Szétaprózott kisgazdacsomag • Négymilliárd az egyházi örökség rekonstrukciójára – Kímélik a turistaalapot • 1999.11.22

A kisgazdák igyekeznek több lábra állni, részletekre tagolták kapcsolódó módosító javaslataikat a 2000. évi költségvetéshez. Így nem maradhatnak alul egyetlen szavazással az agrárköltségvetés növeléséért folytatott harcukban. Az újabb képviselői javaslatokból az is kiderül, hogy az üdülési csekk okozta adóbevétel–kiesés kisebb, mint amennyivel a kormány először számolt. Így várhatóan a gazdasági tárca turisztikai célelőirányzatához mégis visszajuttatnak 750 milliót.

Mérvadó kormánypárti javaslat 50 millióval, több mint 260 millió forintra növelné a Magyarok Világszövetségének költségvetési juttatásait, a PM beruházásai terhére. A jövő évi büdzséhez benyújtott kapcsolódó indítványokat a héten tárgyalják a parlamenti bizottságok. A koalíciós pártok további kereteket juttatnának az egyházi létesítmények beruházásaira, mivel ezek enélkül 1,7 milliárddal apadnának jövőre – indokol a Mádi László–Rogán Antal–Csúcs László indítványozó hármas.
Az egyházi kulturális örökség rekonstrukcióját, beruházásait 3 milliárddal, négymilliárd forintra emelnék, s 1 milliárddal, hatmilliárd forintra bővítenék a volt egyházi ingatlanok tulajdonrendezésére szánt pénzeket. A szükséges 4 milliárd felét a világi kulturális beruházások csökkentésével teremtik elő, a másik felével a 80 milliárdos, elsősorban a közlekedést érintő fogyasztói árkiegészítést csapolnák meg.
Rogán Antal és Gyürk András fideszes képviselők, a Fidelitas vezetői 21 millió forintot különítenének el a társadalmi szervezetek támogatásából a parlamenti pártok ifjúsági szervezetei számára. Az összeg felosztásáról a pártelnökök értesítenék a pénzügyminisztert 2000. január 31–éig – áll a javaslatban, ami azonban még a december elején újra megnyitott vitában tovább finomítható.
Mindenesetre van egy ügy, amiben összefog a hat parlamenti párt: a Magyar Rádió művészeti együtteseinek költségvetési támogatásában. Félmilliárdot szánnának erre, részben a rádió műsorterjesztési költségeinek terhére, részben pedig az elhíresült 4,4 milliárdos „országkép–építési”, kommunikációs miniszterelnökségi keret szűkítésével. Utóbbi elnevezést egyébként fideszes képviselők „nemzetképépítésre” változtatnák, mivel a határon túli magyarok is tagjai a kultúrnemzetnek.
A cigány tanulókat segítő ösztöndíjakra 150 milliót különítenének el, az Igazságügyminisztérium fejezeten belül. Ez az egyetlen „féllábas”, költségvetési ellentétel nélküli javaslat az esélyes módosítók közül. További 35 milliót az Országos Cigány Információs és Művelődési Központ Kht. támogatására, a kultusztárca millenniumi kereteiből csippentenek le.
A három héttel ezelőtti bizottsági fordulóban a koalíciós többség – a kormányzat ellenében – szimpatizált Lezsák Sándor (MDF) indítványával, amely plusz 1 milliárdot ellentétel nélkül, azaz a hiány növelésével juttatott volna a kistelepülések oktatására. Lezsák, aki 1100–ról 1500 főre emelné a külön iskolatámogatásra érdemesítő lélekszámhatárt, most szelídített javaslattal élt: csak 813,4 milliót jelölt meg, s a pénzt a hátrányos helyzetbe jutott települések 10,3 milliárdos keretéből venné el.
Horn Gábor (SZDSZ) észrevételezte, hogy a Széchenyi professzori ösztöndíj megállapítása sértené a felsőoktatási törvényt, hisz a költségvetésben javasolt 2 millió 26 ezer forint nem éri el az előző évi minimálbér nyolcszorosának megfelelő 2 millió 160 ezer forintot. Révész Máriusz (Fidesz) most oly módon finomítana, hogy a csökkentett járandóság csak a 2000. január 1–je után ösztöndíjassá válóknak folyósíttassék.
Mégsem jár akkora teherrel, hogy a T. Ház szintén a kormány ellenében emelte meg az üdülési csekk adómentes határát 10 ezerről 20 ezer forintra – derül ki a kapcsolódó módosító javaslatokból. A legújabb számítások szerint ugyanis a munkavállalók várhatóan nem 2,5 milliárd forintnyi csekket vesznek igénybe, mint amivel a beterjesztett büdzsében számoltak, hanem csak 1,5 milliárdnyit. Így aztán abból az 1 milliárdból, amit a kormány a turisztikai célelőirányzatból készült elvenni a „renitens” szavazás miatt, visszaadnak 750 milliót.
A kisgazdák több részre aprózva próbálják erősíteni kezdeményezésüket a földművelésügyi tárca 93,3 milliárdos kiadásnövelésére, továbbá 55 milliárdos állami agrárgarancia–vállalásra. Három hete a költségvetési bizottság egyetlen szavazással megakadályozta, hogy szavazásra bocsássák „kincskereső csomagjukat”. Most viszont, ha nem támogatják például a stratégiai agrárprogramokra szánt 8 milliárdos javaslatukat, attól elvileg még talpon maradhat az agrártermelési támogatást 25,3 milliárddal megfejelő indítványuk.