Elcsúszhat az olajon az inflációs terv • Járai Zsigmond átlagosan 18 dolláros hordónkénti árral számol • 1999.11.23

Kilencéves csúcsot döntött a Brent–olaj hordónkénti ára, szakértők pedig már nem zárják ki annak lehetőségét, hogy a drágulás a 30 dollárt is elérheti. Járai Zsigmond pénzügyminiszter változatlanul 18 dolláros átlagos olajárral számol jövőre. Ez volna az egyik feltétele a kormányzat által 2000–re megcélzott 6–7 százalékos inflációs cél teljesülésének.

MH–információ
Az Európában irányadó északi–tengeri Brent ára hétfőn délelőtt hordónként 25,8 dollár volt a londoni nemzetközi olajtőzsdén (IPE), januári szállításra: pénteken még hordónként 25,07 dollárba került a januári lekötésű Brent. Tovább táplálja az áremelkedést, hogy Irak hétfőn bejelentette, egyelőre nem exportál, s ugyanez igaz néhány orosz olajtermelőre is. Ugyanakkor a nagy OPEC–termelők, Szaúd–Arábia vagy Venezuela nem hagynak kétséget a termeléskorlátozás betartása felől, amelyet márciusban határoztak el.

Több tényező szól azonban az emelkedés ellen: ha inflációs spirál indulna be, Szaúd–Arábia és Mexikó növelheti termelését; több szakértő úgy véli, az Egyesült Államok piacra dob stratégiai készleteiből, ha az ár 25 dollár fölött marad.
• Folytatás a 9. oldalon
• Folytatás az 1. oldalról
A tél beköszönte, az ipari államok olajtartalékainak apadása és a nagy kitermelők (OPEC) tartósnak bizonyuló termeléscsökkentése nyomán szakértők nem zárják ki a 30 dollár elérését sem.
Ezzel szemben Járai Zsigmond pénzügyminiszter – mint egy tegnapi tájékoztatón kifejtette – változatlanul reálisnak tartja a kormányzat jövő évi, 18 dolláros prognózisát. Ez az utolsó tíz év átlagárának felel meg, s a legtöbb kutatóintézet is ezzel számol 2000–ben – érvelt. Leszögezte, változatlanul 6–7 százalékos évi átlagos inflációval számolnak jövőre. (Jóllehet a múlt héten Londonban újságírói kérdésre 8 százalékot tartott elképzelhetőnek, ha 22 dollár körül alakulna az olajár.)
Jövőre a nyersolaj hordónkénti átlagára a 21–24 dolláros sávban marad, de rövid időszakra akár 30 dollárra is felkúszhat – vélekedett Török Attila, a Postabank Securities vezető közgazdásza. Az EU–országok gazdasági fejlődése ugyanis folytatódik, és az USA gazdasága sem lassul jelentős mértékben, vagyis a kereslet valószínűleg némileg növekedni fog. Az OPEC–országok eddig – szokatlan fegyelemmel – betartották a kitermelési kvótákat, ennek felülvizsgálatára a korábbi döntés szerint március–áprilisban kerül sor. A másik fő olajexportőr, Oroszország pedig folyamatosan drágítja illetékekkel és vámokkal a kivitelt – mondta Török.
Hasonló tendenciákat valószínűsít az OECD november 16–án közreadott előrejelzése is. Az OECD szerint jövőre a kőolaj hordónkénti átlagára 22,1 dollárra emelkedhet (azaz 27,8 százalékkal), majd 2001–ben bekövetkezik a stabilizálódás a fenti árszinten. Amennyiben tehát a kőolaj világpiaci ára egy éven át 22 dolláros szinten marad és a vásárlásoké is, úgy a az olajimportáló országoknak GDP–jük 0,25–0,5 százalékával kell többet kiadniuk az energiahordozóért, egy százalékponttal kevesebbet, mint tíz évvel ezelőtt, az öbölválság után.
• E. J. – P. K. – P. Zs.