Cikkek
-
2000.02.szám Beszélő (Folyóirat – február), Nánay István: Csehov és Gulág
Jeles András Kaposváron
Beszélő évek – 1991Jeles András rendezése – Csehov Három nővér – Valahol Oroszországban. Eörsi István – Melis László által megzenésített – Gulágdalokjából összeállított montázs megemlítése.
2000.02.szám Kritika, E.I.: Autóban, éjjel
Miért hitte el Eörsi a Rajk-pert? Miért szavazott Rajk halálára Horváth Márton, a PB egykori tagja, a Petőfi Múzeum igazgatója? A kor íróinak kiállása Rákosi és Sztálin mellett. Déry Tibor, Illyés Gyula, Veres Péter, Nagy László, Juhász Ferenc, saját, Rákosit magasztaló verse, amit József Attila-díjjal jutalmaztak.
„…akik a forradalom után nevelkedtek fel, azoknak nem bírom megmagyarázni, hogy mi történt az én nemzedékemmel a sztálinizmus éveiben.”
Előzmény:
- Csillag, 1952.03.szám Eörsi István: A szabadító
Kapcsolódó cikkek:
- A SZABADÍTÓ szót beírva a keresőmezőbe kapcsolódó cikkeket olvashat.
- Új termés. Fiatal költők antológiája – A kötet adatait megtekintheti a honlapon az Eörsi István / Kötetek / Antológiák, társszerző, -fordító résznél.
- Eörsi István.: Fiatal szemmel – A kötet adatait és tartalomjegyzékét megtekintheti a honlapon az Eörsi István / Kötetek / Magyar nyelvű résznél.
2000.02.Színház, Bérczes László: Kovács Lajos mondja
(Részlet egy Kovács Lajosról készülő beszélgetőkönyvből.)
2000.03-04.szám Filológiai Közlöny, Gönczy Gabriella - Erdődy Orsolya: Irodalmi hagyatékok gondozása
A Kleist-Múzeum és a Hesse-Archívum tevékenységérőlRészlet. Heinrich von Kleistről.
Előzmény:
- Színház (Drámamelléklet), 2000.09.szám E.I.: Stimming fogadójában
2000.03.03. (9.szám) Élet és Irodalom, B. Sárközy Péter – E.I.: Naphta professzor és tanítványai
Reflexió Eörsi cikkére, melyben védelmébe veszi Lukács György életművét. Akárcsak Eörsi, ő is Thomas Mann-idézettel próbálja bizonyítani igazát. A cikk után Eörsi válasza.
Előzmény:
- Élet és Irodalom, 2000.02.18. (7.szám) E.I.: Kultúrarombolás
Kapcsolódó cikk:
- Magyar Hírlap, 2017.08.15. PL: Egy professzor életútja Pesttől a római magyar tanszékig
2000.03.09. Magyar Hírlap, D. É.: Kortárs gyűjtemény a frankfurti könyvekből
A Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár a század-ezredforduló irodalmát bemutató Kortárs Gyűjteményt hozott létre, melynek alapját az 1999-es Frankfurti Könyvvásáron megjelent kiadványok alkotják. A könyvvásáron a magyar irodalmat képviselte többek közt Eörsi István is. Fotó: Janikovszky Éva és Eörsi István a dedikáláson.
2000.03.09. Magyar Narancs, E.I.: Isépy Tamás irigykedik
Publicisztika. A csonka médiakuratórium-választás után Isépy irigykedik Tölgyessy Péterre, amiért következetesen nemmel szavazott, őt ugyanis „szájbefogásra szólították fel”. Így engedett a pártfegyelemnek. Utólag azonban úgy nyilatkozott a Népszabadságnak, hogy meggyőződése ellen cselekedett. Elek István is hasonlóképpen cselekedett, amikor Hankiss Elemér tévéelnök ellen foglalt állást. A „Sasváriszilárdság”, a „Sasz”, a „Kövérszájeráder”, az „Orbánorbán”, a „homofidesziensis” fogalmak jellemzői.
