A növekedés feltételei kedvezőek • 1998.06.27

Továbbra is kedvezőek a növekedés feltételei – állapítja meg elemzésében a KSH. A növekedést az iparban és az építőiparban változatlanul a beruházások mozdítják előre, miközben a lakossági fogyasztói piac egyelőre lassan élénkül, állapítják meg az első négy hónap adatai alapján. Akárcsak tavaly, január–áprilisban is gyorsabban bővült a kivitel, mint a behozatal.

Az idei év első hónapjaiban kedvezőek voltak a gazdasági növekedés külső és belső feltételei – írja elemzésében a Központi Statisztikai Hivatal. Az Európai Unióban a bruttó hazai termék tavaly 2,6 százalékkal nőtt, 1998–ra valamivel gyorsabb, 2,8 százalékos növekedést jeleztek előre. Az első negyedévi adatok viszont még nagyobb mértékű, 3,1 százalékos növekedést mutatnak.
Az USA–ban tavaly 3,8, az idei első három hónapban 3,7 százalékos volt a növekedés. Japánban viszont megtorpant a gazdaság fejlődése – állapítja meg a KSH.
Tovább mérséklődik a fejlett országokban az infláció: az EU–ban tavaly mintegy fél százalékkal, 2 százalékra csökkent a drágulás üteme, s az idei első negyedévben még tovább, 1,7 százalékra mérséklődött. Az USA–ban ennél is szerényebb mértékben nőttek a fogyasztói árak. Az olaj világpiaci ára 1997 vége óta folyamatosan csökken, június közepén a brenti hordónkénti ár nem érte el a 11 dollárt.
A magyar ipari termelés január–áprilisban közel 13, áprilisban 9,5 százalékkal bővült. Összehasonlításul: az OECD–országokban az első negyedévben 3,4, az OECD európai országaiban 4,9 százalékban bővült az ipari termelés. Ugyanekkor Csehországban 8,5, Lengyelországban 11 százalékkal nőtt az ipari termelés, miközben a magyar január–márciusi ipari termelésbővülés 14,2 százalékos volt.
Az ipari export január–áprilisban 34 százalékkal emelkedett, az élelmiszeripar kivételével a feldolgozóipar valamennyi ágazatában nőtt a kivitel. A növekedés mértéke nagyon eltérő, a gépiparban 59, a vegyiparban 5 százalék.
A hazai piacon az ipar 2 százalékkal növelte január– áprilisban az értékesítést. Legnagyobb mértékben, 12 százalékkal az ipar által előállított beruházási javak forgalma emelkedett, azaz a beruházási tevékenység továbbra is élénk. (Az első negyedévi adatok alapján a beruházások növekedése hasonló, 12 százalék 1997 hasonló időszakához képest.)
Meghaladja az ipari átlagot a továbbfelhasználásra kerülő termékek értékesítése is. Lassan élénkül azonban a fogyasztói kereslet.
Az ipari termelékenység – egy foglalkoztatottra jutó termelés – 13 százalékkal emelkedett. A rendelésállomány adatai szerint viszont mérséklődik az ipari konjunktúra, az áprilisi új rendelések 8,6 százalékos növekedést jeleztek.
Folytatódott áprilisban az építőipari termelés dinamikus növekedése. Az első négy hónapban 15,6, ezen belül áprilisban 18 százalékkal többet teljesített az ágazat, mint egy évvel korábban. A mezőgazdasági felvásárlás viszont 2 százalékkal elmaradt a tavalyi szinttől. A háttérben az élőállatok és állati termékek értékesítésének 8 százalékos visszaesése áll.
A kiskereskedelmi forgalom volumene január–áprilisban lassú, 1,5 százalékos növekedést mutat, az ütem az év első két hónapjában 2, március–áprilisban pedig 1,2 százalék volt.
A folyó fizetési mérleg egyensúlya tovább javul, a január–áprilisi 442 millió dolláros deficit 145 millióval kevesebb, mint egy évvel korábban. A külkereskedelmi forgalom erőteljesen növekszik, az export volumene 29, az importé 25 százalékkal nőtt 1997 első négy hónapjához képest.
A reálkeresetek január– áprilisban 3 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet.