Százmilliárdos igényekről tárgyalnak • A PWC kezdi a gázközművagyon felmérését • 1999.11.09

Óvatos becsléseink szerint az ÁPV Rt.–nél félretett 50 milliárd forint 2–2,5–szerese szükséges az önkormányzatok gáz– és villamos közművekkel kapcsolatos követeléseinek kifizetéséhez – nyilatkozta lapunknak Dióssy László, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének (TÖOSZ) elnöke. A vagyonkezelő szervezetnek önmagában az 1 milliárd forintos pluszkiadást okozhat, hogy az 50 milliárdos névértékű államkötvényt kisebb címletekre váltsa.

Az érintettek a napokban a legmagasabb szinten tárgyalnak az önkormányzatok százmilliárdos nagyságrendű igényeiről – értesült az MH. Dióssy László, a legnagyobb önkormányzati szövetség vezetője tegnap tárgyalt Gansperger Gyulával, az ÁPV Rt. elnök–vezérigazgatójával, a települések képviselői és ügyvédeik ma találkoznak a PricewaterhouseCoopers (PWC) könyvvizsgáló cég munkatársaival.
A mai megbeszélés egyik központi kérdése, hogy mikortól tekintsék jogosnak az önkormányzatok igényét a belterületi gázközművekre: az önkormányzati törvény hatálybalépésétől, a gázszolgáltató vállalatok társasággá alakulásától vagy a gáz– és villamos energiáról szóló törvény módosításától.
A települések képviselői ma azt is felvetik, hogy az önkormányzatok nemcsak a belterületükön húzódó, hanem a községeket külterületen összekötő „vonalas létesítményekre” is igényt tarthatnak.
A TÖOSZ és az ÁPV Rt. tárgyalásán egy harmadik „forró téma”, a villamos közművagyon elosztása is szóba került – tudtuk meg. Ennek lényege, hogy a településeknek a törvény szerint a belterületi vezetékek után az áramszolgáltató cégek állami kézben lévő részvényeinek 25 százaléka járt. A papírok annak idején fele–fele arányban az ÁPV Rt. és az MVM Rt. tulajdonában voltak. Az önkormányzatok csak az ÁPV–nél lévő pakett negyedét, vagyis a teljes 12,5 százalékát kapták meg, s most a másik 12,5 százalékot követelik.
A TÖOSZ óvatos becslése szerint az önkormányzatok jogos követelése – ide számítva a gáz– és villamos közművekkel kapcsolatos összes igényt a késedelmi kamatokkal – az ÁPV Rt. tartalékalapjában e célra elkülönített 50 milliárd forintos államkötvénycsomag 2–2,5 szeresére rúg – közölte Dióssy. Az ügy szereplőinek közös érdeke, hogy a konfliktusok élezése helyett inkább működjenek együtt, hogy a PWC korrekt módon elvégezhesse a vagyon felmérését – emelte ki a TÖOSZ elnöke.
Egymilliárd forintos kiadást okozhat az ÁPV Rt.–nek, hogy a gázközműjuss fedezetére kapott 50 milliárd forintos államkötvényt kisebb címletekre kell bontania – értesült az MH. A mostani tervek szerint ugyanis államkötvények formájában jutnának hozzá az önkormányzatok gázközmű–követeléseikhez. A kötvény azonban egy összegben áll rendelkezésre, így a névérték 2 százalékának megfelelő „megbontási költség” is fölmerül.
Az emiatt esedékes 1 milliárd forintnyi kiadást betervezték a vagyonkezelő 2000. évi költségvetésébe – tudtuk meg. Az állami büdzséről szóló törvénytervezet szerint ugyanis a privatizációs tartalék jótállásokkal, szavatosságokkal, gázközműigényekkel és más kötelezettségek miatt adódó „kifizetésekkel kapcsolatos ráfordítások” fedezetére is szolgál.
Ezen a jogcímen fizetik ki a 300 millió forint, gázközmű követelések rendezésével kapcsolatos szakértői díjat is január végén az ez ügyben közbeszerzési pályázatot nyert PWC–nek és az Interauditor Kft.–nek.
Az egymilliárdos kiadás egyelőre „viszonylag fiktív” szám, ugyanis csak jövő tavasszal, az önkormányzati igények törvénybe foglalásakor dől el, hogy az állam milyen formában fizet – mondták érdeklődésünkre a Miniszterelnöki Hivatalban.
• Eörsi János – Szily László