„Isépy Tamás tehát emberi és szakmai lelkiismerete ellenére – hiszen jogászként tudnia kellett, mit tesz – részt vett egy törvénytelen ceremóniában, majd nyilvánosan meggyónta bűnét.”
Reagálás:
- Magyar Narancs, 2000.03.16. E. I.: OptiPista (Egy új mértékegység)
- Magyar Demokrata, 2000.03.23. (12.szám) Lovas István: Ölébe veszi kis huszárát
- Magyar Nemzet online, 2000.05.28. Lovas István: Hasznos-e a radikális hang az újságírásban? – 1. rész
- Vasárnapi Hírek, 2000.10.01. (40. szám) Török Zsolt: Itt diktatúra, ott demokrácia? (Olvasói levél)
- Magyar Nemzet, 2000.12.06. Osszián: Kétezer leütés
- Magyar Nemzet, 2003.05.28. Lovas István: Hasznos-e a radikális hang az újságírásban?
2000.03.09. Magyar Narancs, E.I.: Isépy Tamás irigykedik2000.03.09.Népszabadság, E.I.: Profik kezében + Népszab.2000.03.13. Helyesbítés (Médiakuratóriumi választások;)
2000.03.09.Népszabadság, Sz.K.: Frankfurt könyvei hazatértek (Kortárs Gyűjtemény a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárban.)
2000.03.10. Magyar Nemzet, Osszián: Kétezer leütés
Hol kezdődik a profi írás és hol végződik az amatőr politizálás? Miért nem illendő, ha az újságírók a nevekkel játszanak?
„»Egyetlen törvény sem mondja ki, hogy azoknak a pártoknak, amelyek nem vesznek részt a kormányzásban, közösen kell bármilyen politikát érintő akcióban fellépni« – írja Eörsi. Rosszul. Van ugyanis egy kivétel: a médiatörvény, amely »kormányoldalról« és »ellenzéki oldalról« beszél. Profi írónak ezt a körülményt nem feltétlenül kell ismerni, profi publicistának – akinek mellékesen épp a média a választott témája – igen.”
„Nem sorolom fel a profi gárda egyéb zseniálisan profi findzsacseleit, nem írok sem Simicskászt, sem Orbánciát. (Eörsi István író a Népszabadságban)”
Előzmény:
- Népszabadság, 2000.03.09. E.I.: Profik kezében
2000.03.10. Napi Magyarország, Lovas István: Jordanék hőmérője
A moralitás őszinte mélységeiReagálás Várkonyi Tibor Magyar Hírlapban megjelent Ne a hőmérőt törd el! című cikkére. A külföldi tudósítások tárgyi tévedéseiről a Magyarországon dúló antiszemita légkörről, Kövér László zsidózásáról – a forrás: Haraszti Miklós. Orbán Viktorról, Schmidt Máriáról.
„A Napi Magyarország hétfőn megjelent nemzetközi lapszemléje ismertetett egy beszámolót, amely a holland Trouw (Megbízhatóság) című napilapban jelent meg Runa Hellinga tollából. A cikk azt állítja, hogy az ORTT azért adott frekvenciát egy »miépes« rádióállomásnak, mert a testület ellenzéki tagjait abból már egy éve kizárták. Holott igazán kár a jobboldalnak bármit is kapnia, mert az ilyen médiára nincs igény. Akár erre a lapra – »a kormány kedvence« –, mely egy évvel ezelőtt szerkesztőségi állásfoglalásában írta azt, hogy »lámpaernyőt kell készíteni egy bizonyos balliberális médiaszociológus bőréből«. E lap szerkesztőinek meglehetős fáradságos nyomozása azt az eredményt tárta fel, hogy az az írás, amely valakinek oly kitörölhetetlenül az emlékezetébe vésődött, és egy évvel később Runa Hellingának felidézte, négy embert bírált. Eörsi Mátyást, Eörsi Istvánt és Vásárhelyi Miklós két gyerekét. Istvánt, aki, volt olvasható, átjátszotta a Vasárnapi Híreket a VICO-birodalomnak, és testvérét, Vásárhelyi Máriát. Ami a »bőrt« illeti, valóban ott szerepel, mégpedig a vastag krokodilbőr szövegösszefüggésben, mint az említettek arcátlanságára jellemző.”
