A valutaalap sürgeti az infláció fékezését • 2000.03.20
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) úgy véli: ha a magyar gazdaság növekedése a vártnál nagyobb lesz, akkor az infláció fékezésére csökkenteni kell az államháztartás hiányát. A Pénzügyminisztériumban 2001–re kívánják mérsékelni a deficit mértékét, bár a vártnál nagyobb növekedés miatt megugró bevételek már idén csökkenthetik a hiányt.
Közleményében az IMF sürgette Magyarországot: csökkentse egy számjegyűre az infláció ütemét. Alacsonyabb költségvetési hiányra lenne szükség, ha a növekedés a vártnál nagyobb lesz – fűzték hozzá. Az IMF úgy véli: „megfelelő” a 2000. évi költségvetés, de az állami szektorban dolgozók számát csökkenteni kell és keretek között kell tartani az állami kiadásokat.
A Reuters és az MTI által idézett közlemény szerint elhúzódnak a szükséges szerkezeti átalakítások, különösen az egészségügy, a nyugdíj– és az államigazgatási rendszer reformja területén.
Járai Zsigmond pénzügyminiszter sajtótájékoztatóján úgy nyilatkozott: a gazdaság túlfűtött állapotban van, a nagyfokú tőkebeáramlás és az emiatt leszorított hazai hozamok túl jónak mutatják a gazdaság állapotát (MH, márc. 18.). A legnagyobb feszültségpontnak az idei inflációt nevezte, mivel a korábbi előrejelzésnél magasabbak a világpiaci olajárak.
A tárca által előterjesztett 2001–2003–as költségvetési irányelvek jövőre az államháztartás méretének és hiányának csökkentését célozza meg (lásd táblázatunkat). Az elvonások közül a tb–járulék csökkenhet – mondta el a pénzügyminiszter –, mégpedig a reálkereset–emelkedésnek megfelelő mértékben (várhatóan 3 százalékponttal).
Az államháztartási deficit mértékét már idén csökkentheti, hogy a GDP növekedése nagyobb a vártnál, és meghaladhatja az 5 százalékot, a kiadásokat viszont nem növelik a büdzsében engedélyezettekhez képest – jelezte Járai.
Az IMF úgy látja: a hatóságoknak óvatosan kell kezelniük a további kamatcsökkentést, amíg az infláció ellenőrzött keretek közé szorul vissza. A csúszóleértékelés és a rövid távú tőkebeáramlás ellenőrzése lehetővé tette, hogy az infláció mérséklődése ne sebezze meg a magyar versenyképességet. Egyúttal üdvözölte a kormány terveit, hogy e gátakat fenntartja Magyarország EU–csatlakozásáig.
A jövőben azonban a tőkebeáramlás nagyobb kihívást jelent a kiáramlásnál, s ez jelentős változtatásokra késztetheti az árfolyam–politikát – vélik az IMF–ben. Üdvözlik az elképzeléseket a forint intervenciós árfolyamsávjának megfelelő időben történő kiszélesítésére.