Négypárti kezdeményezés a vatikáni szerződés érvényesítésére • Többet adnának az egyházi iskoláknak • 1999.11.09
FKGP–, Fidesz–, MSZP–, MIÉP–képviselők a Magyar Katolikus Püspöki Karral vállvetve igyekeznek megakadályozni, hogy az egyházi oktatási intézmények kiegészítő támogatását csökkentsék a 2000. évi költségvetésben. A kormány ezt azért szorgalmazta, mert az általános, minden oktatási intézménynek jutó támogatás erőteljes növelését tervezik. Az oktatási tárca kompromisszumra hajlik az ügyben.
Elképzelhető, hogy módosított formában támogatná a kormány a képviselői kezdeményezést az egyházi oktatási intézmények tervezett kiegészítő támogatásának megemelésére – nyilatkozott érdeklődésünkre Pálinkás József, az Oktatási Minisztérium államtitkára.
Simon Miklós (FKGP), Salamon László (Fidesz), Hegyi Gyula (MSZP), valamint Bognár László (MIÉP) javasolja: emeljék az idei, egy növendékre jutó 65 216 forintnyi támogatást 66 735 forintra ahelyett, hogy – mint a 2000. évi büdzséről szóló törvényjavaslatban áll – 51 415 forintra mérsékelnék. A kiegészítő támogatás csökkentésének hátterében az állna, hogy az egyházi intézmények az általános normatívát is megkapják, márpedig ez az óvodák esetében 21, az általános iskoláknál 20, a gimnáziumok esetében 15,3 százalékkal emelkedne 2000–ben.
Az Apostoli Szentszékkel 1997–ben kötött megállapodás arra kötelez, hogy az egyházi iskolák állami támogatása ne maradjon el az önkormányzati oktatási intézményeknek finanszírozásától – emlékeztetett Pálinkás. Ennek pedig megfelelhet egy olyan összegű normatíva, amely csökken ugyan az ideihez képest, de nem olyan mértékben, mint ami a költségvetési törvényjavaslatban szerepel – fogalmazott. Ez megoldható lenne kapcsolódó képviselői módosítójavaslattal – vélte.
Mint kiszámítható, az előterjesztett költségvetés szerint 1,6–2,3 százalékkal nőne az egyházi óvodák, általános iskolák, gimnáziumok támogatása, a négy képviselő javaslata szerint viszont 10,4–12,8 százalékkal. Az oktatási tárca láthatóan a kettő között emelne.
A négy képviselő javaslata a költségvetés 19 törvényi helyét érinti. Azonos mértékű finanszírozást szorgalmaznak például az érettségi és szakvizsgadíj, a kisebb lakosságszámú településeken óvodába, általános iskolába járó gyerekek kiegészítő támogatása esetében. Törölnék a törvényjavaslatból, hogy az egyházi iskoláknak értesíteniük kell az illetékes állami szervet, ha az év bármely hónapjában 10 százaléknál nagyobb mértékben elmarad a létszám a tervezettől, s ekkor a pénzellátást csökkenteni kell. Nem értenek egyet azzal sem, hogy független könyvvizsgáló vizsgálja a támogatások felhasználásának jogszerűségét, ha évi 30 millió forintnál nagyobb összegről van szó.
A javaslatcsomagot a Magyar Katolikus Püspöki Kar tanácsadó testületének konzultációján dolgozták ki – tudtuk meg. E testület a parlamenti pártok és a katolikus egyházak közti kapcsolattartást szolgálja. Kérdésünkre Salamon László és Hegyi Gyula egybehangzóan úgy vélekedett: a költségvetés módosítására azért van szükség, hogy érvényt szerezzenek a vatikáni megállapodásnak, az egyházi és a világi intézmények azonos finanszírozásának.
Az SZDSZ nem támogatja a módosító javaslatot – jelentette ki kérdésünkre Horn Gábor oktatáspolitikus képviselő. Az egyházi oktatási intézmények kiemelt támogatása politikai döntés, költségvetési prioritások kérdése, ez ellen nem emelhetnek kifogást. Nem érthetnek egyet azonban azzal, hogy kiemelt státust biztosítanak az egyházi intézményeknek, például az alapítványiakkal szemben. Ez az egyházaknak sem érdeke, hisz növeli függőségüket a politikától – véli az SZDSZ–es képviselő.