Javul a fizetési mérleg • Százmillió euróval növelték a kötvénykibocsátást • 1999.11.04

Szeptemberben gyorsult az ipari termelés növekedése, és tovább javult a fizetési mérleg, melynek a kilenchavi összesített hiánya – idén először – nem éri el a tavalyi azonos időszak deficitjét. Októberben többletet produkált az államháztartás, a tízhavi hiány pedig a teljes évre engedélyezett összeg 95–97 százalékán áll. Százmillió euróval megemelte a kincstár a múlt héten elindított kötvénykibocsátást.

A folyó fizetési mérleg szeptemberi hiánya 93 millió dollár, 233 millióval kevesebb, mint egy évvel korábban – jelentette előzetesen az MNB. A kilenchavi összesített deficit 1293 millió dollárt tesz ki, szemben a tavalyi első háromnegyed évi 1337 millióval. Háromnegyed év alatt 1945 millió dollárnyi, adósságot nem növelő tőke áramlott be hazánkba, ami több mint 1 milliárddal több a tavalyi tőkebehozatalnál.
Járai Zsigmond pénzügyminiszter most már úgy látja: az idei hiány nem fogja elérni a célul kitűzött 2,5 milliárd dollárt. Az év végi osztalékkivonás elmarad majd a tavaly decemberben megugró (több mint 330 millió dolláros) összegtől – jósolta.
Októberben 18 milliárd forint többlet keletkezett a központi költségvetésben, a fogyasztáshoz kapcsolt adókból 155, ezen belül áfából 115 milliárd forint folyt be – közölte Járai. A társadalombiztosítás hiánya októberben is meghaladná a 10 milliárdot, ám az OTP–részvényekből 35,3 milliárdos bevételt könyvelhettek el. A teljes államháztartás deficitje az éves előirányzat 95–97 százalékán áll, tudhattuk meg.
A KSH előzetes adatai az ipari termelés növekedésének gyorsulását mutatják: a szezonálisan kiigazított index szerint szeptemberben 10,7 százalékkal nőtt a teljesítmény az egy évvel korábbihoz képest, szemben a júliusi 6,9 és az augusztusi 10,1 százalékkal. A kilenchavi átlagos növekedés 8,5 százalék.
A Reuters által korábban megkérdezett húsz pénzpiaci elemző jó 120 millió dollárral nagyobb fizetési mérleg hiányt várt január–szeptemberre.
A szeptemberi fizetési mérleg váratlan javulása főként azzal magyarázható, hogy a külföldi befektetők osztalékkivonása mindössze 12 millió dollárt tett ki, ami jó 110 millióval szerényebb az egy évvel korábbi kiáramlásnál – magyarázta kérdésünkre Török Attila, a Postabank elemzője. Az év egészére lefelé, 2,4–2,5 milliárd dolláros hiányra módosítja a deficitre vonatkozó előrejelzését.
A kilenchavi áruforgalmi hiány több mint 1,5 milliárd dollár, hasonló a tavalyi deficithez. A kivitel dollárértéke 6,4, a behozatalé 5,6 százalékkal nőtt. A tőkebefektetések jövedelmeinek kiáramlása meghaladta az egymilliárd dollárt, de 320 millió dollárral kevesebb az egy évvel korábbinál.
Csaknem nettó 2 milliárd dollárnyi tőke áramlott be az első háromnegyed évben, ami több mint 1 milliárddal haladja meg a tavalyi beáramlást, különösen az egy évvel korábbi 0,2–ről 0,9 milliárd dollárra ugró portfóliótőke–befektetések következtében. Oblath Gábor, a Kopint–Datorg Rt. kutatója szerint a nyáron kedvező fordulat következett be a külgazdasági folyamatokban.
A nagy érdeklődés miatt 400 millió euróra növelték a múlt héten elindított, 300 milliósra tervezett eurokötvény–kibocsátást – közölte Járai Zsigmond tájékoztatóján. Mint az Államadósság–kezelő Központban kérdésünkre elmondták, a többletkereslet angol befektetőknél mutatkozott, s a kibocsátás az eredetinél 2 bázisponttal olcsóbb lett. A befolyó bevételt az MNB–vel szemben jövőre lejáró adósságok törlesztésére fordítják.