Cikkek
-
2002.04.01. (4.szám) Havi Magyar Fórum, K. I.: A harmincadik évforduló
BIZALMAS NYOMOZÁSAz Európai Kulturális Fórummal egyidejűleg megrendezett ellenfórum, és az állambiztonsági szervezet jelentései (három dokumentum 1986 októberében és novemberében). Az egykori demokratikus ellenzék vitája.
„A jelentésekben említett Eörsi István, Vásárhelyi Miklós a szabadságharc eltiprása után börtönbüntetést szenvedett. Eörsi több szamizdatban publikált írásában emléket állít az egykori forradalmároknak, bebörtönzötteknek, kivégzetteknek, de 1986-ban már nem vállal feltétel nélküli szolidaritást az akkori jelen üldözöttéivel, különösen nem a markánsan más politikai, világnézeti platformon álló, hadifogságot, 11 év börtönt és kényszerpszichiátriát szenvedett Pákh Tiborral.”
- A témával kapcsolatos cikkeket találhat, ha a keresőmezőbe beírja az ELLENFÓRUM szót.
2002.04.03. gondola.hu, MTI: Nemzetközi sajtófigyelő
Magyarország – belpolitika – választásokIdézetek a Der Standard, a Profil és a Die Presse Magyarországról szóló cikkeiből.
„Gregor Mayer tudósít Magyarországról [a Profilban]. A szerző szerint Orbán Viktor populista jobboldali kormánya a túlélésért küzd áprilisban, jobbra mellette pedig a nacionalista Csurka István tombol. A cikket négy kép illusztrálja. A magyarországi közhangulatot Eörsi István író és Popper Péter filozófus idézeteivel illusztrálják.”
Kapcsolódó cikk:
- Népszabadság Online, 2002.04.07. M. Lengyel László: A külföld a Fideszt látta esélyesebbnek
2002.04.03. Magyar Nemzet, Lovas István: Napi sajtószemle
ProfilA Profilban Gregor Mayer tudósít Magyarországról. Mi vagy ők! című cikkéről.
„A cikkben megnyilatkozó Eörsi István – akinek politikai kapcsolatát Mayer elhallgatja – kijelenti: »A Fidesz-államot az jellemzi, hogy a hierarchia minden pontján kis Orbán Viktor trónol.« A Terror Házával kapcsolatban az a kifogása, hogy ott nem látható a holokauszt, de azt elhallgatja, hogy készül már a Horn-korszakban még ötletként sem megfogant holokausztmúzeum.”
Kapcsolódó cikkek:
- A témához kapcsolódó további cikkeket találhat, ha a keresőmezőbe beírja a TERROR HÁZA mondatot.
2002.04.03. Magyar Nemzet, Tóth Gy. László: Szegény szabad demokraták
A szabadosságba fordult baloldali liberalizmus hazánkban nem rendelkezik komoly társadalmi támogatottsággal.Az SZDSZ-ről: „…nem szabadul többé az MSZP halálos öleléséből.” Demszky Gábor főpolgármester beszéde a Petőfi-szobornál tartott demonstráción.
A cikk végén Eörsit idézi: „Én nem merném teljes bizonyossággal állítani, hogy Orbán temetésre kész állapotban leledzik…”
Előzmény:
- Magyar Hírlap, 2002.02.13. E.I.: Orbán és a nagyság
Kapcsolódó cikkek:
- gondola.hu, 2002.02.13. A nap fontosabb publicisztikái
- Magyar Nemzet, 2002.03.23. Tóth Gy. László: Szembesítés
- Magyar Hírlap (Fanyar Hírlap), 2002.12.31. Zöldi László: LEFÜLELT MH-MONDATOK
- Magyar Demokrata, 2005.04.07 (14.szám) Tóth Gy. László: Állami díjazottak írták
2002.04.04. (14.szám) Hírhozó, Bányai János: Perzsa versek Háfiz nyomán
FIGYELMÜKBE AJÁNLJUKGoethe Nyugat-keleti díván című kötetének ajánlója. A versfordítók között van többek közt Eörsi István. A szerkesztés, a jegyzetek és az utószó Halasi Zoltán munkája.
- A kötet adatait és tartalomjegyzékét megtekintheti a honlapon az Eörsi István / Kötetek / Antológiák, társszerző, -fordító résznél.
