Erősítenek a multik, megugrott a vámszabad kivitel • Fellendülés javuló egyensúllyal • 1999.12.04

Az első tízhavi fizetésimérleg–hiány 1,3 milliárd dollár, lényegesen kedvezőbb a vártnál. Surányi György MNB–elnök jó esélyt lát arra, hogy az idei év egészében 2–2,3 milliárd dollár között alakul a deficit. Az ipari termelés gyarapodása gyorsul, az októberi teljesítmény több mint 14 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. Szintén a tizedik hónapban rekordot döntött a vámosok által megfigyelt kivitel, s elérte a 2,35 milliárd dollárt. A pozitív fejlemények hátterében a hazánkban működő multik újabb fellendülése sejthető.

A jegybank előzetes adatai szerint októberben 41 millió dollár hiány keletkezett a folyó fizetési mérlegben. Ez kevesebb mint fele az egy évvel korábbinak. Az első tízhavi deficit 1328 millió dollár, 117 millióval kevesebb, mint a tavalyi azonos időszakban. A kormány az év elején 2,5 milliárdos deficitet célzott meg, a tavalyi 2,3 milliárdos hiány után. Két hete a Reuters körkérdésére a pénzpiaci elemzők átlagban 1,44 milliárd dollárra tették a tízhavi és 2,28 milliárdra az éves hiányt.
A folyó fizetésimérleg–hiány GDP–hez viszonyított aránya a tavalyi 4,7 százalékról 4,3–4,5 százalékra csökkenhet, az ország nettó adósságállománya pedig a tavaly év végi 8,9 milliárdról 8 milliárd dollár alá süllyedhet – jósolta Surányi György a Cégvezetők Klubja rendezvényén.
Ha csak nem tör ki az ezredfordulós pánik, van rá esély, hogy a tavalyi 2,3 milliárd dollárnál is jobb legyen a fizetési mérleg éves egyenlege – vélekedett kérdésünkre Oblath Gábor, a Kopint Datorg Rt. kutatási igazgatója is. Az első és a második negyedévben 600–600 millió, a harmadikban azonban már mindössze 70 millió dollárt tett ki a deficit. A kedvező tendencia a kutató szerint elsősorban a külkereskedelmi mérleg javulásának és a tavalyinál kisebb mértékű profitrepatriálásnak köszönhető.
Egyelőre mindenesetre a kamat– és osztalékfizetések töb mint 300 millió dollárral elmaradnak a tavalyitól. Közben az adósságot nem okozó tőkebeáramlás októberig elérte a 2 milliárd dollárt, s így bőven finanszírozza a folyó fizetéseknél mutatkozó passzívumot.
Az ipari termelés éves növekedése októberben 14,3, az első tíz hónapban 9,1 százalék – közölte előzetesen a KSH (kiigazítatlan indexek alapján). Ez érzékelhető gyorsulás, hisz az első nyolchavi gyarapodás 7,7, az első kilenchavi pedig 8,4 százalék volt.
A vámstatisztika szerint a tízhavi külkereskedelmi passzívum 2536 millió dollár, 331 milliárddal kedvezőtlenebb a tavalyinál – közölte a Gazdasági Minisztérium (GM). Ugyanakkor igen erőteljes – dollárértékben 30,7 százalékos – az ipari vámszabad területen bonyolított kivitel gyarapodása. Ebben a multinacionális cégek kedvelte formában folyt az első tízhavi export 42 százaléka, ami még a tavalyi 35 százalékos részarányhoz képest is ugrást jelent.
Közben a „hagyományos” export 6,7 százalékkal visszaesett az első tíz hónapban – jelentette a GM. A 611 millió dolláros apadásból 319 millióért az orosz piac visszaesése, illetve más metszetben 421 millióért az élelmiszer–gazdasági kivitel mérséklődése felelős. (A kettő együtt, az átfedéseket kiszűrve, 602 millió dollár exportkiesést okozott.) Közben a gépek, gépi berendezések exportja 19 – a közúti járműveké 71, az irodagépeké és gépi adatfeldolgozó berendezéseké 31 – százalékkal meghaladta a tavaly január–októberit.
Összességében 6,9 százalékkal gyarapodott az export és 7,8 százalékkal az import dollárértéke – derül ki a GM tízhavi adataiból. A KSH számításai ugyanakkor azt mutatják: változatlan áron a kivitel és a behozatal egyaránt 13 százalékkal nőtt. Az ár– és árfolyamváltozások kiszűrésével tehát eltűnik a rés az export és az import növekedése között. Megfigyelők szerint ennek oka az, hogy a behozatalban nagyobb az erősödő dollárban bonyolított forgalom súlya, mint a kivitelben.
A fejlődés szigetszerű, a növekedés motorjai elsősorban a multinacionális, vámszabad területeken tevékenykedő cégek – értékelt Petschnig Mária Zita, a Pénzügykutató Rt. tudományos főmunkatársa a a Cégvezetők Klubjában. Úgy látta, nőttek a regionális különbségek, és a különböző ágazatok fejlődése között is markáns eltérések alakultak ki.
• E. J. – G. T. I.