Eladtak részvényeikből a külföldiek • Májusban fizetésimérleg–többlet • 1998.07.09

Májusban megfordult a korábbi trend, és a portfóliók (azaz tíz százalékot meg nem haladó részesedések) vásárlása helyett 184 millió dollárnyi tőkekivonás történt. Ez meghaladta a közvetlen tőkebefektetések gyarapodását – derül ki az MNB előzetes fizetésimérleg–adataiból.

Több jövedelmet vontak ki a külföldi befektetők tulajdonrészeik után, mint tavaly.
Májusban 18 millió dollárnyi többlet keletkezett a folyó fizetési mérlegben – közölte előzetesen a Magyar Nemzeti Bank. Ez az aktívum azonban jóval elmarad a tavaly májusi 142 millió dollártól, s így az első öthavi egyenleg már nem mutat olyan látványos javulást, mint egy hónappal ezelőtt.
Az első öt hónapban az export dollárértéke 4,5 százalékkal nőtt, lényegesen gyorsabban az import 1,8 százalékos bővülésénél; így jelentősen, 198 millió dollárral csökkent a külkereskedelmi mérleg hiánya. Az idegenforgalmi mérleg a tavalyihoz hasonlóan alakult.
Májusban 53 millió dollárnyi jövedelmet vontak ki a külföldi tulajdonosok magyarországi befektetéseik után, s ezzel az öthavi kivonás 124 millió dollárra duzzadt. Ez az úgynevezett „nem adóssághoz kapcsolódó jövedelemkiáramlás” felgyorsult, hisz tavaly májusban csak 36, január–májusban pedig 77 millió dollár ment ki ilyen módon.
A folyó fizetési mérleg első öthavi, 427 millió dollárnyi hiányát lényegesen meghaladta a 727 milliós, adósságnövekedéssel nem járó tőkebeáramlás. A folyó deficitnek ez a túlfinanszírozása a január–áprilisi hónapok fejleménye, hiszen májusban e tőkeállományok 211 millió dollárral apadtak.
Igaz, e csökkenéshez hozzájárult a devizabelföldiek külföldi befektetéseinek 86 millió dolláros növekedése is. Ugyanakkor a magyarországi portfólióbefektetések állománya 184 millió dollárral megcsappant, miközben a külföldiek közvetlen pénzbeli tőkebefektetései csak 59 millió dollárral gyarapodtak – derül ki az MNB előzetes adataiból.
Bár a különféle befektetések állománya végül is csökkent májusban, a jegybanki tartalékok állománya további 0,2 milliárddal, 10,2 milliárd dollárra duzzadt. Ez annál is érdekesebb, mivel május tudvalevőleg a forint gyengülésének hónapja (a választás első fordulója után jócskán elmozdult az intervenciós sáv aljától, s többé nem is tért oda vissza).
A devizatartalék–növekedés egyik magyarázata az lehet, hogy – mint az Államadósság–kezelő Központnál megtudtuk – májusban 46 milliárd forinttal (azaz mintegy 220 millió dollárral) nőtt a külföldiek kezén levő állampapírok állománya, mely a hónap végére elérte a 361 milliárd forintot. Eszerint a külföldiek magyar állampapírra váltották be eladott részvényeiket.