Kapcsolódó cikkek:
- A témához kapcsolódó további cikkeket találhat, ha a keresőmezőbe beírja a kötet címét.
2002.04.04. Magyar Szó, Sinkovits Péter: Tájkép csata előtt
KOKÁRDATÖRTÉNET CUKORKAHASONLATTAL
A szakszervezetek a baloldal mellett — Kitől is kell félteni a polgárokat?
— Népszámlálás Szerbiában: az IMNT sajtótájékoztatója a magyar fővárosbanTudósítás. Indulatok, vádaskodások, perek, tiltakozó tüntetés a választási kampányban. Kövér László kijelentése. Adok-kapok a sajtóban.
„Az Élet és Irodalom hasábjain Eörsi István egy kormánypárti hetilapot célba véve a következőket jegyzeteli: »Hallom, hogy például a Heti Válasz portáján csinos dobozban kokárdahalom: aki belép, vehet belőle, mintha cukorka volna, de feltűnhet, ha egy munkatárs kokárdátlan a kokárdások között.«”
Előzmény:
- Élet és Irodalom, 2002.03.29. (13.szám) E.I.: A kokárdák
2002.04.05. (14.szám) Élet és Irodalom, E.I.: Egy régi könyv, mai olvasatban
Publicisztika. Carl Schmitt német jogtudós 1932-ben kiadott könyve a politikum fogalmáról. Carl Schmitt gondolkodásmódjának magyarországi feltámadásáról.
„Ezzel az elméletével Carl Schmitt az elképzelhető legmagasabb szellemi színvonalon megalapozta Hitler birodalmának jogfilozófiai alapjait. […] Carl Schmitt a szó megszokott értelmében nem volt náci. 1933-ban belépett ugyan Hitler pártjába, de elméletét nem kapcsolta nemzeti és faji mítoszokhoz. […] Nálunk most bimbózik ki újra ez a gondolkodásmód, mégpedig a lehető legsiralmasabb színvonalon.”
Reagálás:
- Élet és Irodalom, 2002.04.12. (15.szám) Sári Aurél: Az akasztás fintora
- Élet és Irodalom, 2002.04.12. (15.szám) Bakács Tibor Settenkedő: Eörsi Istvánnak – E.I.: Kedves Settenkedő,
2002.04.05. Magyar Nemzet, Bayer Zsolt: Kimasíroznak az életünkből végre!
Most helyükre kerülnek a dolgok • Otthon helyett Hazánk leszVádakkal és idézetekkel teletűzdelt publicisztika választás előtt.
„Sorra döntenek úgy a népek, hogy elegük van a hanyatlásvégi Rómából, s abból a nemzetek feletti valamiből, amiben csak tökéletes fogyasztók, intelligens fogkefék, hajhagymákba behatoló liposzómák, szennyeződéseket megkülönböztető mosóporok, Fókuszok és Anettkák, leggyengébb láncszemek és kibeszélő show-k, hamburgerek és kólák, performanszok és vizeletben ázó Krisztus-korpuszok, Daniel Cohn-Benditek és Török Andrások, Eörsik és Szekeresek és Kovácsok tenyésznek… […] A kommunizmusnak és a belőle nőtt mocsár-liberalizmusnak vége van.”
2002.04.05.Népszabadság, Szünder Dezső: MU: költészetnapi programok
2002.04.07.Népszabadság, M. Lengyel László: A külföld a Fideszt látta esélyesebbnek
2002.04.08. Magyar Hírlap, MH: Ismerős úr a csúszdán
Rövidhír a könyvbemutatóról. A kötetet bemutatja Kis János, közreműködik Jordán Tamás.
- A kötet adatait és tartalomjegyzékét megtekintheti a honlapon az Eörsi István / Kötetek / Magyar nyelvű résznél.
2002.04.08.Népszabadság, Thoma László: A munka hada
(A munkások többsége a rendszerváltás vesztese. Elemzés.)
2002.04.09. Magyar Hírlap, V. Bálint Éva: Hoci-nesze államférfiak és antiklerikális ifjak
Eörsi István Ismerős úr a csúszdán című publicisztikai kötetéről és hat év tanulságairólBeszélgetés Eörsi Istvánnal a szerinte most előállt „kisebbik rossz” lehetőségéről, hogy miért kényszerültünk erre a választásra, és hogy mit csináltak az egykori antiklerikális ifjak. Mit jelent a címadásában a csúszda kifejezés?
