Késhet a szuperfelügyelet felállítása • Ismét Budapest–vita • 1999.12.07

A költségvetés tegnap újra megnyitott részletes vitájában kiújult a polémia a főváros költségvetése körül. A fideszes képviselők – a MIÉP támogatásával – szorgalmazzák, hogy a kerületek nagyobb előnyt élvezzenek a jövedelemforrások elosztásában.

Perlaki Jenő (Fidesz) javasolja többek között, hogy a fővárosi források 45–50 százalékát kötelezően a kerületek kapják meg. Egy másik indítványa szerint 17 milliárdot elkülönítenének Budapest költségvetéséből, amit az önkormányzat csak akkor kapna meg, ha bevételei elérik a 101,5 milliárd forintot. A fővárosnál 17 milliárd forint felesleg, a kerületeknél viszont 12 milliárd hiány található – állította Perlaki. Balczó Zoltán (MIÉP) is aránytalannak találta a főváros és a kerületek közti osztozkodást. Lampert Mónika (MSZP) és más ellenzékiek úgy érveltek, azáltal, hogy a személyi jövedelemadónak mindössze 5 százaléka marad az önkormányzatoknál, a főváros is és a kerületek is jelentős forrásokat veszítettek.
Perlaki egy másik javaslatában szorgalmazza: csak akkor segítsen ki a költségvetés egy önhibáján kívül hátrányos helyzetbe került települést, ha intézményeinek kihasználtsága meghaladja a 70 százalékot. A törvényjavaslat csak 50 százalékot ír elő.
A pénzügyi szervezetek állami felügyeletéről szóló törvény vitájában esélyes az a módosító indítvány, hogy a miniszterelnök javaslatára az országgyűlés válassza meg a szuperfelügyelet vezetőjét, ne pedig – mint a törvényjavaslatban áll – a miniszterelnök a pénzügyminiszter javaslatára. Mint Mádi László (Fidesz), a Költségvetési Bizottság alelnöke tudatta: szorgalmazzák azt is, hogy a törvény hatályba léptetését április 1–jéről július 1–jére halasszák, és gondolkodnak azon is, nem kellene–e több elnökhelyettest is kinevezni a kormány által javasolt egy helyettessel szemben.