.07.24. Koromzay Annamária – Farkas Jenő: Egy telefon + Hell István: Lakni emberi jog + Józsa Márta: Kinek nem levele… + Mondatok a hozzászólók leveleiből
- Hetek, 2000.07.29. Hetek-összeállítás: Csituló hullámok
- Népszava, 2000.07.31. Magyar Bálint: Szabadság és szolidaritás + Nehéz Posony István: Fedél nélküliek, liberálisok + Falus Péter: Kedves Barátaimhoz! + Reményi Géza: Ha nem írt volna…
- Népszava, 2000.08.02. Tamás Gáspár Miklós: Menekülni!
- Népszava, 2000.08.15. Eörsi István: Visszapillantás a Király utcából
- Népszabadság, 2004.07.31. Révész Sándor: A múlt köde – 2000. július
- Mozgó Világ, 2021.01.szám Révész Sándor: Révész Sándor: A politikus csizma díja
2000.08.17. (34.szám) Magyar Narancs, E.I.: Nácikám jelentkezik
OptiPistaA névtelen telefonáló – aki két éve már Dunában szerette volna látni Eörsit – ismét rendszeresen jelentkezik; ezt Eörsi publicisztikái virulásának tudja be. „...olyan kormányzat védelmére vállalkozik, mely mögé felsorakozott már a horthysta pátoszú hazafiasság.” Eörsi állítását a Magyar Nemzet cikkeire alapozza, amelyekből idéz. Eörsi: „Romaellenesség, zsidóellenesség, szegényellenesség, gazdagellenesség, másságellenesség: ezzel jellemezhető nálunk a polgár.” Beszélgetés az újságárussal a cigányvitáról, aki csak a „vartyogás” szót érezte sértőnek, a „fasiszta” megjelölést nem.
„A köznapi tapasztalatok növelik félelmemet, hogy Szent István hazájában, Mária országában megszavaznák a romák deportálását, de talán még elgázosításukat is.”
Reagálás:
- Magyar Nemzet, 2000.08.28. Ludwig Emil: Érzékfogyatkozás
- Magyar Nemzet, 2000.09.29. Pilhál György: Eörsi útiköltsége
- Magyar Nemzet, 2000.09.30. Tóth Gy. László: Szembesítés
- Magyar Fórum, 2001.07.12. (28.szám) R.M.: Újabb fenyegető levél
- Magyar Demokrata, 2005.04.07. (14.szám) Tóth Gy. László: Állami díjazottak írták
- Magyar Nemzet, 2009.11.10. Seszták Ágnes: Minden kezdődik elölről
- Magyar Nemzet, 2011.02.14. Tóth Gy. László: Nincs új a nap alatt - kommentár nélkül
Kapcsolódó cikkek:
- Népszabadság, 1998.11.06. E.I.: Egy mosoly természetrajza
- Napi Magyarország, 1998.11.09. Ludwig Emil: A költő felejt – és felejt
- Magyar Nemzet, 1998.11.12. Kristóf Attila: Én nem tudom… (Ki beteg)
- 168 óra, 1999.02.11. (6.szám) Lang Magda: „Vakszöveg” az olvasó szemszögéből
- Népszabadság, 2000.09.28. E.I.: Az országimázs bajnokai
- Beszélő (Folyóirat – március), 2001.03.szám Papp László Tamás: Polgári szüret. Tóth Gy. László citátumai
- Magyar Demokrata, 2001.03.29. (13.szám) Magyar Demokrata, Seszták Ágnes: Hol vannak a cigánymentes övezetek?
- Élet és Irodalom, 2001.06.29. (26.szám) Lévai Júlia: Nyílt levél Kondor Katalinnak, a Kossuth rádió adó főszerkesztőjének, a Magyar Rádió Rt. elnökének
- Élet és Irodalom, 2001.07.27. (30.szám) Tilly Gabriella: Ugyancsak Nyílt Levél az ÉS Lévai Júlia tollából Nyílt Levél címzésű újságcikkéhez
- Élet és Irodalom, 2001.08.17. (33.szám) Lévai Júlia: Szállnak a gyenge darvak
- Élet és Irodalom, 2002.03.22. (12.szám) E.I.: Orbán és Sztálin
- Élet és Irodalom, 2002.04.12. (15.szám) E.I.: Adalékok egy vereséghez
- Élet és Irodalom, 2002.04.19. (16.szám) Fencsik Flóra: Mosolyok, esélyek
- Élet és Irodalom, 2002.04.19. (16.szám) Váncsa István: Struggle for struggle
- Hitel, 2004.03.szám Tóth Erzsébet: Az angyalok mintha késtek volna
- Magyar Nemzet, 2009.11.10. Seszták Ágnes: Minden kezdődik elölről
- Népszabadság (nol.hu), 2015.10.13. Szemere Katalin: Irodalom és disznósajt
- Újnépszabadság, 2019.09.02. Amikor még minden másként volt
- További kapcsolódó cikkeket olvashat a témában, ha a keresőmezőbe beírja a ZÁMOLYI ROMÁK kifejezést.
