Osztalékkivonás decemberben: 387 millió dollár • Kedvező fizetési mérleg • 2000.02.04

Tavaly közel 2,1 milliárd dollár hiány keletkezett a folyó fizetési mérlegben – közölte előzetesen az MNB. Az eredmény kedvezőbb az 1998. évinél s különösen a kormány által célul kitűzött 2,5 milliárdos deficitnél. A pénzpiacokon némi csalódást okozott a decemberi, 1998 utolsó hónapját is meghaladó, 387 millió dollárnyi osztalékkivonás.

A folyó fizetési mérleg hiánya decemberben 571, a teljes évben pedig 2074 millió dollár – derül ki a jegybank előzetes adataiból.
Az elemzők előzetesen kétmilliárdon belüli deficitet harangoztak be a Reuters fölmérése szerint. A csalódást a decemberi osztalékkivonás okozta.
„Úgy látszik, évről évre jelentős, 1 milliárd dollár nagyságrendű profitkivonással kell számolnunk” – értékelt kérdésünkre Oblath Gábor, a Kopint–Datorg Rt. elnöke. Az osztalékkivitel meghaladta az 1998 végit, amit akkor a kormányzat az orosz és nemzetközi pénzügyi válsággal magyarázott.
Török Attila, a Postabank Értékpapír Rt. elemzője, aki 200 milliós osztalékkivonást jósolt, most már úgy látja, a jövedelemkivonás növekedése a külföldi tulajdonú vállalkozások életciklusával függ össze, a tulajdonosok úgy látják, beértek korábbi befektetéseik.
Néhány hónapja viszont a legtöbb elemző 2,7 milliárdos vagy ennél is kedvezőtlenebb mérleget várt. Azóta az EU–beli konjunktúra kedvezőbbre fordult, s az elemzők egyöntetűen kedvezőnek ítélik meg a második félévi folyamatokat.
Török Attila szerint a váratlan és egyszeri romlást okozó profitkivonás ellenére a külkereskedelmi tételek és az idegenforgalmi mérleg javulása egy tartósabb tendenciába illeszkedik. Oblath szerint viszont a javuló idegenforgalmi mérleg a magyar turisták mérsékeltebb kiutazásának köszönhető (az idegenforgalmi kiadások 130 millióval, 844 millió dollárra csökkentek), miközben a 2458 millió dolláros bevétel is némi csökkenést jelent, tartós nyomokat hagyott a jugoszláviai háború.
Dollárban mérve javult 1998–hoz képest a fizetési mérleg, euróban viszont már nem, holott hazánk külkereskedelmének döntő hányadát az európai pénzben bonyolítja – figyelmeztetett kérdésünkre Akar László, a GKI Gazdaságkutató Rt. vezérigazgatója. Bár 150–160 milliárdos burkolt kiigazítás történt a költségvetésben, a fizetési mérleget közvetlenül nem ez, hanem az erőteljesen növekvő export javította – fejtette ki.