Hiányoznak a fogyatékostörvény végrehajtásának forrásai • Növelné a Fidesz a lakások áfatámogatását • 1999.11.11
A Fidesz a kormány ellenében szorgalmazza, hogy a lakásáfa–támogatás a mostani 400 ezerről 500 ezer forintra emelkedjék – derült ki a 2000. évi költségvetés részletes vitájában. A kisgazdák továbbra is ragaszkodnak a földművelésügyi tárca 93,3 milliárdos többlettámogatásához. Az SZDSZ szerint a büdzsé nem támogatja a fogyatékosok jogairól szóló törvény érvényesülését.
Néhány, a kormány által nem támogatott módosítóindítványt vett védelmébe Mádi László (Fidesz), a költségvetési bizottság alelnöke a 2000. évi büdzsé részletes vitájában. Továbbra is támogatják, hogy a lakásáfa–visszaigénylés felső határa 400–ról 500 ezer forintra emelkedjen. Így 3 milliárddal nőne a lakástámogatás, ám ennek fedezetét a piac további kifehéredése s az ettől várt többletáfa–bevétel biztosítja – vélik. Kapcsolódó módosítóindítvánnyal segítenék elő, hogy folytatódjanak a regionális felzárkóztatási programok. Támogatnák azt is (a kormány ellenében), hogy a költségvetésben 10 milliárd forinttal emeljék a vidékfejlesztési célokra szolgáló garanciakeretet – derült ki Mádi szavaiból.
A kisgazdák továbbra is kitartanak amellett, hogy 93,3 milliárd forinttal megemeljék a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) 262,4 milliárd forintra tervezett költségvetését – fejtette ki Csúcs László (FKGP). Még akkor is, ha csaknem 3 milliárddal megkurtítják az FVM kereteit az adótörvény–szavazás miatt kieső bevételek ellensúlyozására (MH, november 5., 1. oldal). A kisgazdák letettek arról, hogy a többletkiadás forrását a más tárcáknál is meglévő vidékfejlesztési keretek FVM–hez csoportosításából, a monetáris szféra tartalékaiból (azaz az MNB–nek fizetendő kamatokból – a szerk.) vagy az előrejelzett 6–7 százalékosnál nagyobb infláció feltételezésével keressék elő. De a 800 milliárdos adó– és járulék–kinnlevőség nagyobb arányú behajtásáról nem mondtak le – mondta el Csúcs László.
Ékes József (MDF) kifejtette: pártja a jövőre tervezett 5 százalékról 7,5 százalékra növelné az szja szabadon fölhasználható részét. A kisvárosokat ugyanis sújtja az önkormányzatok közti jövedelemkiegyenlítési rendszer, miközben eleget kell tenniük térségi feladataiknak – érvelt.
Csabai Lászlóné (MSZP) úgy látta: az önkormányzatok bevételeinek növekedése elmarad feladataik gyarapodásától. Frakciótársa, Keller László előadta: Budaörs esetében a 706 millió forintos támogatásból 622 milliót vesz vissza a kiegyenlítési rendszer. Kertész István (MSZP) szerint a szerény bevételű önkormányzatok az új lakásfinanszírozási rendszerben hátrányt szenvednek majd. Tállai András, Arnóth Sándor és más fideszes képviselők viszont védelmükbe vették a kiegyenlítési rendszert, mivel jelentősen emelkedik jövőre a falvak támogatása.
Mindössze 200 millió forintot szánnak a büdzsében a fogyatékosok számára létesítendő lakóotthonok építésére; ezt az SZDSZ 4 milliárd forintra emelné. Béki Gabriella ezt azzal indokolta, hogy a fogyatékosok jogairól szóló törvény 2010–et szabja meg a lakóotthon–hálózat kiépítése határidejének, s 20 ezerre becsülik a rászoruló emberek számát. A kormány által javasolt pénzekből százan juthatnának jövőre elhelyezéshez, a program teljesítéséhez ennek hússzorosára lenne szükség. Béki lényegesen növelné az akadálymentes közlekedés fejlesztésére szánt 180 milliót is. A négy országos fogyatékos– szervezet támogatását pedig befagyasztották, holott a korábbi években az inflációnak megfelelően emelték ezt, és jövőre a 6 százalékos emelés is mindössze 26 millió forintot emésztene föl – hallhattuk.