A tavalyi növekedés: 4,4 százalék • 2000.03.23

A Magyar Nemzeti Bank számítása szerint tavaly a negyedik negyedévben 5,6, az év egészében 4,4 százalékkal nőtt a GDP – derül ki az infláció alakulásáról szóló legújabb jelentésből. A „hivatalos” GDP–becslést március 31–én, a KSH közléséből ismerhetjük majd meg.

A lakossági jövedelmek reálértéke 3,5 százalékkal gyarapodott 1999–ben – derül ki az inflációs jelentésből. A fogyasztás gyarapodása ennél jóval gyorsabb: 5,1 százalék. Az is megfigyelhető, hogy a reáljövedelmek a második félévben lassabb ütemben gyarapodtak, mint az elsőben, a fogyasztás növekedése folyamatosan gyorsult.
Érdekesek az általános forgalmi adó (áfa) reálértékének alakulására vonatkozó számítások. A nettó áfabevétel reálértéke eszerint az első negyedévben 8,6 százalékkal csökkent, a másodikban viszont 1,9 a harmadikban 8,4, a negyedikben 17 százalékban gyarapodott – derül ki a jelentésből. A pénzügyi tárca adatai szerint az év folyamán az áfabevétel (941,8 milliárd forint), folyó áron 18,2 százalékkal gyarapodott az előző évihez képest. Az MNB számítása szerint ez 5,4 százalékos reálérték–növekedésnek felel meg, amiből kiszámítható: az „áfadeflátor”, azaz az adózás alá vont termékek inflációja 12,1 százalék, lényegesen nagyobb, mint a hivatalosan kimutatott fogyasztóiár–emelkedés.
A GDP és felhasználásbeli összetevői gyorsuló tempóban nőttek a negyedik negyedévben. Azt, hogy az infláció tavalyi második félévben felgyorsult és és az év utolsó hónapjára 11,2 százalékra nőtt, mégsem keresleti tényezőkkel magyarázható, hiszen az idényjellegű élelmiszerek, az energiaárak és egyes központilag szabályozott árak nélküli maginfláció a teljes évben egyszámjegyű maradt, és ez év januárban már 8,1 százalék volt – derül ki a jelentésből.