Előzmény:
- Magyar Hírlap, 2000.03.06. Várkonyi Tibor: Ne a hőmérőt törd el! – Nincs a rendszerünkben
Kapcsolódó cikkek:
- Napi Magyarország, 1998.12.21. OKA: Eösszeköt, ami eösszeköt: a krokodilbeőr
- Élet és Irodalom, 2000.04.07. (14.szám) Vásárhelyi Mária: Kinek a szégyene
- Napi Magyarország, 2000.04.13. Lovas István: Krokodilbőrből lámpaenyő?
- Népszabadság, 2000.12.22. Vásárhelyi Mária: A lista maga az üzenet
2000.03.14. Magyar Hírlap, Egy mondat a sajtószabadságról
Körválasz lapunk kérdéséreEörsi István: „Hol sajtózsarnokság van, Ott sajtózsarnokság van.”
2000.03.16. Magyar Narancs, E.I.: OptiPista (Egy új mértékegység)
Publicisztika. Utalás az Isépy Tamás irigykedik című cikkében leírtakra, tovább magyarázza a „Sasváriszilárdság”, a „Sasz”, a „Kövérszájeráder”, az „Orbánorbán”, a „homofidesziensis” fogalmak jellemzőit, és javasolja a „sasz” egységként való bevezetését. Példák.
„Egy sasz legyen egy normális sasváriszilárd túlzásoktól mentes, átlagos állítása.”
Előzmény:
- Magyar Narancs, 2000.03.09. E.I.: Isépy Tamás irigykedik
- Reagálás:
- Vasárnapi Hírek, 2000.10.01. (40. szám) Török Zsolt: Itt diktatúra, ott demokrácia? (Olvasói levél)
- Magyar Nemzet, 2000.12.06. Osszián: Kétezer leütés
- Magyar Nemzet, 2003.05.28. Lovas István: Hasznos-e a radikális hang az újságírásban?
Kapcsolódó cikk:
- Magyar Demokrata, 2000.03.23. (12.szám) Lovas István: Ölébe veszi kis huszárát
2000.03.16. Magyar Narancs, E.I.: OptiPista (Egy új mértékegység)2000.03.21.Népszava, Népszava-információ: Zenévé változtatott idő
(A Voces AEquales négyféle Temporája című ingyenes koncertje a Magyar Rádió Márványtermében. Melis László Az időről és a folyóról című ciklusában Friedrich Hölderin, Petri György és Eörsi István verseit zenésítette meg.)
2000.03.23. (12.szám) Magyar Demokrata, Lovas István: Ölébe veszi kis huszárát
Tufo, pöcegödör, ufo, sajtószabadság, jobbveszély, Tamás, CsurkaA baloldali, SZDSZ-es túlsúlyról a médiában.
Peter Tufo kritikusan nyilatkozott a magyar közmédiáról, holott Horn négy éve alatt hallgatott. A Washington Post nyomán az Új Magyarország számolt be – elítélő hangnemben – Tufo nagyköveti kinevezéséről. Bauer Tamás nevét Eörsi hasonló kifejezése után „bauertamás”-nak nevezi. Az „Apák és fiúk” elméletről, az ezzel kapcsolatos balliberális sajtótermékek támadásairól. Pető Iván „ávós pedigréje”, összevetése a brit Independent című napilapban Jörg Haiderről megjelentekkel. Az EU Bécs elleni fellépéséről a liberális lapok tükrében. A nemzetközi radikális jobboldaliak térnyeréséről.
