Az idén is több lesz a vártnál a tb–deficit • Jó helyzetben a költségvetés • 1998.07.15
A központi költségvetésben júniusban mindössze 13 milliárd forint hiány keletkezett, így a féléves deficit 195,1 milliárd, nem éri el az éves előirányzat 50 százalékát – közölték a Pénzügyminisztériumban. A tárcánál 60–70 milliárd forintra becsülik a tb–alapok éves várható hiányát, ami a törvényes mérték háromszorosának felelne meg. Az összeg lapunk értesülése szerint a 100 milliárd forintot is meghaladhatja.
Előzetes adatok szerint az első félévben a teljes államháztartás 232,3 milliárdos hiányt produkált, amit azonban még növelhet a helyi önkormányzatok várható deficitje – tájékoztatott László Csaba, akit tegnap léptettek elő közigazgatási államtitkárrá a PM–ből eltávozott Draskovics Tibor helyére.
A költségvetésben 195,1 milliárd forint privatizációs bevételek nélküli hiány keletkezett az első hat hónapban, ami nem éri el a 427 milliárdos éves előirányzat felét. Az elkülönített alapoknál 17,9 milliárdos többlet keletkezett, a tb–alapoknál viszont 55,1 milliárdos hiányt mutatnak az előzetes pénzforgalmi adatok. A nyugdíjbiztosító költségvetése nullszaldót, az egészségbiztosítóé 22,1 milliárdos deficitet engedélyez 1998–ra.
A tegnapi számunkban közölt becslés szerint az ez évi hiány meghaladhatja akár a százmilliárdot is. (MH, 1998. júl. 14., 1. old.) Ezzel szemben László Csaba 60–70 milliárdos deficitet jósol, s ezen belül szerinte a gyógyszertámogatások 10–15, a nyugdíjemelés 18 milliárdos többletköltséget okoz, és további 15 milliárdos bevételkieséshez vezet, hogy az új nyugdíjrendszerbe többen lépnek át a vártnál. Ez utóbbi azon a 20 milliárdon felüli összeg lenne, amivel a központi költségvetésnek a törvény szerint kárpótolnia kell a nyugdíjalapot. Mivel a húszmilliárdot az év utolsó napján utalják át a tb–nek, az eddigi egyenleg valójában ennek fél évre eső részével, azaz tízmilliárddal jobb az említett előzetes pénzforgalmi adatnál – fejtegették a PM–ben. A vártnál több átlépő miatt keletkező további deficitet már nem téríti meg a központi büdzsé, így az már a nyugdíjbiztosító hiányát növelő tétel.