„Renitens” szavazások a parlament maratoni ülésén • 1999.12.16

A parlament keddi, éjszakába nyúló ülésén a képviselők több olyan módosító javaslatot is megszavaztak, amelyet nem támogatott a kormány. Ezeknél a határozathozataloknál a kormány elutasítása ellenére a koalíciós többség segítségével több milliárd forint sorsát fordították meg.

Ilyen renitens szavazás volt az, hogy az ÁPV Rt. bevételeiből 2 milliárdot az Első Közép– és Kelet–európai Együttműködés Alapítvány létrehozandó nemzetközi központjára kell fordítani.
Az üdülési csekk kiadásának felső határát 1,5–ről 3,5 milliárd forintra emelték. E keret hányattatott sorsa az üdülési csekkek adókedvezményének megemelésével függ össze. Hogy az adóbevétel kiesését ellensúlyozza, a kormány 1 milliárdot lecsippentett a turisztikai célelőirányzatból, később 750 milliót visszaadott, mondván: az eredetileg tervezett 2,5 milliárd forintnyi üdülési csekknél úgyis kevesebbet adnak ki, így az szja–bevételkiesés is kisebb. Most viszont mégis több üdülésicsekk–kibocsátást engedélyeznek a honatyák.
Mádi László és Juharos Róbert (Fidesz) kezdeményezésére megszavazták, hogy a főváros egyes bevételeiből (szja, központi adók, állandó népességhez kötött költségvetési támogatások) legalább ötven százalékát a helyi adónak pedig legalább 45 százalékát a kerületeknek engedje át. Viszont szoros szavazással alulmaradt Perlaki Jenő (Fidesz) javaslata, amely 17 milliárdot zárolna a főváros költségvetéséből mindaddig, amíg Budapest bevételei el nem érik a 101,5 milliárd forintot.
A képviselők nevesített támogatást szavaztak meg az ország öt legkedvezőtlenebb helyzetben lévő megyéjének: Nógrádnak, Szabolcsnak, Borsodnak, Somogynak és Békésnek. A támogatási előirányzatokból 18 százalékot ennek az öt megyének a támogatására különítenek el. Az ÁPV Rt. területfejlesztési kiadásaira szánt 7 milliárd forintból pedig Borsod 1,5 milliárd, Nógrád és Somogy 360–360 millió, Szabolcs megye pedig 900 millió forintot kap. Az indítványt fideszes és kisgazda–képviselők jegyezték.
Elfogadták azt az MSZP–s javaslatot is, amely a szentendrei tűzoltólaktanya létesítésére 50 millió forintot indítványozott.
Az ifjúsági bizottság javasolta, hogy az ORFK DADA–programjára 5 millió forintot adjanak a Belügyminisztérium gyermek– és ifjúsági feladatok előirányzatából. Ugyancsak e testület kívánt az iskolai oktatáshoz biztosított normatívák csökkentésével a diáksporttal kapcsolatos feladatok ellátásához 1 milliárd 740 millió forintot biztosítani.
A kulturális bizottság javaslatát is elfogadták, amely szerint az Országgyűlés felhatalmazza a nemzeti kulturális örökség miniszterét, hogy a pénzügyminiszter előzetes egyeztetésével az Erzsébet téri ingatlan sorsának rendezésével összefüggő kötelezettségek teljesítésére való tekintettel az NKÖM fejezetén belül a szükséges összegű előirányzatot átcsoportosítsa egy új, Erzsébet téri beruházásjogcím–csoportra, központi beruházási kiadásként.
A fideszes Bóka István a Balaton Fejlesztési Tanács működésére indítványozott 10 millió forint támogatást.
Font Sándor, az MDF képviselője a hegyközségek állami feladatainak támogatására 30 millió forintot javasolt a Nemzeti Kataszteri Program feltételrendszeréhez biztosított fedezetéből.
A környezetvédelmi bizottság egyik indítványa pedig a a szennyvízelvezetés– és tisztítás szabályait módosította a céltámogatások körében a kiemelten támogatandó célok között.
• E. J. – N. Sz.