Orbán–Bauer–szócsata a megfigyelésről – Éles vita a Hit Gyülekezetéről • Törvénymódosítási dömping a T. Házban • 1999.12.15
Rendkívüli ülést tartott tegnap a T. Ház. Már reggel megkezdték a határozathozatalokat, mert mintegy 1500 módosító indítványról – köztük a gazdasági kamarákról, a jövő évi költségvetésről – kellett dönteni.
A maratoni szavazást megelőzően napirend előtti felszólalásokra került sor. Kóródi Mária (SZDSZ) felszólította a kormányt: állítsa le Budapest ostromát, mert káosz alakulhat ki a tömegközlekedésben, s ami a fővárosnak árt, az az országnak úgyszintén. Varga Mihály pénzügyminisztériumi államtitkár politikai hisztériakeltésnek minősítette a főpolgármester tevékenységét.
A pártingatlanok helyzetének tisztázását sürgette Csabai Lászlóné. Az MSZP–s politikus felszólította a kormányt, hogy ne csak az állami, hanem az önkormányzati tulajdonban lévő ingatlanokat is vegye figyelembe. Bogár László, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára egyetértett a felvetéssel, de hozzátette: azon a tényen semmi sem változtat, hogy az MSZP az állami tulajdonú ingatlanok 79 százalékát használja. Gyűlöletkeltéssel vádolta a Hit Gyülekezetét Sasvári Szilárd. A Fidesz frakcióvezető–helyettese közölte: az az SZDSZ szólítja fel a kormányt a szélsőséges nézetektől való elhatárolódásra, amely szoros kapcsolatot ápol az egyházzal. A politikus utalt Szent–Iványi Istvánra, a külügyi bizottság szabad demokrata elnökére, aki közös izraeli zarándoklaton vett részt a Hit Gyülekezetével. Hogyan befolyásolja hazánk európai uniós tárgyalásait ez a tény? – kérdezte. Az SZDSZ–nek állást kell foglalnia az egyházzal kapcsolatban, nem elég látszólag küzdeni a gyűlöletkeltés ellen – fogalmazott Sasvári Szilárd.
Az Országgyűlés elfogadta, hogy a 18. évet megelőzően nagykorúvá vált magyar állampolgár is utazhasson külföldre személyi igazolvánnyal. Döntöttek a képviselők egyes szociális és munkaügyi törvények módosításáról is. Őry Csaba, a szociális tárca államtitkára hangsúlyozta, a törvényjavaslat elfogadása csak azoknak hátrányos, akik még rövid ideig sem akarnak dolgozni, bár képesek lennének rá. A kormánytöbbség csak a kabinet által támogatott módosító javaslatokat szavazta meg. Így a munkanélküli–járadék folyósítása 12 hónapról 9–re csökken, és az önkormányzatok feladata lesz a munkanélküliek közhasznú foglalkoztatásának megszervezése.
Fazekas Sándor Újabb fejezet a Postabank történetében, avagy honnan kapott milliókat az MSZOSZ címmel interpellált. A fideszes képviselő elmondta: 1995 áprilisában a pénzintézet bankgaranciát ajánlott az MSZOSZ országos nyugdíjpénztárának. A megállapodás értelmében a Postabank 2000–ig 65 millió forinttal támogatja a nyugdíjpénztárat, ha lehetőséget kap a vagyonkezelésre. Varga Mihály, a Pénzügyminisztérium politikai államtitkára válaszában közölte: tény, hogy a szakszervezeteknek juttatott milliókon túl, az önkormányzatok és a Postabank különös kapcsolata több mint tízmilliárd forint veszteséget okozott.
Az azonnali kérdések és válaszok órájában Bauer Tamás és Orbán Viktor vívott éles szócsatát. Az SZDSZ–es képviselő azt kérdezte a miniszterelnöktől, mire alapozta tavaly augusztus 25–ei állítását a törvénytelen megfigyelésekről. A miniszterelnök válaszában közölte, minden olyan információ, amelyet a bizottságnak átadott, már tavaly augusztusban a rendelkezésére állt. Ezután Bauer Tamás azt kifogásolta, hogy a rendőrség újra meg újra házkutatást tart azoknál az újságíróknál és vállalkozóknál, akik a kormányt bírálják. Az SZDSZ–es képviselő arra volt kíváncsi, hogy ki rendelte meg a lista összeállítását, és hogy a miniszterelnöknél volt–e házkutatás a VIP–lista miatt. A kormányfő csak annyit felelt: nem volt.
Határozathozatalokkor a kormány ellenében megszavazták: az ÁPV Rt. bevételeiből 2 milliárdot az Első Közép– és Kelet–európai Együttműködés Alapítvány létrehozandó nemzetközi központjára kell fordítani . Összesen 13 ilyen „renitens” szavazás történt.
Az üdülési csekk kiadásának felső határát 1,5–ről 3,5 milliárd forintra emelték. Az önkormányzatok oktatási támogatásából elkülönítettek 1,7 milliárd forintot egy új normatívára: a diáksport támogatására.
Nem kapta meg a szükséges kétharmados támogatást az Országgyűlés házszabályának módosítását célzó javaslat, amelynek értelmében 10 képviselő alakíthatott volna frakciót.
• E. J. – N. Sz.