Ott tartunk, ahol Portugália az EU–csatlakozás idején • Magyarországon az egy főre jutó GDP az uniós átlag 54 százaléka • 2000.03.07
Az egy főre jutó magyar GDP idén – a várható csatlakozás előtt 3–4 évvel – eléri azt a szintet, amellyel Portugália annak idején belépett a közösségbe. Ha a korábbi EU–bővítések Jörg Haidernak, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) elnökének a receptje szerint alakulnak, akkor egyetlen szegényebb jelentkező ország sem csatlakozhatott volna. A hazai bérek elmaradása ugyanakkor nagyobb, mint a gazdasági összteljesítményé.
MH–információ
Magyarország vásárlóerő–paritáson mért egy főre eső bruttó hazai terméke (GDP) idén körülbelül 54 százaléka lesz az EU átlagának, pontosan annyi, amennyivel Portugália 1986–ban belépett a közösségbe.
A vásárlóerő–paritás a forint hivatalos árfolyamtól eltérő átszámítását jelenti: valójában kétszer annyi árut, szolgáltatást kap a külföldi, ha nálunk vásárol, mint amennyit az árfolyam mutat. (1997–ben az egy főre jutó GDP vásárlóerő–paritáson 9875, hivatalos árfolyamon 4461 dollár volt az OECD adatai szerint.)
A bérekben nagyobb hazánk elmaradása az EU–átlagtól. Legalábbis a fizikai foglalkozásúak keresete – vásárlóerő–paritáson átszámítva – az EU–átlag mintegy 30 százalékát tette ki 1996–ban – derül ki a Gazdasági Minisztérium szakértői anyagából. A bérek hivatalos árfolyamon való átszámítása irreálisan nagy elmaradást mutatna, hisz eszerint a magyar munkás az EU–átlag 10 százalékát keresné meg.
Talán Jörg Haider FPÖ–elnököt ez utóbbi átszámítás is befolyásolta, amikor néhány hete a Népszabadságnak kijelentette: az Ausztriával szomszédos országokat csak akkor lehet felvenni az unióba, ha elérik az osztrák bérszínvonalat.
Az Európai Bizottság adatai szerint Írország az egy főre jutó bruttó hazai termék tekintetében az EU–átlag 59 százalékán állt, amikor 1973–ban a közösség tagjává vált. Görögország 1981–es csatlakozásakor vásárlóerő–paritáson mért egy főre eső GDP–je 69 százaléka volt az uniós átlagnak.
• Folytatás a 9. oldalon
• Folytatás az 1. oldalról
Portugália és Spanyolország 1986–ban vált a közösség tagjává, s az előbbi GDP–je mindössze 54, utóbbié pedig 70 százaléka volt az EU átlagos GDP–nek.
A négy ország 1993 és 1999 között összesen 16,7 milliárd eurós támogatáshoz jutott az uniós büdzséből. Részben e pénzek felhasználásának köszönhetően Írország egy főre eső hazai összterméke 1998–ban már 108 százaléka volt az unió átlagának. Görögország 1998–ra 68, Portugália 72, Spanyolország pedig 81 százalékos szinten állt az Európai Bizottság statisztikája szerint.
Magyarország 1999–ben az EU egy főre jutó GDP–nek körülbelül 52 százalékánál tartott és az idénre előrejelzett gazdasági növekedés esetén 54 százalékot ér majd el.
A Kopint–Datorg Rt. számítása szerint hazánk az egy főre jutó GDP 6 százalékos évi növekedés mellett 2016–ban, 5,5 százalékos tempó mellett 2018–ban, 5 százalékkal pedig 2021–ben éri utol az EU–átlagot.
• Gy. Z. – E. J.