EÖRSI ISTVÁN (1931-2005)

Cikkek

  • 2000.01.20.Népszabadság, E.I.: Ismerős úr a csúszdán (Reagálás: Népszab.2000.01.29. Bence György: Kétosztatú emésztőrendszerem)

  • 2000.01.22. Magyar Nemzet, Bakos Attila: Eörsi és Társa(i)
    Kettős mérce

    Mit válaszolt Eörsi Mátyás az Eörsi és Társai Ügyvédi Irodát ért vádakra? Bauer Miklósról, Kövér Lászlóról, aki nem azonosul a MIÉP véleményével, de nem mindegy, hogy ki és mit csinált. Petri Lukács Ádám Kövér szavait összemosásnak minősíti.

    „Eörsi István írónak az 1956 utáni megtorlásokról valószínűleg egészen más jellegű emlékei is vannak, de úgy látszik, az SZDSZ annyira toleráns párt, hogy holdudvarában és érdekeltségi köreiben az egykori áldozatok jól megvannak régről ismert kínzóikkal.”

  • 2000.01.22. Napi Magyarország, Bayer Zsolt: Helyzetjelentés negyven év kommunizmus után (2. rész)

    Idézet Martin Walser beszédéből, amikor 1998-ban Békedíjat kapott. Walsert ezért a beszédéért ki is átkozták. Bayer szerint idióta az a kérdés, hogy „Van-e bűn Auschwitz után, vagy csak egy bűn létezik, a nácizmus és az antiszemitizmus?” Szerinte Csurka nem volt besúgó. Eörsi Mátyás ügyvédi irodája Bauer Miklóssal. Horn Gyuláról. Az antiszemitizmus és a nácizmus vádja, a kommunista bűnök tagadása.

    „Eörsi István, a csupa-csupa »értéket termelő« magyar urbánus író feljelenti hazáját a frankfurti könyvkiállítás megnyitásaképpen... […] Teszek rá, hogy Eörsi zsidó-e vagy sem, liberális-e vagy sem – amúgy szerintem sem ez, sem az. Nem zsidó, mert semmi köze a zsidóság hagyományaihoz, ősi kultúrájához, és nem liberális, mert aki annyira tud gyűlölni, mint ő és a hozzá hasonló megmondóemberek, az nem lehet liberális. […] Eörsi, aki a Die Zeit olvasóit tájékoztatja sommásan a magyarországi állapotokról, egy bűnt ismer. S országunk őszerinte nemcsak partikuláris, elmaradott, szerencsétlen szellemi sivatag, de egy antiszemita koszfészek is, ahol a kormány »Európában egyedül« együttműködik a szélsőjobbal. […] »Csurka István (...) egykori kiváló író és kádáriánus besúgó (...)« – írja Eörsi... Nos hát, igen kínos nekem, hogy megvédjem Csurkát, de mégis muszáj.”

    Előzmény:

    • Népszabadság, 1999.10.09. E.I.: Helyzetjelentés, Frankfurt előtt

    Kapcsolódó cikkek:

    • A témához kapcsolódó további cikkeket találhat az előzményben megjelölt cikk felsorolásánál.

  • 2000.01.27. (4.szám) Magyar Demokrata, Kocsis Sándor: Húszezer szeg

    Olvasói levél. Húszezren álltak sorba a Parlamentnél, hogy megnézzék Szent István koronáját. Az SZDSZ-ből, az „egyre fogyatkozó, nemzetidegen kis pártocskából” csak Göncz Árpád „képviseltette magát a jubileumi és országházi ünnepségén, mert minden büdös, ami magyar, így a liberális frakció távol maradt.” Ráadásul nem énekelte el a többiekkel együtt a himnuszt.

    „Állítom, hogy a hírhedt triumvirátus, Bauer, Pető Eörsi nem volt jelen.”

  • 2000.01.29.Népszabadság, Bence György: Kétosztatú emésztőrendszerem (Előzmény: Népszab.2000.01.20. E.I.: Ismerős úr a csúszdán)

  • 2000.01.Dramaturg, Hasko Weber: Krieg und Theater. Oder: Weshalb und auf welche Weise sollte Theater politisch sein?