Előzmény:
- Magyar Narancs, 2000.03.09. E.I.: Isépy Tamás irigykedik
Kapcsolódó cikkek:
- Magyar Narancs, 2000.03.16. E. I.: OptiPista (Egy új mértékegység)
- Vasárnapi Hírek, 2000.10.01. (40.szám) Török Zsolt: Itt diktatúra, ott demokrácia? (Olvasói levél)
- Magyar Nemzet, 2000.12.06. Osszián: Kétezer leütés
- Magyar Nemzet, 2003.05.28. Lovas István: Hasznos-e a radikális hang az újságírásban?
2000.03.25. (12.szám) Heti Világgazdaság, Lindner András–Horváth Zoltán: Sasvári Szilárd
a Fidesz alelnöke, média- és kultúrpolitikus
PORTRÉBeszélgetős portré Sasvári Szilárddal.
„…Vannak azért – persze hangsúlyozottan nem mi – kekeckedők is. Például Eörsi István író, aki legutóbb azt találta a szemére vetni, hogy ön folyton csak azt makogja, amit főnöksége előénekel. Hogyan kívánja az ilyen ügyeket rendezni? Válaszcikk? Bíróság? Párbaj? Netán meg sem hallja?
– Eddig egyetlen durva támadásra sem reagáltam. Az illető amúgy szabaddemokrata politikus. És nincs abban semmi meglepő, ha az ellenzék kormánypárti politikust támad.”
2000.03.Muzsika, Hollós Máté: Művek bontakozóban. Fekete Gyula: A megmentett város
(Beszélgetés Fekete Gyulával új operájáról. Eörsi 1964-ben, nem sokkal börtönévei után írta a darabot.)
2000.03.szám (március) Kapu, Pápaffy Endre: A konzervatív sajtó mozgástér kihasználásáról
Vita a konzervatív nyilvánosság lehetőségeiről. A szerző szerint „a magyarországi médiában balliberális túlsúly tapasztalható.” „Szükség lenne mindenekelőtt egy közös értékalapra. Ez megítélésem szerint a legmélyebb törésvonal, a nemzeti és nemzetellenes erők ellentétére kell, hogy épüljön. A konzervatív nyilvánosságnak elsősorban nemzetinek kell lenni. A kozmopolita politológus derékhad s az agitprop holdudvar azt sulykolja, hogy a »nemzet« és a »nemzeti érdek« egyaránt meghatározhatatlan entitások. (Jó példa erre, amikor Eörsi István azt magyarázta éppenséggel Tamás Gáspár Miklósnak a Magyar Hírlap hasábjain 1995 decemberében, hogy annak az óhajnak, hogy a »magyarság nyerjen« a sport szféráján kívül nincs semmiféle értelmes jelentése. Vagyis a nemzetek közötti konkurenciaharcot is tagadni igyekeznek egyesek a másik oldalon, azért, hogy minél inkább lefegyverezzék a környező népekhez képest amúgy is igen hátrányos helyzetben levő magyarságot.)”
Előzmény:
- Magyar Hírlap, 1995.12.20. Eörsi István: Gazsi 1995. december 16-án...
Kapcsolódó cikkek:
- Magyar Hírlap, 1995.12.16. Tamás Gáspár Miklós: MDF: Kalap, kabát
- Magyar Hírlap, 1996.01.02. Páll Szilárd: Gazsizás
- Ez a Hét, 1996.01.05. (1.szám) Stefka István: Tamás Gáspár Miklós csókja
- Magyar Hírlap, 1996.01.13. TGM: Még egy szó a nemzetről
- Népszava, 1996.01.26. Révész Sándor: A politikai nemzetről
- Magyar Hírlap, 1996.01.27. Tamás Gáspár Miklós: Közhaza és republikánus hit – Nincs a rendszerünkben
- Magyar Hírlap, 1996.02.03. E.I.: Gazsi 1996. január 27-én...