„…magamat is rajta kellett kapnom azon, hogy engedek korábbi erkölcsi színvonalamból. […] Aztán jöttek az antiklerikális ifjak, baljukban Szent István jobbját lóbálják, jobbjuk pedig könyökig az ország zsebében. Az ő viselt dolgaik egykettőre meggyőztek arról, amiről Kádár három évtizedig nem tudott: hogy van olyan pocsékság, amely még a Kisebb Rossz vacak filozófiáját is igazolja.”
- A kötet adatait és tartalomjegyzékét megtekintheti a honlapon az Eörsi István / Kötetek / Magyar nyelvű résznél.
2002.04.09. Romániai Magyar Szó, Barabás István: Lehet a felével kevesebb?
Irodalmi vagy politikai botrányA Kolozsváron élő magyar író, a Helikon főszerkesztője, Szilágyi István elvi okok miatt visszautasította a Magyar Irodalmi Díj neki ítélt felét. Ennek visszhangja. Kolozsvári Papp László írása a Kortársban a kulisszatitkokról rántja le a leplet. Eörsi István említése.
Előzmény:
- Kortárs, 2002.02–03.szám Kolozsvári Papp László: A végkiárusítás melankóliája
Kapcsolódó cikk:
- iv.hu (Irodalom Visszavág), 2002.11.szám (Tavasz – Nyár) Kukorelly Endre: Bruce Willis és az ő hazai változata
2002.04.10.The Guardian, Kate Connolly: Hungary for new leadership
2002.04.12. (15.szám) Élet és Irodalom, Bakács Tibor Settenkedő: Eörsi Istvánnak
E.I.: Kedves Settenkedő,Reflexió Eörsi cikkére, melyet Carl Schmittnek a politikum fogalmáról szóló nézeteiről írt. Vitába száll Eörsi egyes mondataival. Eörsi válaszában kifejti, hogy nem ő, hanem Carl Schmitt állítja azt, amivel vitatkozik.
Előzmény:
- Élet és Irodalom, 2002.04.05. (14.szám) E.I.: Egy régi könyv, mai olvasatban
Kapcsolódó cikk:
- Élet és Irodalom, 2002.04.12. (15.szám) Sári Aurél: Az akasztás fintora
2002.04.12. (15.szám) Élet és Irodalom, E.I.: Adalékok egy vereséghez
Publicisztika Medgyessy Péter és Orbán Viktor miniszterelnök-jelöltek péntek esti TV-vitájáról.
„Medgyessy érvelésében a képzett értelmiség találhatott hiányosságokat és hibákat, de meggyőződésem, hogy a lakosság széles köreiben, abban a közegben, amelyet népnek szoktak becézni vagy gyalázni, ő ébresztett nagyobb bizalmat.” A Fidesz gyermeksegélyezési rendszeréről. „Orbán, aki miniszterelnökként jobban felkészült a vitára, mint parlamenten kívüli ellenfele, nem mentegette ezt a szegényellenes szociálpolitikát, hanem megpróbálta igazolni, érzéketlenségre valló, ordítóan hazug magyarázatokkal. […] A rendszerváltozáskor színre lépő, vonzó kölyökzseni szemünk előtt öltötte fel beteg mosolyát, miután elhitette magával, hogy neki, a papájának, továbbá Lajos keresztnevű barátjának és egyéb választottainak mindent szabad. Nérókát nem érdeklik a szegények, csak a voksaik. Néróka köp Budapestre, de megbünteti, ha nem rá szavaz. Néróka félelmet gerjeszt. Néróka populista demagógiával kedveskedik azoknak, akiket polgároknak nevez. Néróka számára mindenki polgár, aki nem citoyen. Néróka saját alakjára szeretné átszabni a törvényes rendet. Csakhogy a Nérók a saját diktatúrájukban sem sokáig húzzák.”