    (Detail.)

  • 2000.01.Dramaturg, Istvan Eörsi: Politik, Krieg ung Drama

  • 2000.01.szám Jel-kép, Sípos Júlia: A megismerés mint mozgó és változó rendszer
    KITEKINTÉS
    (Sípos Júlia beszélgetése Sándor Klárával, Kampis Györggyel és Pléh Csabával. A Kossuth Rádióban 1999. május 9-én elhangzott adás alapján.)

    Részlet. Kampis György Pszichológiai Szemle Könyvtár sorozatában megjelent tanulmányának mottója egy Eörsi-gondolat: „Csak a valóság pojácái kérdezik folyton, hogy mi az, ami tényleg megesett. A szellem emberét a lehetőségek varázsa vonzza.”

  • 2000.01.szám Mozgó Világ, Popper Péter: „Szikárra edzett nehéz dárdahegy”

    Könyvkritika. Lovas István: „Jobbegyenes” című kötetéről. A kötetben 1993 és 1999 között megjelent írások – egy részük Báder Katalin, más részük Lovas István aláírással. A kötet hátoldalán van Haraszti Miklós állítólagos kijelentése Szentmihályi Szabó Péternek a „tökös zsidógyerek”ségéről, és Lovas levele Harasztinak – és ami valójában történt. Az 55 írást tartalmazó kötetben helyet kap az Eörsi Istvánról szóló cikk is.

    A cikk fejezetcímei: A cím- és hátlap mint lelki gyorsfénykép – Jobboldaliság és a konzervatív zsidók – A gyűlölködés epigonja – Bevezetés a jobboldali újságírás módszertanába – Az azonosság különbözősége.

    • A kötet adatait, fülszövegét és tartalomjegyzékét megtekintheti az Eörsi István / Kötetek / Eörsi Istvánról szóló kötetrészeknél.

  • 2000.01.Színház, Nánay István: Harminc alternatív év

    (Beszélgetés Bucz Hunorral.)

  • 2000.02. Színház, Urbán Balázs: Pite, pite, húsos pite

    (Színikritika. Sondheim - Wheeler: Sweeney Todd - kaposvári Csiky Gergely Színház - fordította: Eörsi István.)

  • 2000.02.04. (5.szám) Élet és Irodalom, E.I.: Ami megbocsáthatatlan

    Kövér László pártelnöki szűzbeszéde Eörsi szerint „hazugsággyűjtemény”.

    „Ellenfeleire pedig, pontosabban ellenségeire (mert e beszéd a törzsi háború rítusait elevenítette fel viszonylagos békeidőben) eszeveszett sértéseket és rágalmakat szórt, olyan tautologikus buzgalommal, hogy közülük a legbékülékenyebb is megérthette: ha ez az ember, és az általa képviselt gőzös szellemiség még négy évet kap, akkor (hogy stílusosan fejezzem ki magam) keresztet vethetünk a demokráciára. […] Nem jó érzés olyan ország polgárának lenni, amelyben egy vezető politikusról nehéz eldönteni, hogy őrült-e vagy krónikus hazudozó.” Egy tavalyi beszédében azt mondta, hogy az SZDSZ ugyanúgy szélsőséget képvisel a magyar politikai palettán, mint a MIÉP. Csurkát „pont azért bírálta, hogy szalonképtelenné teszi a zsidókérdést, amellyel pedig foglalkozni kell.” Kövér nyikorgó mosolyáról. Kövér szerint az SZDSZ-ben „együtt vannak a valaha megcenzúrázott filmrendezők Aczél György sameszaival.”

  • 2000.02.04.wienerzetung.at, Werner Schandor: Eörsi: Hiob und Heine. Prüfungen des Schicksals

  • 2000.02.11. (6.szám) Élet és Irodalom, E.I.: Optimizmus

    Vers.

