Törvénymódosítással kerítenék elő az MFB Rt.–re valót • Bizonytalan a vagyonkezelő • 2000.03.09

A privatizációs tartalékból hajtják végre a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) Rt. tőkeemelésének első, 18 milliárdos összegű ütemét, de törvénymódosítással szeretnének könnyíteni a költségvetési befizetési kötelezettségeken – tájékoztatott Gansperger Gyula, az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Rt. elnök–vezérigazgatója. Előterjesztett üzleti tervük nagymértékű bizonytalanságokkal számol, legalább 95,3 milliárd forint bevételt céloznak meg, de lehet belőle akár több mint 140 milliárd is.
Kezdeményezik a költségvetés módosítását az MFB 32 milliárdos tőkeemelésének biztosítására – közölte Gansperger Gyula.
Az MFB–t, mint arról már írtunk, azért stafírozzák ki, hogy legyen tőke az autópálya–építések finanszírozására. A 2000. évi költségvetési törvényben szigorú előírások szerepelnek az ÁPV Rt. összesen 115 milliárd forint kiadásairól, s ezen felül rendelkezésre áll a privatizációs tartalék, amely a vagyonkezelő kötelezettségeinek rendezésére szolgál. Az összes (nem csak idén teljesítendő) kötelezettségek összege bizonytalan, 50–150 milliárd forint közé tehető – közölte az elnök–vezérigazgató.
Jelenleg 31,1 milliárd forint készpénz van a tartalékban (MH, márc. 6.). Az ugyancsak itt található Richter–pakett az év végéig nem értékesíthető, de Gansperger keresi a módját, miként lehetne mégis – váromány–, követelésértékesítési konstrukcióval – bevételre szert tenni ebből.
A kiadási oldalon elképzelhető, hogy a büdzsében előírtakat felülvizsgálva letesznek arról, hogy 15 milliárddal megemeljék a volt postabankos követeléseket, üzletrészeket kezelő Reorg Apport Rt. tőkéjét – tudtuk meg.
Az igazgatóság több változatban nyújtotta be az ÁPV Rt. üzleti tervét a kancelláriaminiszternek jóváhagyásra, illetve a felügyelőbizottságnak véleményezésre. A tervet május–júniusban még felülvizsgálják.
Az említett 115 milliárd forint készpénzkiadási kötelezettséggel szemben ugyanis mindössze 95,3 milliárd forint minimális bevétel áll. Ha csak ennyi folyik be, akkor a költségvetési keretek vagyonkezelő által befolyásolható körét – 73,4 milliárdot – 51,7 milliárdra lefaragják. Ekkor például a reorganizációs kiadást 20–ról 10, a privatizációs előkészítési költséget 8–ról 6 milliárdra csökkentenék, a válsághelyzetek kezelésének 5 milliárdos keretéből pedig semmit sem költenének el.
A 95,3 milliárdos, minimális bevételből 76,5 milliárd származna a privatizációból, 8,2 pedig osztalékból. A bizonytalanság oka, hogy az eladásra váró vagyon szétaprózódik, nem szerepel a kínálatukban akkora tétel, mint amilyen tavaly a 75,5 milliárdos Matáv–részvény eladás volt – magyarázzák az ÁPV Rt.–ben.
Az idén terítékre kerülő cégek, pakettek közül Gansperger kiemelte az Antenna Hungária és a Malév 50 százaléknál kisebb részesedésének, illetve a Budapest Bank állami kézen maradt 23 százalékának, és a CD Hungary tervbe vett értékesítését. A bevétel nagysága függ például attól, hogy a kormány a jelenleg 100 százalékban állami tulajdonú Hungaropharma Rt. azonnali eladása mellett dönt–e (ami 10–11 milliárdos bevétel) vagy lépcsőzetes értékesítés történik, ami az idei bevételt negyedére–ötödére csökkenti.
Kérdésre Gansperger elmondta: a gyógyszer–kereskedelmi cég többlépcsős eladása mellett szól, hogy a menedzsmentet és a gyógyszertárakat is bevonhatnák, és az állam nem minden átmenet nélkül engedné ki a kezéből a céget s vele a gyógyszertámogatás ellenőrzését.
Az orosz adósság kezeléséről március végéig eljárásrendet dolgoznak ki. Az ÁPV Rt. kész anyagi segítséget nyújtani ebben, de érdemben nem az ő feladata az adósságkezelés – szögezte le az elnök–vezérigazgató. Mint ismert, az adósságlebontás koordinálása ez év elejétől a Gazdasági Minisztériumtól a Miniszterelnöki Hivatalhoz (MEH) került át, ez pedig az ÁPV Rt.–nek passzolta volna át az ügyet.
A Magyar Televízió Rt. fővárosi székháza értékesítéséről Gansperger elmondta: több bevételre számít a megelőlegezett 6 milliárd forintnál, s keresik a módját, miként osztozkodhatnak a többleten a költségvetéssel. Gansperger visszautasította azt a vádat, hogy a tv–székházat „gazemberek egymás közt adják–veszik”. Más a médiavita, és megint más az MTV konszolidációja – szögezte le.