Veszteségeket okozhat a cserearányromlás • Medgyessy Péter: Éleződő szociális feszültségek • 2000.01.26
A világpiaci olajár–emelkedés okozta cserearányromlás elviheti a növekedés gyorsulásának köszönhető többletet – fejtegette Vértes András a GKI Gazdaságkutató Rt. elnöke a XXI. Század Magyarországáért Egyesület rendezvényén. Simor András, a Budapesti Értéktőzsde elnöke szerint elkerülhetetlen a bankok, a pénzügyi cégek koncentrációja. Medgyessy Péter elnök a párbeszéd kialakulását és az integráció, globalizáció nyomán fölvetődő szociális kérdések napirenden tartását várja az új egyesülettől.
Vértes András idén a GDP 3,5–4 százalékának megfelelő államháztartási hiányt vár. Szerinte szigorítás történik, mégpedig úgy, hogy az infláció a kormány által előre jelzettnél nagyobb – évi átlagban 9, decemberben pedig 8 százalék körül – lesz. Ezt fél százalékkal lefaraghatják a „halasztott inflációval”, vagyis a hatósági áremelések elnapolásával.
A világpiaci olajárat a GKI 21–22 dollárra teszi az idei év átlagában, szemben a kormány 18 dolláros jóslatával. Az olaj drágulása olyan cserearányromlást okoz szerinte (az importot úgy megdrágítja az exporthoz képest), hogy épp elviheti azt a többletet, amely a gyorsuló növekedésnek köszönhető. Vértes az idei növekedést legalább 4 és fél százalékra teszi a tavalyi mintegy 4 százalékkal szemben.
Simor András úgy látja: tavaly az ingatlanpiac fellendülése kiélezte a versenyt a bankok között a vállalatok finanszírozásában. Polarizálódás tapasztalható a pénzintézetek között. A brókercégek körében az 1998–as orosz válság és csődök után mindenki óvatosabb lett. Szerinte elkerülhetetlen a bankok koncentrációja, bár a külföldi tulajdonosok egyelőre kitartanak. A brókercégek körében csődök fenyegetnek, ezért Simor szükségesnek tartja a felügyelet „erőszakosabb” fellépését. A brókercégek felvásárlására nyomás érzékelhető, az alkuszok a bankokba olvadhatnak, még ha ez nem is tesz feltétlenül jót a szolgáltatás minőségének.
Medgyessy Péter volt pénzügyminiszter kérdésként vetette föl: vajon nem áll–e fenn a keresleti infláció kockázata, bár most a drágulásban a költségek növekedése játszik fontos szerepet. Az idén várható növekedést kiegyensúlyozottnak tartja, bár sajnálja az „elszalasztott lehetőségeket” (mint kérdésünkre elmondta, az elosztási reformok hiányát).
Medgyessy kérdésünkre kijelentette: szerepvállalása a XXI. Század Magyarországáért Egyesület élén nem politikai, hiszen civil szervezetről van szó. A bejegyzés alatt álló XXI. Század Magyarországáért Egyesület elnökségének tagjai többek között: Fazakas Szabolcs, Forró Tamás, Inotai András, Karl Imre, Kiss Elemér, Szilvásy György, Vértes András.