Hétmillárd dollárra olvadt az adósság • Javultak a külső mérlegek • 2000.01.19

Tavaly tizenegy hónap alatt a folyó fizetési mérleg hiánya 1,5 milliárd dollár, 0,1 milliárddal kevesebb, mint egy évvel korábban. Az ország devizaadóssága eközben az év eleji 8,9–ről 7,1 milliárd dollárra olvadt – közölte a Magyar Nemzeti Bank.

Február elején várhatók még izgalmak: akkor közli az MNB az előzetes decemberi fizetési mérleg adatokat. Mint emlékezetes, 1998 decembere egymagában 0,7 milliárddal fejelte meg a deficitet. Így a kormány a teljes tavalyi évre nem jósol kisebb hiányt 2,2–2,4 milliárd dollárnál.
A most nyilvánosságra hozott végleges számítások szerint tavaly novemberben a hiány 161 millió dollár, nagyjából az egy évvel korábbival egyezik.
A tizenegy havi egyenleg 101 millió dollárral javult 1998 megfelelő időszakához képest. Ezt segítette, hogy dollárértékben az export 5,3, az import viszont csak 4,4 százalékkal nőtt – derül ki az MNB fizetési mérleg statisztikájából. Mint kivehető, jó 200 millió dollárral romlott az idegenforgalmon kívüli szolgáltatások egyenlege, ami mögött több szakértő burkolt profitkivonást sejt.
A nyílt osztalékkivonás mindenesetre mintegy százmillió dollárral mérséklődött – derül ki jövedelemáramlás január–novemberi adataiból. A kamatkiadások is több mint 160 millió dollárnyit csökkentek.
Az adósságnövekedést nem okozó tőkebeáramlás megkétszereződött, és bőven finanszírozta a folyó fizetések passzívumát. A portfólióbefektetések megháromszorozódtak, tizenegy hónap alatt meghaladták az 1 milliárd dollárt. Csak novemberben 160 millió dollár portfólióbefektetés történt. A másik lényeges javító tényező: a hazai cégek külföldi befektetései az 1998. január–novemberiek 40 százalékát sem érték el.
November végén a magyar devizaadósság bruttó 24,4, nettó 7,1 milliárd dollárra rúgott, ezen belül az MNB és a kormányzat bruttó 13,7, nettó 1,5 milliárd dollárral tartozott. A nettó adósság 1,8 milliárd dollárral csökkent az év eleje óta; ebből 1 milliárdot a tranzakciók, 0,8 milliárdot pedig a keresztárfolyamok, árváltozások és egyéb tényezők magyaráznak – számította ki az MNB.