Borúlátóbbak a vállalkozások, optimistább a lakosság • Csökkent a konjunktúraindex • 1998.07.16
Vajon a konjunktúra lanyhulása előtt állunk–e, vagy csak a választások utáni kivárásról van szó? – ennek megállapítására a GKI Gazdaságkutató Rt. egyelőre nem vállalkozik, de tény, hogy júniusban már harmadik hónapja romlott az általa számított konjunktúraindex. Ennek oka a vállalkozások várakozásainak romlása; ugyanakkor a lakosság optimizmusa tovább erősödött.
A február–márciusi csúcs óta egyfolytában romlik a GKI konjunktúraindexe, melyet hónapról hónapra, az EU országaiban követett gyakorlathoz hasonlóan egynegyedrészt a lakossági és háromnegyedrészt az üzleti bizalmi index figyelembevételével számítanak. Így a konjunktúraindex nagyobb részt az ipari és kereskedelmi vállalkozások, kisebb részt a lakosság gazdasági várakozásait, hangulatát tükrözi.
Az ipari vállalkozások júniusban kedvezőtlenül ítélték meg a termelési színvonal várható alakulását (a következő 3 hónap kilátásait firtató kérdés alapján). Romlott májushoz képest a belföldi piaci pozícióik megítélése, exportpozícióikban viszont javulás mutatkozott – írja a GKI (350–400 vállalkozás kikérdezése alapján).
A kereskedelmi vállalkozások változatlan eladási pozíciót, alig csökkenő készletszintet és a korábbinál lényegesen mérsékeltebb megrendelési szándékot jeleztek (150 válaszadó alapján).
A magyar lakosság körében hagyományosan (nemzetközi összehasonlításban is) többségben vannak a borúlátók, ezért évek óta negatív a mínusz száz–plusz száz skálát felölelő lakossági bizalmi index. A mutató azonban 1997 májusa óta határozottan javul, s most, júniusban is 8 pontot ugrott, azaz lassanként tért hódít az optimizmus. Kedvezőbben ítéli meg a lakosság az ország gazdasági helyzetét. Mérséklődött a háztartások által érzékelt és a következő 12 hónapban várt infláció, sőt a munkanélküliség jelentős mérséklődésére is számítanak. Élénkült a vásárlási kedv, a megtakarítási hajlandóság viszont nem változott – összegez a GKI Gazdaságkutató Rt.