  • 2000.02.12.Népszava, E.I.: Haider még egyszer (Publicisztika; Haider-szindróma - az EU menekültpolitikája - Orbán V. és szövetségesei.)

  • 2000.02.17.Berliner Zeitung, österreich: Donnerstag, 17. 2.

  • 2000.02.18. (7.szám) Élet és Irodalom, E.I.: Kultúrarombolás

    Lukács György életműve. Reflexió Pályi András „Ami voltcímű cikkére (Élet és Irodalom, 2000.02.04. /5.szám/)

    „Lukács nevét ma már jobb társaságban csak gyalázkodó kísérő szöveggel illik kimondani. Róla szólva egyetértenek egymással a finom művészek és a tökfejek. Vele kapcsolatban megszűnik még a népies-urbánus ellentét is: mindkét tábor gyalázza, mégpedig többnyire az eredendő ártatlanság állapotában. Művét ugyanis – az egyetlen magyar filozófiai és irodalomkritikai életművet, mely évtizedeken át aktívan vett részt az európai diskurzusban, és a kultúra anyagcseréjében – egyáltalán nem ismerik.”

    Reagálás:

    • Élet és Irodalom, 2000.03.03. (9.szám) B. Sárközy Péter – E.I.: Naphta professzor és tanítványai

    Kapcsolódó cikkek:

    • Szittyakürt, 1981.06.01. (6–7. szám) Bibó Emlékkönyv
    • Kortárs, 1991.05.szám Szakolczay Lajos: Irodalom, művészet, erkölcs
    • Hitel, 1991.25.szám Mányoki Endre: Ilyenkor (írni) a legnehezebb
    • Magyar Fórum, 1995.02.02. (5.szám) Miklós János: Budapesttől Eörsiig
    • Világosság, 1998.03.szám Szabó Tibor: POLITIKAI REALIZMUS ÉS ILLÚZIÓK
    • Élet és Irodalom, 2005.10.21. (42.szám) Murányi Gábor: A (Huszár-)Knopp-Kornidesz-jelentés II.
    • Magyar Hírlap, 2017.08.15. PL: Egy professzor életútja Pesttől a római magyar tanszékig

    Források:

    • Bibó-emlékkönyv I. köt. 1991., Századvég, Eörsi István: Tűnődések egy régi vitáról
    • A Bibó-emlékkönyv adatait és Eörsi írását megtekintheti a honlapon az Eörsi István / Kötetek / Antológiák, társszerző, -fordító résznél.
    • Eörsi István: Tűnődések egy régi vitáról című írása megjelent az EX évkönyv, 1990. Antológiában is, melynek adatait megtekintheti a honlapon az Eörsi István / Kötetek / Antológiák, társszerző, -fordító résznél.

  • 2000.02.22.Népszabadság, Csala Károly: Volna min mosolyognia (Száz éve született Luis Bunuel)

  • 2000.02.23. Magyar Hírlap, Bruck András: Fiúk, a nép akarta

    Haider és a Fidesz – Európa és a MIÉP közötti lavírozás. Haider sikere fordulópont. A MIÉP hozzáállása, elégedettsége, az „élettér” kifejezés használata. 

    „Amíg az európai vezetőket a Szabadságpárt kormányra jutása döbbentette meg, addig a magyar miniszterelnököt, s ez már nem is igazán meglepetés, az ő reakcióik. A jobboldali magyar kormány most már a látszatra sem ad, máskülönben képviselője február 13-án ott állt volna a köztársasági elnök mellett a Várban, az antifasiszta megmozduláson. […] Eközben a legismertebb hazai liberális publicisták közül néhányan – Seres László, Tamás Gáspár Miklós, Eörsi István – Haider ürügyén végigvágtak a Nyugaton, képmutatással vádolva őt, amiért hallgat más, a közös elveket megtagadó esetekben.”

