Visszavesznek az agrártárcától • A kormány lefarag, a honatyák hiányt növelnek • 1999.11.06

Az agrárvállalkozásoknak jövőre szánt támogatásokból több mint 2,9 milliárd, a gazdasági tárcánál kezelt turisztikai célelőirányzatból több mint 1 milliárd, az Országos Rendőr–főkapitányság támogatásából majd' 580, az APEH apanázsából több mint 290 millió forintot venne vissza a kormány, hogy ellensúlyozza a képviselők által kiszavazott adóbevételeket. Közben a kormánypártok mozgolódnak, s jó 1,8 milliárdot „visszacsempésznének” a 2000. évi büdzsébe.

MH–információ
A parlament költségvetési bizottsága több mint 1,8 milliárd forinttal „növelte” a jövő évi büdzsé hiányát csütörtöki, késő estébe nyúló ülésén. Ennyivel több kiadást okoznak a kormány előterjesztésénél a kabinet ellenében támogatott módosító indítványok.
A kormány ellenkezése ellenére protezsálja ugyanis a bizottság Isépy Tamás és Rubovszky György fideszes képviselők javaslatát a bíróságok támogatásának 832 millió forintnyi emelésére. Ez az összeg ahhoz kellene, hogy a bírói testületnél ne kelljen létszámleépítés árán 160 000–ről 173 200 forintra emelni a legkisebb bírói illetményt. További 1 milliárd forintot szánnának az 1100 főnél kisebb településekben folyó oktatás különtámogatására, Lezsák Sándor (MDF) kezdeményezésére.
E szavazások ellentételéről még gondoskodhat a kormány, például elérheti, hogy kapcsolódó módosító indítványok kerüljenek a T. Ház elé a sarokszámok december eleji megszavazása előtt.
Egyelőre azonban a két hete, képviselői kezdeményezésekre megszavazott adótörvény–módosításoknak megfelelő lefaragásokról gondoskodott.
• Folytatás a 9. oldalon
• Folytatás az 1. oldalról
A késői órákban a bizottság elé terjesztett számítás szerint összesen 11,7 milliárd forint adóbevétel–kiesést okoztak a rebellis szavazatok, ebből 2 az önkormányzatokat, a többi a költségvetést és a tb–t érinti.
Az agrárberuházási és piaci támogatást 0,5–0,5, a mezőgazdasági termelési támogatást 1,9 milliárddal csapolnák meg, mivel ekkorára becsülik a mezőgazdasági termelőknek kedvező adómódosítások hatását. A másik célpont a turisztikai célelőirányzat, amit több mint 1 milliárd forinttal (30 százalékkal) megcsapolnak az üdülési csekk húszezer forintra emelt adómentessége miatt. Ezzel párhuzamosan 600 millióval támogatná a központi költségvetés a tb–alapokat, hogy kárpótolja az üdülési csekk miatt csökkenő járulékért.
Törlik a jövő évi büdzséből a 3 milliárd forintra tervezett, de aztán kiszavazott biztosításiadó–bevételt, félmilliárddal csökkentik az áfa–, 2,3 milliárddal a jövedékiadó–, 1,1 milliárddal az szja– és 2 milliárddal az illetékbevételt. A bevételkiesés egy részét a tárcák között egyenletesen osztják szét, a NATO–megállapodásban elkötelezett Honvédelmi Minisztérium kivételével.
A Közlekedési, Hírközlési és Vízügyi Minisztériumnál ismét a beruházások kínálnak célpontot a lefaragásra: a postai épületrekonstrukció, a kiemelt városok szennyvízkezelése, a vízbázisvédelem, a vasútfejlesztési támogatások, a Volán–rekonstrukció, az útfenntartási célelőirányzat egyenként 70–177 millió forinttal rövidülnek, az Oktatási Minisztérium egyetemi beruházásai 187 millióval, egyéb oktatási beruházásai pedig 176 millió forinttal. Levettek a gyulai határátkelőhely beruházásából is 313 millió forintot, ami az erre szánt keret 80 százalékát jelenti.
A miniszterelnökségnél kímélik a kancellária apparátusát, az országkép építési és kommunikációs előirányzatból 47 milliót vesznek le, ami a teljes keret 1,1 százaléka.
A képviselők most támadják – a kormány javaslata ellenében – Szili Katalin MSZP–s házelnök és Szájer József Fidesz–frakcióvezető indítványát az ombudsmani hivatal jövő évi költségvetésének 31,1 millió forintnyi növelését. Mint arról már beszámoltunk: sem Gönczöl Katalin, az állampolgári jogok biztosa, sem Solt Pál, a bíróságok költségvetésében érintett Országos Igazságszolgáltatási Tanács elnöke nem írta alá a PM által előterjesztett költségvetést.
A készülő költségvetési törvény szerint a sorsolásos játékok játékadójának 12, a totó játékadójának 100 százalékát a Wesselényi Miklós Sport Közalapítványba kell fizetni. Az él– és a szabadidősport finanszírozására hivatott közalapítvány azonban még nincs bejegyezve – derült ki a költségvetési bizottság ülésén.