Duzzadó adóbevételek • A parlament szentesíti majd a tb–deficitet? • 1998.08.12

Az első hét hónapban 212 milliárd forint hiány keletkezett a központi költségvetésben. Ez fele az egész évre tervezett 427 milliárd forintnak – tájékoztatott a Pénzügyminisztérium (PM). Elképzelhető, hogy a rendszerváltás óta először a parlament szentesíti majd a tervezettnél jóval nagyobb társadalombiztosítási deficitet.
Júliusban 17 milliárd forint volt a központi költségvetés hiánya. Augusztusra 74, szeptemberre 20–30 milliárdos deficitet, októberre pedig többletet várnak – közölte László Csaba, a PM államtitkára.
Áfából júliusban 101 milliárd folyt be, ami a PM szerint a negyedéves áfabevallási kör fizetésével együtt is magas. Rekordbevétel, 46 milliárd forint folyt be az szja–ból is, az oktatásban és másutt kifizetett kéthavi bérek miatt.
Hét hónap alatt a privatizáció nélküli bevételekből az éves előirányzat 62,2 százaléka folyt be, a kiadásokból viszont csak 60,3 százalék teljesült. Az időarányos mértéknél több folyt be a vámokból (79 százalék) szja–ból (60,1 százalék), áfából (63,7), fogyasztási, jövedéki adóból (58,4), kevesebb társasági adóból (36,6 százalék), amely utóbbi azonban jellemzően év végén bezúduló bevétel. Valamennyi adónem első héthavi teljesítése kedvezőbb, mint a tavalyi hasonló időszakban.
Az agrártámogatásokból eddig 36,9 milliárd forintot fizettek ki, ami alig haladja meg az éves keretek felét. A központi beruházások eddig 34, a lakásépítési támogatások 51 százalékra teljesültek; utóbbiaknál július némi élékülést hozott. A garanciakifizetések júliusban 6,2 milliárddal (hét hónap alatt összesen 7 milliárd forintra) megugrottak a Postabank érdekében vállalt kötelezettség lehívása miatt.
Az MNB júliusban nem bizonyult nyereségbefizetőnek, ehelyett 1 milliárd forint veszteségtérítést kapott a büdzsétől. Az állampapír–piaci hozamok csökkentek, László Csaba szerint március–áprilisban a tervezett szint felett voltak, azóta viszont már az alá süllyedtek. A külföldiek tulajdonában lévő állampapírok állománya júliusban 53 milliárd forinttal (a június végi 353,3 milliárdról 406,3 milliárdra) emelkedett.
A társadalombiztosítási alapok héthavi hiánya – a kincstár előzetes pénzforgalmi adatai szerint – 50,2 milliárd forint, holott az egész évre 22 milliárdot ír elő a törvény. Júliusban csaknem 5 milliárddal csökkent a deficit, miután a nyugdíjbiztosító 9,7 milliárdot kasszírozott az OTP–részvények tőzsdei eladásából.
Nem biztos, hogy el lehet érni az eredetileg tervezett tb–hiányt egy esetleges pótköltségvetésben előírt költséglefaragással, magyarázta kérdésre László Csaba. Elképzelhetőnek tartja, hogy – pótköltségvetésben vagy más formában – a megnövekedett mértékű hiány szentesítését kérik majd a T. Háztól.