Reagálás:
- Élet és Irodalom, 2002.04.19. (16.szám) Fencsik Flóra: Mosolyok, esélyek
Kapcsolódó cikkek:
- Népszabadság, 1998.11.06. E.I.: Egy mosoly természetrajza
- Napi Magyarország, 1998.11.09. Ludwig Emil: A költő felejt – és felejt
- Magyar Nemzet, 1998.11.12. Kristóf Attila: Én nem tudom… (Ki beteg)
- 168 óra, 1999.02.11. (6.szám) Lang Magda: „Vakszöveg” az olvasó szemszögéből
- Magyar Narancs, 2000.08.17. E.I.: Nácikám jelentkezik
- Élet és Irodalom, 2002.03.22. (12.szám) E.I.: Orbán és Sztálin
- Élet és Irodalom, 2002.04.19. (16.szám) Váncsa István: Struggle for struggle.
- Magyar Nemzet, 2009.11.10. Seszták Ágnes: Minden kezdődik elölről
- Népszabadság (nol.hu), 2015.10.13. Szemere Katalin: Irodalom és disznósajt
- Újnépszabadság, 2019.09.02. Amikor még minden másként volt
2002.04.12. (15.szám) Élet és Irodalom, Pákozdi Imre: Kedves Vekerdi Úr!
Reflexió Vekerdy Tamás: „Mi vagyok?” című cikkére (Élet és Irodalom, 2002.03.15. 11.szám).
A tárgyilagosság hiánya a magyar sajtóban.
Felsorolja azokat a szerzőket, akiket az írásaikban fellelhető „acsargási hányados” miatt nem olvas, vagy gyorsan átlapoz. Közéjük sorolja Eörsit, Kende Pétert, Tamás Gáspár Miklóst, és Bayer Zsoltot.
Azt tanácsolja Vekerdinek, hogy „válogassa meg, hogy miféle barbárok miféle mocskán mennyire háborodik fel. Amúgy bármilyen vehemenciával áll is ki, akármelyik stigmatizált – vagy annak hitt – kisebbség mellett, Ön ma már végérvényesen a többség embere: minden fiatal magyar (esetenként) derűs arcvonásai mögött ott sejlik az Ön keze nyoma, a szüleik számára írt könyvek és több száz – talán több ezer – tanácsadó cikk kiegyensúlyozott világa.”
Reagálás:
- Élet és Irodalom, 2002.04.19. (16.szám) E.I.: Tégy a gyűlölet ellen
- Élet és Irodalom, 2002.04.19. (16.szám) Tamás Gáspár Miklós: Kis méltánylatot
- Élet és Irodalom, 2002.05.10. (19.szám) Pákozdi Imre: Kedves Eörsi István!
Kapcsolódó cikkek:
- Népszabadság, 2002.02.26. Eörsi István: Vacakságok vacaksága
- gondola.hu, 2002.02.26. A nap fontosabb publicisztikái
- Népszabadság, 2002.03.19. Lantai András: Tényleg akkora vacakság?
- Magyar Hírlap, 2002.03.29. Boros János: Az MSZP öngóljai
- gondola.hu, 2002.03.29. A nap fontosabb publicisztikái
2002.04.12. (15.szám) Élet és Irodalom, Sári Aurél: Az akasztás fintora
Reflexió Eörsi cikkére, melyet Carl Schmittnek a politikum fogalmáról szóló nézeteiről írt.
„Noha mind a külpolitikai, mind a belpolitikai ellenségeskedés politikai ellentét, a kettő között mégis óriási a különbség. Míg Schmitt felfogása szerint a külpolitikai konfliktus, vagyis az államok közötti háborúnak a lehetősége elengedhetetlen egy adott állam belső egységének megteremtéséhez és fenntartásához, addig a polgárháborús viszonyok éppenséggel az állam politikai egységének felbomlását, és ezzel az állam megsemmisülését eredményezik.”
Előzmény:
- Élet és Irodalom, 2002.04.05. (14.szám) E.I.: Egy régi könyv, mai olvasatban
Kapcsolódó cikk:
- Élet és Irodalom, 2002.04.12. (15.szám) Bakács Tibor Settenkedő: Eörsi Istvánnak – E.I.: Kedves Settenkedő
2002.04.13.Népszabadság, E.I.: Biztató jelek
(Publicisztika. A választások első fordulója után megjelent a TV Eörsi István Ismerős úr a csúszdán című könyve bemutatóján. Orbán Viktor beszéde.)
