A Nádor '95 kisebbsége a Trigon Bankban • 2000.05.10
A Nádor '95 Rt. nem volt többségi tulajdonos a bécsi Trigon Bankban – közölte lapunkkal Szász András, a társaság vezérigazgatója. Ezzel cáfolja a Nemzetbiztonsági Hivatal egyik megállapítását. Mint arról tegnapi számunkban beszámoltunk, a titkosszolgálat a jegybank 85 milliárd forint veszteséget okozó bécsi leánybankja, a Central Wechsel– und Kreditbank (CW AG) adósainak kapcsolatait vázolta fel.
A Nádor '95 Rt. 1998 őszéig 12 százalékos tulajdonos volt a Trigon Bankban – mondta el Szász András. Az NBH képviselőkhöz eljuttatott tájékoztatójának megállapítására reagált, mely szerint „A CW AG és a Nádor '95 Rt., valamint az utóbbi társaság többségi tulajdonát képező bécsi Trigon Bank között személyi kötődéseken keresztül érvényesülő, jól behatárolható kapcsolat mutatható ki” (MH, máj. 9.).
A Nádor '95 többek közt az előző kormány idején a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat részére szállított elektronikus adatgyűjtő és –feldolgozó berendezések kapcsán került az érdeklődés homlokterébe.
1997 decemberében jutottak részesedéshez a Trigon Bankban, amikor a Postabank három cégnek eladta 72 százalékos tulajdonrészét – közölte Szász. (Mint ismert, a tranzakcióra a Postabank akkori mérlegének kozmetikázása miatt szánta el magát.) A Nádor '95 mellett a cseh Moravia Banka A. S. és a svájci Robinson S. A. volt a vevő, de később a cseh pénzintézetet – jegybankja engedélyének hiányában – egy horvát bank váltotta fel.
1998 őszén a Nádor eladta részesedését – közölte Szász, aki azóta is a Trigon Bank felügyelőbizottságának elnöke. Spanyol cégnek adták tovább részesedésüket, de ez nem azonos a Trigon Bank tőkeemelésében is részt vevő tulajdonosával, a Banco de Finanzas e Inversiones SA–val (Fibanc) – árulta el még Szász.
Tájékoztatójában az NBH kitér a Nádor '95 és az osztrák BCL Trading GmbH közti, 1998. áprilisi fiktív acélügyletre is. Ennek kapcsán februárban mondta ki a Fővárosi Bíróság (nem jogerősen): a Nádornak engedményezés útján meg kell fizetnie a Postabanknak az acélügylet kapcsán megnyitott 12,12 millió dolláros akkreditív (okmányos hitel) összegét, továbbá 8 millió forint perköltséget, ugyanakkor a Postabanknak is teljesítenie kell a hitelszerződésből eredő kötelezettségeit, s így többek közt a CW Bank is 2 millió dollárt kasszírozhat (MH, 2000. febr. 10.).
E követelést a CW már a mostani vezérigazgató, Láng László vezetése alatt vásárolta meg 1998 őszén. Az NBH beszámol arról, hogy Lángot „nem ellenőrzött adatok szerint (...) orosz bűnözők megfenyegették a kétes kihelyezésekkel összefüggő behajtási kísérletei miatt”.