- Ez a Hét, 1996.02.09. (6.szám) Stefka István: Ez az „egy hajó”, nem az az „egy hajó”
- Magyar Hírlap, 1996.02.27. Máté Imre: „Szertelen, szabad, magyar” – Nincs a rendszerünkben
- Magyar Hírlap, 1996.03.13. Sz. Nagy Csaba: Liberális tartozás
- Magyar Hírlap, 1996.04.02. Bíró Béla: T.G.M., aki soha nem volt „olyan”
2000.03.szám Kortárs, Kolozsvári Papp László: Az eszme
Esszé. Hankiss Elemér: „Az emberi kaland” című könyvéről, közállapotunkról, az SZDSZ-es fiúkról. Vita a besúgókról.
„Meleg érdeklődéssel kíséri figyelemmel a mazochista besúgottak defilálását is! Jó nekik, gondolja az ember. Esetleg igényelhetnének még huszonötöt a csóró seggükre. Sajnálja egy kicsit Eörsi Istvánt, hogy olyan durván megtaposták a virtuális besúgottak (hogy besúgók lennének maguk is, arra gondolni sem merünk!; arra sem, hogy besúgó-kliensek, egyszer mindenkit nyekkenőn haza kell vágni, akkor majd elválik, mi ráérünk), amikor azt írta, hogy besúgásban nem ismer alternatívát. (Mint egészen másban az államelnök.) Kicsit csodálkozunk is, egy olyan okos embernek, aki kapásból fordít Shakespeare-t, hogy Lukács elvtársról ne is beszéljünk, hogyhogy nincs annyi esze, hogy megválogassa a környezetet, ahogyan a zsírpecsétes pulóvert is leváltja magáról az ember, hogy úgy mondjuk, mint eszmélő szövetségi kapitány a köszvényes (ultra)balszélsőt?”
2000.03.szám Mozgó Világ, Berkes Erzsébet: Kukázó mama és gyermekei
Színikritika. Bertolt Brecht: Kurázsi mama és gyermekei című darabja a Vígszínházban. Fordította: Nemes Nagy Ágnes; a vígszínházi változatot Márton László, Weöres Sándor, Eörsi István, Bodolay Géza fordításai felhasználásával készítette: Szász János és Rácz Erzsébet – rendezte: Szász János.
2000.04.07. (14.szám) Élet és Irodalom, E.I.: Tar és Petri
Reflexió Keresztury Tibor: „Az utókornak nem üzenek semmit” (Élet és Irodalom, 2000.03.17. /11.szám/) című, Petri Györggyel készült interjújára.
Tar ügynökmúltja. Petri György fejtegetéseiről. Petrivel a tekintélye miatt nem száll vitába senki. Eörsi egy Németh Lászlónak írott válaszcikkét is ugyanezért nem közölték vagy harminc éve. „Amig Petri csak azt mondta, hogy gyűlölöm és bosszantani akarom Aranyt, addig betartottam az illemszabályokat. De ha személyének és szerepének teljes tekintélyével csatlakozik a spiclimentegetéshez, a múltjával őszintétlen viszonyban leledző értelmiségnek ehhez az újdonsült társasjátékához, akkor mély lélegzetet veszek, és közbekotyogok.”
Kapcsolódó cikkek:
- Élet és Irodalom, 1999.11.19. (46.szám) Egy levélváltásról. E.I.: A mélypont – Ungváry Rudolf: Nem hiszem el – Petri Lukács Ádám: A Bűn az nem lesz könnyebb
- Élet és Irodalom, 1999.11.26. (47.szám) Egy levélváltásról – Márton László: Miről szól az ítélet? – György Péter: „Ami személyes, és ami szent” – Dés László: Mi baja van Eörsi Istvánnak? – Kornis Mihály: Elégtelen – Rajk László: Unalom és remény – Tamás Gáspár Miklós: Kenedi Jánosnak
- Élet és Irodalom, 1999.12.03. (48.szám) Egy levélváltásról – Endreffy Zoltán: Tud-e egy felmosórongy bűnbánatot tartani? – Haraszti Miklós: Katarzis és törvény – Wilhelm Droste: A sebek és az akták
- Élet és Irodalom, 1999.12.10. (49.szám) Egy levélváltásról – E.I.: Katarzis magyar módra – Kukorelly Endre: Mi nekem a véleményem – Kis János: Jobb helyzetben vagyunk-e?