2002.04.15. Magyar Hírlap Online, MHO: SZDSZ: a Fidesz sértegetése és a megosztott társadalom
Kuncze Gábor Orbán beszédéről – az egész értelmiséget sértette meg.
„A szabad demokraták elnöke Pokorni Zoltán hétfői nyilatkozatára reagálva leszögezte: a Fidesz elnöke a magyar értelmiség színe-javát sértette meg nyilatkozatával. Mint tudott, Pokorni úgy nyilatkozott a kormányváltó erők vasárnapi rendezvényéről: »a Luxus Áruház és a Gerbeaud cukrászda között összegyűlt Mol-kisrészvényesek hada nézte, hogy a szociálisan érzékeny baloldal képviselői miként eszik az oroszkrém-tortát.« Az SZDSZ elnöke ezzel kapcsolatban hozzáfűzte: a rendezvényen sok értelmiségi mellett a következő választópolgárok is részt vettek: Kosáry Domokos, Petrovics Emil, Görgey Gábor, Jancsó Miklós, Gerő András, Ferge Zsuzsa és Eörsi István.”
2002.04.15. Magyar Nemzet, Baloldali találkozó Göncznél
A kettészakadt társadalomról beszélő exállamfő nem hívott meg jobboldali politikustHírösszefoglaló. Az ország kettészakadásának felszámolását, a társadalmi béke megteremtését hangsúlyozta Göncz Árpád volt köztársasági elnök, Kuncze Gábor, az SZDSZ, Kupa Mihály, a Centrum párt elnöke és Medgyessy Péter, az MSZP miniszterelnök-jelöltje szombaton, amikor a pártok vezetői a volt államfő budai otthonában folytattak beszélgetést az ország jelenlegi helyzetéről és jövőjéről. Göncz Árpád nem hívta meg a Fidesz vezetőit. Fotó: Göncz Árpád és felesége, Medgyessy Péter, Kuncze Gábor és Kupa Mihály a rezidencián
Kovács László, az MSZP, valamint Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke a budapesti Gerbeaud cukrászdába invitálta tegnap Medgyessy Pétert, az MSZP miniszterelnök-jelöltjét és több neves közéleti személyiséget. A Békebeli vasárnap elnevezésű találkozón „Eörsi István író azt hangsúlyozta: a kormány még többet adott azoknak, akiknek amúgy is volt, a legszegényebbeket pedig a minimális juttatásoktól is megfosztotta. Szerinte, ha ez így megy tovább, akkor 8-10 éven belül éhségtüntetésekre lehet számítani.”.
2002.04.15.Népszabadság, Hovanyecz László: Olcsó igazság, drága hazugság
(MSZP-SZDSZ-rendezvény: "Békebeli" beszélgetés a Gerbeaud-ban.
Reagálás: Népszabadság, 2002.04.16. Cs.I.: Kuncze Gábor a "csendes többségről"
Népszabadság, 2002.04.16. Bednárik Imre: Pokorni az orosz krémtortáról.)2002.04.16.Népszabadság, Bednárik Imre: Pokorni az orosz krémtortáról
(A Fidesz-MDF szombati Kossuth téri kampányrendezvénye. Pokorni Zoltán, a Fidesz elnöke Mol-kisrészvényeseknek nevezte az MSZP és az SZDSZ vasárnapi rendezvényén részt vevő embereket. 13 fideszes képviselőnek, illetve kormánytagnak van Mol-részvénye: Glattfelder Bélának, Boros Imrének, Homoki Jánosnak, Koncz Ferencnek, Szinyei Andrásnak, Borkó Károlynak, Sáringer Gyulának, Steinerné Vasvári Évának, Vitányi Istvánnak, Birkás Tivadarnak, Babák Mihálynak, Mátrai Mártának és Mádi Lászlónak.)
Előzmény:
Népszabadság, 2002.04.15. Hovanyecz László: Olcsó igazság, drága hazugság
Reagálás:
Népszabadság, 2002.04.16. Cs.I.: Kuncze Gábor a "csendes többségről"A három Eörsi
A Noran Könyvkiadó Három Eörsi címmel tartott könyvbemutatója
(Zárt térben; Mítoszok helyett — 1956) a Műcsarnok pincéjében, 2003. november 4-én.