Talált pénz az agrárcsomagnak • 1999.10.19

A földművelésügyi tárcának 93,3 milliárd forintnyi adóbeszedési többletet „talált” a kisgazdapárt személyi összetételében átalakult „kincskereső csapata”. A pénzt az agrártárca hiányzónak vélt milliárdjaira fordítanák.

A múlt héten Csatári József, Hanó Miklós, Koppánné Kertész Margit és Zsikla Győző vette át azt a feladatot a Csúcs László, Szabadi Béla, Boros Imre hármastól, hogy pénzt keressen az agrártárca 413,1 milliárdjához. Módosító javaslatukban a társasági adó bevételt 3, a vámbefizetést 10, az áfát 44, a jövedéki adót 7, a személyi jövedelemadót 29,3 milliárd forinttal fejelnék meg. A kincskeresésben információink szerint az FVM szakértői segítettek a képviselőknek.
A többletkiadásokra forrást teremtő javaslatban nem szerepel a korábban Csúcs László által szorgalmazott tb–kintlévőségek behajtása. Amint az államháztartási törvény módosítása sem, pedig enélkül nem lehet az esetleges többletpénzt az agrártárca kiadásaira fordítani.
Piacszabályozásra, intervenciós felvásárlásra 15,6, termelési támogatásra 25,3, a mezőgazdasági beruházások támogatására 20,8 milliárddal többet fordítanának 2000–ben, mint a kormány javaslatában szerepel. Ezer fővel megerősítenék a falugazdász–hálózatot, ami 4 milliárdba kerülne; az FVM–hez került vízügyi feladatok 2 milliárdos többletet igényelnek. Az agráregyetemek tevékenységéhez 2,2 milliárdos többletet igényelnek, területfejlesztésre 9,9 milliárddal fordítanának többet. A kistérségeket fejlesztő Sapard program végrehajtására nonprofit ügynökségeket hoznának létre, ami 5,5 milliárdot igényelne.
Stratégiai programok keretében fejlesztenék 8 milliárd többletköltséggel a mezőgazdasági energiatermelést, a biomassza–hasznosítást, a fejlesztési–logisztikai képzési intézményrendszert.
Hozzányúlnának a privatizációs bevételekhez is, az ÁPV Rt. javaslatuk szerint 0,5 helyett 3 milliárddal járulna hozzá a nem biztosítható mezőgazdasági károk kezeléséhez.
Az agrárgarancia–keretre a kormány 10 milliárdot javasolt; az FKGP–képviselők viszont 55 milliárdot az agrárhitelek 100 százalékos kezességvállalására, és további 10 milliárdot az agrárágazat termelési, tulajdonosi és vállalkozói struktúrájának korszerűsítését szolgáló, 2000–től folyósított hitelek garanciájára.