A Kopint óv az élénkítéstől • 1998.07.10

A magyar gazdaság fellendülőben van, így nincs szüksége a kereslet serkentésére, a költségvetés lazítására – figyelmeztetnek a Kopint–Datorg Rt. szakértői. A feldolgozóipari cégek körében tíz éve először tapasztalták a kapacitáshiány jeleit.

Legújabb konjunktúrajelentésében a Kopint–Datorg az idei évre a GDP 5, a lakossági fogyasztás 3, a közösségi fogyasztás 2, a beruházások 12 százalékos reálértékbeli gyarapodására számít.
Rövid távon nem képes befolyásolni a gazdaságpolitika a GDP–termelés növekedési ütemét – figyelmeztetett sajtótájékoztatójukon Oblath Gábor, a Kopint–Datorg Rt. kutatója. Csak a GDP belföldi felhasználásának egyes összetevőit (a fogyasztást, a beruházást) lehet a kereslet élénkítésével növelni. Ez azonban adott teljesítmények mellett azzal a veszéllyel jár, hogy növekszik az import, romlik a külkereskedelmi mérleg.
Hogy a kereslet élénkítése az import növekedéséhez vezethet, mutatja a Kopint áprilisi konjunktúratesztje is, amely szerint – 1988 óta először – több cégnek van túl kicsi kapacitása a várható megrendelésekhez képest, mint kapacitáshiánya (340 megkérdezett feldolgozóipari cég kikérdezése alapján).
Korábban úgy érveltek: a költségvetési megszorítások felerősíthetik a recessziót; most viszont úgy látják, a növekedés megindult, így nincs szükség további fiskális ösztönzésre. Például a járulékcsökkentés előbb vezet bevételkieséshez, s csak később az adómorál javulásához.
A növekedés „szűk bázison”, néhány komoly exportot és importot bonyolító cégnek köszönhetően indult meg 1996–ban, és gyorsult föl tavaly. Idén mintha gyarapodna a hazai értékesítés, a beszállítói tevékenység. Ennek jele például, hogy az idei első negyedévben szűkült a rés a gépipar termelésének és hozzáadott értékének növekedése között, vagyis nőtt az idehaza megtermelt érték a teljes produktumon belül.
Előrejelzésük szerint az export és az import 17–18 százalékkal nő, s nem marad el a kivitel növekedése a behozatalé mögött. Ha az év eleji tendencia folytatásaként az export továbbra is gyorsabban bővül, akkor elképzelhető az előrejelzett 1,5 milliárd dollárnál is kedvezőbb fizetésimérleg–deficit és az említett öt százaléknál nagyobb növekedés – vélik a kutatók. Az idei inflációt évi átlagban 15, december/december alapon 14,5 százalékra taksálják.
A világgazdaság növekedése lassul – vélte Köves András, a Kopint–Datorg vezető kutatója. A tavalyi 4 százalékkal szemben az idén 3 százalékos növekedés várható, a világkereskedelem pedig a tavalyi 9–9,5 után csak 6 százalékkal bővül majd. Eközben azonban Nyugat–Európában és Észak–Amerikában a konjunktúra tovább javul, a növekedés fokozódik.