- 168 óra, 1999.12.23. (51–52.szám) Galló Béla: Spionjáték
- Élet és Irodalom, 2000.04.14. (15.szám) Hahner Péter: Kedvenc íróim védelmében
- Élet és Irodalom, 2000.04.28. (17.szám) Poór János: Az ország értelmiségi krémje
- Hetek, 2000.05.13. Pusztai Attila: Bűn és megbocsátás
- Magyar Nemzet, 2016.03.05. Körmendy Zsuzsanna: Emléktöredékek Tar Sándorról
- Élet és Irodalom, 2021.06.25. (25.szám) Babarczy Eszter: Vitatkozni Eörsivel
2000.04.07. (14.szám) Élet és Irodalom, Vásárhelyi Mária: Kinek a szégyene
Reflexió a Napi Magyarország mocskolódó cikkére, amelyben Vásárhelyit és Eörsit gyalázza. Később Vásárhelyi egy sajtóbeszélgetésen megemlítette ezt a cikket, amit egy holland újságírónő meg is írt a Trouw című napilapban, de tévedésből a cipő helyett lámpaernyőről írt. Ennek következményeként a Napi Magyarország újabb cikket jelentetett meg a holland újságírónőt leleplezendő. Ezt Lovas István jegyzete követte a Vasárnapi Újságban.
„A vezércikk egy metaforára épült, amelyben a szerző engem (Eörsi Istvánnal párba állítva) a krokodilok csoportjához sorol, megjegyezve, hogy »...a krokodilbőr bírja a kiképzést. Cipőt csinálnak belőle«, majd végső konklúzióként: »Talán sejtik, mire futtatom ki ezt az írást. Hát persze a krokodilbőrre, ami Eörsiéket Vásárhelyiékkel összeköti« (és amelyből cipőt csinálnak).”
Kapcsolódó cikkek:
- Napi Magyarország, 2000.03.10. Lovas István: Jordanék hőmérője
- Napi Magyarország, 2000.04.13. Lovas István: Krokodilbőrből lámpaernyő?
- Népszabadság, 2000.12.22. Vásárhelyi Mária: A lista maga az üzenet
- A témához kapcsolódó további cikkeket olvashat az előző 3 cikk felsorolásánál.
2000.04.07. Napi Magyarország, Tóth Gy. László: Szembesítés
„Akiknek a lelke gyűlölettől habzik” (9. rész)Idézetek lapokból a polgári kormánnyal foglalkozó baloldali médiák szöveggyűjteményeiből.
„»És mit mondana sasváriszilárd? Ezt a nevet nem egy ember, hanem egy fajta megjelölésére használom, amely állatrendszertani értelemben – de csakis így – gerinces, és amelyet homo fidesziensisnek neveznék el, ha nem tartanék attól, hogy ezt nem mindenki érti. (...) Persze Elek is egy sasváriszilárd, csak abban különbözik e tipikus példányaitól, hogy azt hiszi, írni is tud, és ezért kissé lassabban működik a többieknél. (...) Csakhogy a demokratikus államok közfelfogása szerint kizárólag az akármiféle terroristák és a szélsőjobboldali személyek és szervezetek nevezhetők szélsőségesnek.« (Eörsi István: Isépy Tamás irigykedik. Mancs, 2000. 03. 09.)”
Előzmény:
- Magyar Narancs, 2000.03.09. (10.szám) E.I.: Isépy Tamás irigykedik
Kapcsolódó cikkek:
- A témához kapcsolódó további cikkeket olvashat az előzményben megjelölt cikk felsorolásánál.
A három Eörsi
A Noran Könyvkiadó Három Eörsi címmel tartott könyvbemutatója
(Zárt térben; Mítoszok helyett — 1956) a Műcsarnok pincéjében, 2003. november 4-én.