Felduzzadt banki betétek az MNB–nél • 2000.03.08

Több mint 170 milliárd forinttal duzzadt februárban a repoállomány, azaz a pénzintézetek jegybankban tartott, fölös forinteszközöket levezető betétei. A bankok eszerint óriási tételekben spekuláltak a forint mellett. Az önkorlátozásról az MNB folytatja a tárgyalásait a Magyar Bankszövetséggel. Közben a tegnapi aukción megint jelentősen esett a három hónapos lejáratú állampapírok hozama, újabb nyomást gyakorolva a jegybanki kamatokra.

A bankok jegybanknál elhelyezett fel nem mondható betétei február végén elérték a 991,1 milliárd forintot. Egyetlen hónap alatt 173,1 milliárddal duzzadtak – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) előzetes hitelmérlegéből.
A növekedés több mint háromszorosan fölülmúlja a januárit, amikor pedig az MNB, a nagymértékű tőkebeáramlás miatt, rekordmértékben vágta meg az irányadó kamatlábat. A tőkebeáramlás miatt azért nő a repoállomány, mert a bankok, a megugró devizaátváltás folytán fölössé váló forinteszközeiket az MNB–nél helyezik el, kéthetes fel nem mondható betétben (ez a sterilizáció). Ez, az említett repoállomány mellett mintegy évi 40 milliárd forint többletköltséget okoz a jegybanknak.
Értesülésünk szerint a februári repoállomány–növekedésből mintegy 150 milliárd forintnyi a hónap első felében zajlott le, amikor is Surányi György, az MNB elnöke egyeztetésre hívta a bankok vezetőit (MH, márc. 7.). Arra bírta volna rá őket, korlátozzák a forint melletti spekulációt, s ha ebben a múlt hét végéig nem egyeznek meg, az MNB ellenlépést tesz.
A héten mégis folytatódnak a tárgyalások az MNB és a bankszövetség között – értesült lapunk. A jegybank tehát egyelőre nem váltja be fenyegetését. Az egyezség a kisebb bankok ellenállása miatt hiúsult meg, holott a repózásban leginkább érdekelt Magyar Külkereskedelmi Bank és OTP hajlott volna a megállapodásra – értesült lapunk.
A siker csapdája ez, hiszen viszonylag kellemes gond a nagymértékű tőkebeáramlással küszködni – értékelt újságíróknak Felcsuti Péter, a Raiffeisen Bank vezérigazgatója. Szerinte négyféle ellenlépést tehetne a jegybank: szélesíthetné az árfolyamsávot; bevezethetné a repotendert (vagyis csak korlátozott mennyiségű betétet helyezhetnének el a bankok); két hétről egy hónapra nyújthatná a lejáratát, s végül rugalmasabb magatartást követhet (azaz elszánhatná magát a kamatcsökkentésre).
Az Államadósság–kezelő Központ (ÁKK) aukcióján tegnap kereken 10 százalék átlagos hozammal keltek el a három hónapos diszkontkincstárjegyek. Ez 0,19 százalékponttal alacsonyabb az egy héttel ezelőtti hozamnál. A kéthetes jegybanki betét kamata eközben 11,75 százalék.
Február végén a jegybank tartalékai 11 593 millió dollárt tettek ki, vagyis 307 millió dollárral nőttek január végéhez képest – derül ki az MNB jelentéséből.
• E. J. – Sza. P.