Surányi javuló fizetési mérleget vár • Ambiciózus inflációs cél • 1999.12.03
Nemcsak a megcélzott 2,5, hanem a tavalyi 2,2 milliárd dollárnál is kisebb lesz a folyó fizetési mérleg hiánya – mondta Surányi György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke a költségvetési bizottság tegnapi ülésén. Szerinte a jövő évi kormányzati célkitűzés, mely szerint az infláció az év átlagában 6–7 százalékra mérséklődne, ambiciózus, és a jegybank támogatja.
Az évi átlagos drágulás idén 10 százalék alatt maradhat, decemberben pedig 10,5 és 10,7 százalékra tehető – mondta Surányi. Most már úgy látja: az idei fizetési mérleghiány nem éri el a tavalyi 2,2 milliárdot. Az idei négyszázalékos gazdasági növekedés jövőre legalább 4,5 százalékra gyorsul – jósolja a jegybankelnök. A fizetésimérleg–deficit pedig a GDP 4,3–4,5 százalékára mérséklődik.
Az év elején még érződött az orosz válság és más világpiaci kedvezőtlen hatás, de a magyar külkereskedelem gyors alkalmazkodóképességről tett tanúbizonyságot.
Úgy látja, a fogyasztás 4–4,3 százalékos bővülése – ellentétben a tavalyi második félévi folyamatokkal – összhangban áll a növekedéssel. A beruházások gyarapodása lassul a tavalyi évhez képest, és 8–10 százalékra tehető.
A jövő évi kormányzati célkitűzésnek, egyúttal a leértékelési ütem további mérséklésének feltételei vannak a jegybank szerint. Többek közt megemlítette, hogy a költségvetés keddi szavazása elősegíti az inflációs célt, az államháztartás hiánya 3,5 százalékra mérséklődhet, miközben a költségvetési kiadások és bevételek szintje az ideinek felel meg majd. Kérdésre elmondta: az infláció fékezésének nem egyedüli eszköze a leértékelési ütem mérséklése. Ha túl gyorsan csökkentik a devalválást, lassulhat a növekedés és nő a gazdaság szegregáltsága, mivel a nagy cégek könnyen kibírják a reálfelértékelődésből származó veszteségeket, és épp a kis– és középvállalkozások eshetnek el a külpiacra jutás esélyétől.
Európában a rövid lejáratú kamatok emelkedésére, egyúttal a hosszú lejáratúak mérséklődésére számít. A központi rövid lejáratú kamatemelés ugyan épp az infláció mérséklődését, s így a távlati várakozások javítását szolgálja. Hasonló folyamat lezajlott az USA–ban is a rövid lejáratú kamatok kétszeri emelésével, de a kamatok itt is tovább emelkedhetnek – hallhattuk.