2000.08.17. Magyar Narancs, E.I.: Nácikám jelentkezik2000.08.26. Magyar Hírlap, Román József: A kor, amelyben mindenki alkot és megálmodik
Gondolatok tíz év magyar művészeti életérőlRészlet. 1989–2000 művészeti eseményei.
„A hatvanas években még jó néhány író – Déry Tibor, Eörsi István, Gaál József, Göncz Árpád, Mérei Tibor még javában sittelt, idekint viszont csaknem zavartalanul alakultak a napjaink művészetét is meghatározó csoportok.”
2000.08.28. Magyar Nemzet, Ludwig Emil: Érzékfogyatkozás
Szánalomra méltónak tartja Eörsi Istvánt „kvázipublicisztikái” miatt. A frankfurti útiköltségről, a névtelen, fenyegetőző telefonálókról, akik Eörsi szerint a polgárok díszpéldányai. A cigányokról. Hogyan idézett – pontatlanul – a Magyar Nemzetben megjelent Ludwig-cikkből Eörsi?
„Megint ihletett sorokat lehet olvasni az időszerű neohorthyskodásokról, szélsőorbánságokról és egyéb borzalmas korjelenségekről. A polgár szó Eörsi tollából előfolyva a »legalantasabb indulatok szinonimájává« válik, »a névtelen levélírók és névtelen telefonálók ma nálunk a polgárok díszpéldányai« – írja, »lényegüket maradéktalanul kifejezi a polgári lihegés, amelyet Nácikám a kagylóba belebocsát«”.
Előzmény:
- Magyar Hírlap, 1998.09.19. E. I.: A légköri viszonyokról
- Magyar Narancs, 2000.08.17. E. I.: Nácikám jelentkezik
- Magyar Nemzet, 2000.08.19. Ludwig Emil: Két hosszú korszak – Nincs a rendszerünkben
Kapcsolódó cikkek:
- A témához kapcsolódó további cikkeket találhat az előzményben megjelölt cikkek felsorolásánál.
2000.08.28. Magyar Nemzet, Ludwig Emil: Érzékfogyatkozás2000.08.31. Magyar Nemzet, Osszián: Kétezer leütés
Háromnevű oszágMegyesi Gusztáv ÉS-ben megjelent cikkéről.
„(névvel, nemzetiséggel, termettel ok nélkül nem élcelődünk) [...] (Ezzel Megyesi kínos szomszédságba kerül a laposan és szellemtelenül »sasváriszilárdozó« Eörsi Istvánnal.)”
Előzmény:
- Élet és Irodalom, 2000.08.25. (34.szám) Megyesi Gusztáv: Háromnevű ország – Nincs a rendszerünkben
2000.08.szám Kritika, E.I.: A felejtések ára I.
Egy 1952-es vita az Új Hangról. Révai, Déry, Lukács, Juhász Ferenc. Saját, Anyám című versét elemzi.
Előzmény:
- Irodalmi Újság, 1951.04.26. E.I.: Anyám (Mikor a Párt tagjelöltje lett)
- Szabad Ifjúság, 1952.11.13. Eörsi István: Az irodalmi vita arra kötelez, hogy alaposan végiggondoljuk és kijavítsuk az elkövetett hibákat
- Szabad Ifjúság, 1953.01.25. Az irodalmi vita és a fiatal írók
- Ludas Matyi, 1953.02.12. (7.szám) Ludas Matyi, A fiatal írók második konferenciáján
2000.08.szám Színház, Orsós László Jakab: Tragédia és katasztrófa határán
Beszélgetés Nádas Péterrel Pina Bausch új előadásáról, a wuppertali táncszínházról. A Trafóban 2000. június 2-án a Cukor művészeti revü keretében elhangzott beszélgetés szerkesztett változata.
„– A német kritikusok meglehetősen fanyalogtak a produkción, a magyarok talán nem annyira...
– Dehogynem. Például Eörsi István az Élet és Irodalomban. Csalódott volt.
– Benne vagyunk mi, magyarok ebben az előadásban?
– Nem, nem vagyunk benne. Illetve annyira vagyunk benne, amennyire bizonyos élmények egy műbe áttételesen, közvetítéseken keresztül bekerülhetnek. Érdekes, hogy nemcsak a felelős hivatalnokok morognak ezen, hanem Eörsi is. Pedig ha kinéz a saját lakása ablakán, akkor látnia kell, hogy a díszletnek köze van hozzánk.”
Előzmény:
- Élet és Irodalom, 2000.06.02. (22.szám) E.I.: Ünneprontó leszek
A három Eörsi
A Noran Könyvkiadó Három Eörsi címmel tartott könyvbemutatója
(Zárt térben; Mítoszok helyett — 1956) a Műcsarnok pincéjében, 2003. november 4-én.