Az orosz válság nem fékezi a hazai növekedést • Chikán optimista, az EU sem aggódik • 1998.09.01
Az orosz válság nem befolyásolja a hosszú távú magyar kilátásokat – hangsúlyozta sajtóbeszélgetésen Chikán Attila gazdasági miniszter, aki 5–5,5 százalékra becsüli hazánk jövő évi növekedését. Közben a Magyar Hírlap Brüsszelben úgy értesült: az Európai Unió (a világgá röppent hírekkel ellentétben) nem látja szükségét a tagjelölt országok megsegítésének az orosz pénzügyi válság miatt.
A napokban tapasztalható tőkekivonás a spekulatív tőkét érinti, miközben a működőtőke helyzete stabil – állította Chikán. Erre, valamint hazánk és a Nyugat kiterjedt intézményes kapcsolataira alapozza a kormány azt az optimista meggyőződését, hogy az orosz válság nem rontja hazánk hosszú távú növekedési kilátásait. Ugyanakkor a gazdasági miniszter szerint nem valószínű, hogy a kivont tőkék visszatérnek, így a tőzsdeindex gyors emelkedésére sem számít.
Brüsszelben nem ítélik olyan vészesnek a helyzetet a térség reformországaiban, hogy az eddigieken túlmenő pénzügyi vagy más természetű támogatást tartanának szükségesnek – közölte lapunkkal az EU végrehajtó szerve, a bizottság egyik névtelenségbe burkolózó illetékese. Ezzel cáfolta azt a brit The Guardianban megjelent hírt, miszerint az EU–ban akciótervet dolgoztak volna ki Oroszország és az ottani pénzügyi válság által érintett térségbeli államok megsegítésére.
A brüsszeli bizottság ugyanakkor folyamatosan elemzi a krízis ezen országokra gyakorolt hatását – közölte lapunkkal Yves–Thibault de Silguy, a bizottság pénzügyi biztosának szóvivője, aki elismerte, hogy a testületnek egyelőre nincs világos képe a valós helyzetről. De úgy véli, a válság a legfejlettebb pénzügyi szektorral rendelkező országokban fejti ki leginkább hatását, hiszen ezeknek az államoknak „több a veszítenivalójuk”, mint az orosz piachoz szorosabban kötődő, ám fejletlenebb tőkepiaccal rendelkező országoknak.
A magyar kormány az orosz válság ellenére továbbra is azzal számol, hogy a GDP jövőre 5–5,5 százalékkal emelkedik – erősítette meg kérdésünkre Chikán Attila. A kormány célkitűzése, hogy a bérek, jövedelmek, nyugdíjak jövőre reálértékben 2–3 százalékkal nőjenek, ehhez az ennél nagyobb (5 százalékos – a szerk.) szakszervezeti követelés ellenére is ragaszkodnak. „A gazdaságpolitika nem az Érdekegyeztető Tanácsban dől el” – fogalmazott.
Az Eximbank eddig nem jelezte, hogy nehézségek támadtak volna az orosz exporthitel visszafizetéseknél – tájékoztatott Bagó Eszter, a tárca helyettes államtitkára. A Berni Unió elnevezésű, exporthitel–biztosítókat tömörítő nemzetközi szervezet óvatosságot ajánl az orosz rövid távú ügyletekkel kapcsolatban, de hosszú távon nem függeszti fel a fedezetbevételt (üzletkötést), tudtuk meg.
Az EU a jelek szerint nemcsak a válság által közvetve érintett államok, hanem a pácban lévő Oroszország alaposabb megsegítését sem tartja időszerűnek és indokoltnak. Hans van den Broek külügyi biztos szóvivője tegnap megismételte, hogy az EU elsősorban orosz problémának tartja a válságot, amelyből az IMF–fel kialkudott program megvalósítása jelenti a kivezető utat. Brüsszel ezért csütörtökön, a bizottság ülésén inkább a rendelkezésre álló mechanizmusok, így a Tacis segélyprogram átcsoportosításával siet majd Moszkva segítségére. A Tacis kerete 1,6 milliárd ECU, ebből Oroszország idén 400 millió ECU–re tarthat igényt.
Yves–Thibault de Silguy, a bizottság pénzügyi biztosa tegnap javasolta, hogy az unió tagállamainak pénzügyminiszterei rendkívüli találkozót tartsanak a pénzügyi válságról és annak az EU–ra gyakorolt esetleges hatásáról. Ez az eddigiekhez képest némi elmozdulást jelez az unió álláspontjában, ahol a mai napig az a nézet uralkodik, hogy a közös pénz bevezetésére készülő tizenöt tagú elitklub páholyból nézheti a pénzügyi járvány terjedését.
Valószínűleg szerdán vagy csütörtökön indulhat meg a bankközi kereskedés a moszkvai bankközi piacon – közölte a Reutersszel Alekszander Potyomkin, a jegybank elnökhelyettese. Hivatalosan ma egy dollár 9,3301 rubelt ér, közel áll az árfolyamsáv szerint leggyengébb 9,5 rubelhez.
• E. J. – Gy. Z.