Négy és fél százalékkal nőtt a GDP • Fellendülő ipar, gyengélkedő mezőgazdaság – A kormány tartós növekedéssel számol • 2000.04.01
Az előzetes várakozásokat meghaladó mértékben, 4,5 százalékkal nőtt tavaly a gazdaság összteljesítménye, a bruttó hazai termék (GDP). A jó teljesítmény elsősorban az ipar, a kereskedelem és a vendéglátás gyarapodásának köszönhető, a mezőgazdaságban termelt hozzáadott érték visszaesett. 1999 második felében a termelés meghaladta a fogyasztás gyarapodását, és a kivitel is gyorsabban nőtt, mint a behozatal.
MH–összeállítás
1999–ben a GDP reálértéke 5,9 százalékkal nőtt a negyedik negyedévben, és 4,5 százalékkal az év egészében, az előző év azonos időszakához képest – közölte sajtótájékoztatóján Mellár Tamás, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) elnöke.
Az eredmény jobb a korábbi várakozásoknál: a kormányzat is, a piaci elemzők is 4,3 százalékra tették a növekedést. Másfél–két éve, az 1999–es költségvetés beterjesztésekor a kormány mintegy 5 százalékkal számolt, ezt azonban a kedvezőtlen világpiaci fejlemények hatására 4–4,5 százalékra módosította. A kormány idei, papírra fektetett előrejelzése 4–5 százalék, de ezt szóban több miniszter is 5–6 százalékra emelte.
Az elkövetkezendő években a kormány tartós növekedéssel számol, amely meghaladja majd az Európai Unió növekedési ütemének kétszeresét – mondta el Orbán Viktor miniszterelnök a Magyar Innovációs Nagydíj átadásán tartott beszédében. (A díjazottak listája a 9. oldalon.) Úgy látta, az innováció feltételei javultak annak nyomán, hogy a kormánynak sikerült megteremtenie a tartós gazdasági növekedés feltételeit. Erre az alapra épül – a részleteit még kidolgozandó – Széchenyi terv is.
Tavaly a kétszeres célkitűzés teljesült, hiszen az EU–ban mintegy 2 százalék volt az éves, illetve – mint a KSH–ban megtudhattuk – 3,1 százalék a negyedik negyedévi növekedés.
Tovább tart a gazdaság 1997–ben kezdődött fellendülése – emelte ki Petschnig Mária Zita, a Pénzügykutató Rt. tudományos főmunkatársa az MTI–nek. (1997–ben 4,6, 1998–ban 4,9 százalékos növekedést mértek – a szerk.).
Pozitívumnak tartja azt is, hogy az év végére a termelés gyorsabban bővült, mint a fogyasztás, az export növekedése felülmúlta az importét.
• Folytatás a 9., vezércikk a 7. oldalon
• Folytatás az 1. oldalról
Oblath Gábor, a Kopint Datorg Rt. elnöke szerint a nyugat–európai konjunktúra szinte áttétel nélkül tükröződött a hazai exportteljesítményekben. Előrejelzései szerint idén az első negyedévben is a megelőző negyedévihez hasonló ütemű GDP–növekedés várható. Karsai Gábor, a GKI Gazdaságkutató Rt. kutatásvezetője feszültséget lát a GDP felhasználási oldalán. Szerinte a fogyasztásnak a GDP–t meghaladó ütemű, 4,6 százalékos növekedése még elviselhető, ám veszélyes lehet, ha a tendencia több évig fennmarad. A beruházások 6,6 százalékos növekedési ütemét sem tartja kielégítőnek, hiszen az, mint mondta, elmarad a gazdaság modernizálásához szükséges mértéktől.
Folyó áron a tavalyi GDP 11 498 milliárd forint – közölte előzetesen Mellár Tamás. Ez 14 százalékkal haladja meg az 1998–as végleges adat szerinti 10 087 milliárd forintot.
A GDP 1999. évi átlagos árindexe (GDP–deflátor) 9 százalékra tehető, vagyis alacsonyabb a 10 százalékos fogyasztói árindexnél – derült ki a KSH–ban.