    Reagálás:

    • Magyar Hírlap, 2000.02.24. Tamás Gáspár Miklós: Éppen ellenkezőleg

    Kapcsolódó cikk:

    • Népszabadság, 2000.02.05. Tamás Gáspár Miklós: Testvérünk, Haider – Nincs a rendszerünkben

  • 2000.02.24. (8.szám) Magyar Demokrata, Kovács Lajos Péter: Győzelmes vereségek kora
    Elek István új könyvéről

    Könyvkritika Elek István: Bukás előtt, győzelem után című könyvéről.  

    „A rossz nyelvek szerint, midőn Eörsi István parasztkolbászt eszik a konyhában, hogy erőt gyűjtve, mérgét a konzervatív táborra zúdítsa, gyakran mormolja magában: mit szól majd ehhez Elek Pista? Elek, mint az remekbe szabott Bukás előtt, győzelem után, most megjelent publicisztikai gyűjteményéből is kitűnik, nemigen szokta véka alá rejteni véleményét, s hát mi tagadás, Eörsi úrról már többször megírta csak így pacekba, bizony szokott hazudni őkelme.”

    Az Eörsi Istvánról szóló fejezetek a kötetben. Nyílt kérdések Eörsi Istvánhoz. Miért hazudsz, kedves Eörsi István? Válasz Eörsi Istvánnak; az SZDSZ holdudvarának kétségbeesése.

    • A kötet adatait és tartalomjegyzékét megtekintheti a honlapon az Eörsi István / Kötetek / Eörsi Istvánról szóló kötetrészeknél.

  • 2000.02.24. Magyar Hírlap, Tamás Gáspár Miklós: Éppen ellenkezőleg

    Haider és a Fidesz. Vitába száll Bruck András állításainak rá vonatkozó részeivel, épp ellenkezőjét írta.

    Előzmény:

    • Népszabadság, 2000.02.05. Tamás Gáspár Miklós: Testvérünk, Haider – Nincs a rendszerünkben
    • Magyar Hírlap, 2000.02.23. Bruck András: Fiúk, a nép akarta

  • 2000.02.24.Népszabadság, Mihályi Gábor: A nagy árkon innen: SZDSZ és MSZP

  • 2000.02.26. Napi Magyarország, Stefka István: Újra a politika peremén
    „… paktum alapján mindent szőnyeg alá söpörtek” – mondja Dénes János

    Beszélgetés Dénes Jánossal, a Nagybudapesti Központi Munkástanács tagjával, akit a salgótarjáni sortűz utáni kétnapos sztrájk szervezése miatt 15 évi börtönbüntetésre ítéltek. Antall József paktumkötéséről, az MDF-kormányról, a taxisblokádról. Vezetőségi tagságáról a Szabad Kezdeményezések Hálózatában, majd velük való szakításáról. Arról, hogy nincs ellentmondás SZDSZ-es és MDF-es múltja között. A Társadalmi Szerződésről, amit Lakiteleken ő olvasott fel. A Kékszalag Bizottságról. Az 1999-ben Eörsi István lakásán megtartott ellenzéki gyűlésről, ahol 1986-ra, az 1956 harmincadik évfordulójára emlékeztek, és ahonnan távozott. A jelenlegi politikáról.

    „Mint ötvenhatosnak, aznapra meghívásom volt Pécelre díszelőadóként. Ezt megmondtam Eörsi Istvánnak is. Nem sértődötten mentem el a motyómmal, hanem engedélyt kaptam a házigazdámtól a távozásra Göncz Árpád köztársasági elnök jóvoltából előtte felszólalhattam.”

    Előzmény:

    • Népszabadság, 1999.10.25. Szigethy András: ’56-nak nincs mai üzenete

    Kapcsolódó cikkek:

    • A témához kapcsolódó további cikkeket találhat az előzményben megjelölt cikk felsorolásánál.

  • 2000.02.28.Népszabadság, Rrövid hírek (Vita a a nők közéleti szerepéről)

A három Eörsi

A Noran Könyvkiadó Három Eörsi címmel tartott könyvbemutatója

(Zárt térben; Mítoszok helyett — 1956) a Műcsarnok pincéjében, 2003. november 4-én.