Kétmilliárd forintig készpénzben fizetnének • Kiadás előtt a közműjuss • 2000.04.25
Az önkormányzatok kétmilliárd forintig készpénzben, afölött kötvényben juthatnak hozzá gázközmű–követeléseikhez – javasolja az Igazságügyi Minisztérium. Törvénytervezetéről a héten egyeztetnek a települések szövetségeivel. A lehetséges jogértelmezésektől függően 48, illetve 60 milliárd forintra teszik a juttatás összértékét.
A napokban egyeztetik a tárcákkal és az önkormányzatok érdek–képviseleti szervezeteivel a gázközműjuss átadásáról szóló törvénytervezetet – mondta el érdeklődésünkre Gadó Gábor, az Igazságügyi Minisztérium helyettes államtitkára.
A PricewaterhouseCoopers Kft. és az Interauditor Kft. felmérése alapján a jogszabály tételesen sorolná föl az egyes önkormányzatoknak járó összeget – közölte Gadó Gábor.
Kétféle jogcímen készül elismerni tartozását az állam. Egyrészt amiatt, mert az Alkotmánybíróság 1998 szeptemberében megsemmisítette azt az 1995–ben, az önkormányzati törvénybe illesztett passzust, amely 40 százalékra korlátozta a települések részesedését a lakossági szükségleteket kielégítő, belterületen fekvő gázközművek után. Másrészt egy 1993 augusztusában megjelent törvénymódosítás alapján ha egy önkormányzat hozzájárult a gázelosztó vezetékek, létesítmények megépítéséhez, befektetett pénze 30–54 százalékának megfelelő részvényt kaphatott (volna) a gázközművagyonból. A kétféle jogcím között átfedések is lehetnek. Mindenesetre az önkormányzati törvény alapján fizetnek a lakossági és közületi igényeket egyaránt szolgáló létesítmények után – ígérte a helyettes államtitkár. Nem tudják ugyanakkor minden esetben szétválasztani egymástól a kül– és a belterületi fejlesztésekhez teljesített hozzájárulásokat, s ez esetben az átfedés mértéke bizonytalan – tudtuk meg.
A régi tartozásokat háromféle kalkuláció átlagaként számítják át mai értékre: az egyik a kamatbevétel, amelyre a részvények azonnali eladása esetén lehetett volna szert tenni; a másik a lehetséges osztalékbevétel, a harmadik pedig a részvények árfolyamváltozása.
A végszámla 48, illetve 60 milliárd forint lehet. Ez azonban csak az 1993. július 31–éig teljesített gázközműfejlesztés ellenértéke, ezért vita várható az önkormányzatokkal, mi lesz az 1995. végi privatizációkig megvalósított gázközmű–fejlesztések beszámításával (MH, 2000. ápr. 15.).
A törvény kimondaná, hogy kétmilliárd forintig készpénzben fizetnek, és az esetleges efölötti tartozást elégítik ki kötvénnyel – közölte Gadó Gábor. Ötvenmilliárd forintnyi kötvényállomány 1998 vége óta az ÁPV Rt. privatizációs tartalékát duzzasztja. (Igaz, az ezután járó kamatot visszafizeti a büdzsének.) Ötször 10 milliárdos, 2006–2010. években lejáró, változó kamatozású csomagról van szó – tudtuk meg Borbély László Andrástól, az Államadósság–kezelő Központ igazgatóhelyettesétől. Ez év február 19–ével a teljes állományt értékpapír számlára vezették (dematerializálták), mégpedig 10 ezer forintos címletekben. Az átváltás nem került egy fillérbe sem, bár a privatizátorok az ősszel még egymilliárd forint „megbontási költséget” emlegettek (MH, 1999. nov. 9.). Mikor a kötvények kikerülnek az ÁPV Rt.–től, az ÁKK évente kétszer aukciót fog hirdetni a visszavásárlásukra – tervezik.