Államtitok helyett banktitok • A Nemzetbiztonsági Hivatal tájékoztatta a CW albizottságot • 2000.05.06
A Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) tájékoztatta a parlament tényfeltáró albizottságának tagjait az MNB bécsi leánybankja, a Central Wechsel und Kreditbank (CW) egyes ügyfélkapcsolatairól – értesült a Magyar Hírlap. Bár az anyag nem államtitok, mégsem firtathatják a képviselők az egyes hitelügyleteket, mivel ez a banktitok tilalmába ütközne.
MH–információ
Országgyűlési képviselők – a gazdasági bizottság CW bank tevékenységét vizsgáló albizottságának tagjai – április közepén postai, feltépett borítékban elhelyezett küldeményt kaphattak kézhez: tájékoztató anyagot, melyet az NBH a jegybank bécsi leánybankja ügyében készített. A kísérőlevelet Szabó Gábor, a nemzetbiztonsági szolgálatokat felügyelő miniszter kabinetfőnöke írta öt hónapja, 1999. november 24–ei keltezéssel. A hivatalvezető kérdésünkre elzárkózott a nyilatkozattól.
Információink szerint a CW banktól nagyobb hiteleket felvevő cégek, illetve ezek cég– és személyi kapcsolatairól szólt a tájékoztatás.
Történetesen az NBH–s anyag postázásával egy időben, április 17–én indult a Magyar Nemzet hatrészes tényfeltáró cikksorozata is. A napilap hivatkozik is az áttekintő dokumentumra, melyet Kövér László akkori miniszter juttatott el az albizottság tagjaihoz. Az idézett megállapítás szerint maffiakapcsolatokat sejtenek a zürichi Zeno Meyer egyes vállalkozásai mögött, akinek közös érdekeltsége volt a Waltham–tulajdonos Hargitai Györggyel. A Waltham–cégcsoport pedig egymagában mintegy 800 millió schillinggel károsította meg a CW bankot laptársunk szerint, ami, ha igaz, az 5,3 milliárd schillingnyi (85 milliárd forint) ma ismert veszteséghez képest is tekintélyes összeg.
Zakó László (FKGP) ki is fakadt a tényfeltáró albizottság csütörtöki ülésén (MH, máj. 5.): ha egy cikksorozat konkrét ügyeket is firtathat, mi értelme az albizottság munkájának?
Az immár jó fél éve meghallgatott érintettek – miként most a Boston Consulting Group tanácsadó és KPMG könyvvizsgáló cég – az MNB, illetve a CW bank megbízásából tekinthettek be a bécsi leánybank adataiba, így a banktitokra hivatkozva nem beszéltek konkrét hitelügyletekről.
Információink szerint az NBH tájékoztatójában nem esik szó a CW bank egykori titkosszolgálati kapcsolatairól. Korábban úgy tudtuk: a régi rendszerben a magyar, a keletnémet, a bolgár, 1992 után pedig a horvát titkosszolgálat fedőcégei is vezettek számlát a CW bankban; magyar részről a Technika, a Technoimpex, a Hungarotex, a Lignimpex, a Nikex forgalma volt a legnagyobb (MH, 1999. szeptember 16.).
Domokos László (Fidesz), a CW bankot vizsgáló albizottság elnöke kérdésünkre közölte: az NBH anyagát titkosság szempontjából nem minősített anyagként kapták kézhez. Vizsgálatuk befejezésének időpontjáról még nem döntöttek, de a következő ülésük napirendjén már jelentésük vázlatának előkészítése szerepel majd – tudhattuk meg.