Visszafizettetnék a jogtalan céltámogatásokat • 1999.11.24

A parlament számvevőszéki bizottsága meg nem történtté tenné a fideszes vezetésű önkormányzatok lobbizását (MH, nov. 11.), és kivétel nélkül visszafizettetné az önkormányzatokkal az 1998–ban jogtalanul igénybe vett címzett és céltámogatásokat. A 2000. évi büdzsében pedig rugalmasabbá tenné az APEH ösztönzési rendszerét.

A törvényes rendelkezések belső összefüggésének helyreállítását javasolja a számvevőszéki bizottság az 1998–as zárszámadás jövő keddi végszavazása előtt. Ezt – Kertész István (MSZP) kimutatása szerint – kétféleképp tehetnék meg: vagy az összes, Állami Számvevőszék (ÁSZ) által jogtalannak ítélt támogatást vissza kell fizetni, vagy semmit sem, nehogy hátrányba kerüljenek egyes önkormányzatok másokkal szemben.
A bizottság nagy többséggel megszavazta, hogy az előbbi, szigorúbb módosító javaslatot terjeszti be a zárszámadáshoz. Mint arról beszámoltunk, a T. Ház 260,7 milliót „kiszavazott” a jogtalanul igényelt s ezért visszafizetendő 469,7 millió forintból, a Vas megyei önkormányzat, valamint Dunavarsány térsége és a Dömös–Visegrád–Pilismarót hármas javára. Kertész levezetése szerint ezek a kormány ellenében megszavazott kivételezések érintik az ÁSZ által visszafizetendőnek ítélt támogatás valamennyi jogcímét: a támogatott céltól eltérő felhasználás, a visszaigényelt áfa megtámogatása, a sikerdíjat fedező juttatás eseteit. A dunavarsányi szennyvíztisztító esetében ugyanis 226,3 milliós támogatást több okból is jogtalannak talált az ÁSZ.
Ha az egységesítés „könyörületes” útját járnák, akkor előfordulhat, hogy a költségvetésnek visszamenőleg fizetnie kellene a korábban jogtalannak ítélt támogatások miatt. Az 1997–es támogatások visszafizetéseiből 406, az egy évvel korábbiakból 171 millió forintot kellene a büdzsének újra az önkormányzatokhoz utalnia – érvel a bizottság.
Ugyancsak Kertész javaslatára – ám a kormány képviselője ellenében – felhatalmazná a bizottság a pénzügyminisztert, hogy rendeletben szabályozza az APEH ösztönzési rendszerét. A jelenlegi és a 2000. évi büdzsében javasolt szisztéma szerint már akkor több milliárd forinttal jutalmazzák az APEH munkatársait, ha a kitűzött prémiumfeladat (az szja 102 és az áfa 103 százalékos teljesítése) akár 1 forinttal is túlteljesül. Leszavazta a kormánytöbbség, hogy a járulékok beszedését az adókkal együtt vegyék figyelembe a prémium kitűzésekor. Az adó– és a járulékbeszedés szervezetrendszere ma még nem egységes az APEH–en belül – érveltek.