A gazdaságkutatók többnyire függetlenek az államtól • Megalakult a Növekedéskutató • 1998.07.07

Növekedéskutató Intézet néven működik tovább az eddigi Privatizációs Kutatóintézet – jelentették be tegnap. Az annak idején ÁVÜ–pénzből alapított intézet reményei szerint megrendeléseket kap az új kormánytól. Mint összeállításunkból kiderül, a legtöbb gazdasági kutató cég tulajdonosi összetétele szerint nagyjából független az államtól. Kivétel a Kopint–Datorg Rt.

A növekedés áll a gazdasági élet középpontjában, s hazánknak önbizalomra, optimizmusra van szüksége – indokolta a sajtótájékoztatón az intézet új elnevezését Kopátsy Sándor elnök és Matolcsy György igazgató.
Matolcsy elmondta: intézetük független, de szellemiségük közel áll az új kormányéhoz, és készek teljesíteni ennek megrendeléseit. Az elmúlt hónapokban Gazdaság 2000 címmel, a Fidesz–MPP megbízásából végzett kutatás után most két nagy témát vettek föl programjukba: a 7 százalék körüli növekedés forrásainak, valamint hazánk kis régióinak kutatását.
Az intézet továbbra is az 1991 elején alapított Tulajdon Alapítvány égisze alatt működik – tudtuk meg. Mint arról szombati számunkban is írtunk, a 25 milliós alapítványba annak idején 10 millióval az Állami Vagyonügynökség szállt be, a fennmaradó tőkén három bank (az akkori MHB, OKHB, valamint a Postabank) osztozkodott. Mindeddig megbízási díjakból tartották fenn magukat, s nem nyúltak hozzá sem a tőkéhez, sem ennek kamataihoz – mondta el kérdésünkre Kopátsy, aki a kuratóriumi elnöki tisztét is betölti. Az elmúlt ciklusban az állami szervek közül csak az Országos Műszaki Fejlesztési Alaptól kaptak munkát, viszont hozzájutottak amerikai, japán, német megrendelésekhez.
A Nagy Sándor szocialista képviselő/volt szakszervezeti vezér nevével fémjelzett Trend/Prognózis Társadalom– és Gazdaságkutató Rt.–t 1996–ban alapította néhány jól ismert hazai vállalkozás és bank. A HVG közlése szerint a legnagyobb tulajdonosok a Gordius–Externs Rt., a Wallis Rt., a Medicor Holding Rt., a Bankár Kft. és a Globex Holding Rt., de kisebb részt jegyzett a Magyar Külkereskedelmi Bank, a Postabank, az OTP és a Videoton Holding Rt. is. Nagy Sándor mellett az igazgatóság tagja Kovács Jenő, aki 1992 előtt a Magyar Szocialista Párt parlamenti képviselője volt. A felügyelőbizottság elnöke Kemenes Ernő, a jegybanktanács tagja, a testület tagja mások mellett Naszvadi György volt pénzügyminisztériumi államtitkár.
A Pénzügykutató Rt. 22 millió 300 ezer forintos alaptőkéjéből 13 millió 600 ezer a Pénzügykutató Alapítvány tulajdonában van – tájékoztatta lapunkat Czél István, a társaság jogi tanácsadója. A további 87 részvény tíz tulajdonos között oszlik el, közülük a nagyobbak az ÁB Novinvest Kft., az OTP (amely a Trend/ Prognózisban is tulajdonos), a Konzumbank, a Medicor Holding Rt. és az Ápizs Rt. Az egyetlen magántulajdonos, Csikai Tamás 5 darab 100 ezer forintos névértékű papírt birtokol, csakúgy, mint a Magyar Munkaadói Szövetség, az Iposz, a Realbank és a Magyar Kábel Művek Rt.
A Pénzügykutató Alapítvány nem a társaság többségének megszerzésére, hanem egyetemisták kutatásainak támogatására és kiadványok megjelentésére alakult – tudtuk meg Csillag Istvántól, az rt. igazgatóhelyettesétől. Alapítói maguk a kutatók voltak. Miután az Antall–kormány „tétova kísérletet tett” a Pénzügykutató „bekebelezésére”, az alapítvány – az önállóság megőrzésének érdekében – elkezdte felvásárolni a megszerezhető részvényeket, míg végül többséget szerzett – idézte fel Csillag.
Döntő részben állami tulajdonban van a Kopint–Datorg Konjunktúra–, Piackutató és Számítástechnikai Rt. Információink szerint a cég 63 százalékát a Miniszterelnöki Hivatal birtokolja, a többi részvény a menedzsmenté és a dolgozóké, részben közvetlenül, részben pedig a Kopint–Datorg Alapítványon keresztül. Az rt. 1991–ben alakult át a hasonló nevű kutatóintézetből, 290 millió forint alaptőkével. Azóta ez növekedett, nemrég hajtottak végre 76 milliós tőkeemelést, s így jelenleg a cég jegyzett tőkéje 380 millió forint.
A GKI Gazdaságkutató Rt. szintén kutatóintézetből alakult át 1992–ben. A 22 milliós alaptőke azóta nem változott. Az egyenként tízezer forintos névértékű részvények mintegy 52 százaléka a nyolc alapító magánszemély kezén van, 8–9 százalék hét–nyolc munkaadói érdekképviseleté, 6–7 százalék öt pénzintézeté, a többit pedig 150 magánszemély birtokolja – közölte érdeklődésünkre Hegedűs Miklós, a cég igazgatóságának tagja.
• E. J. – Sz. L. Á.