Burkolt kereslet–visszafogás • Pénzügykutató: rosszabb idei év után kedvezőbb kilátások • 1999.10.13
A növekedés fékeződött, az egyensúly némileg romlott, ugyanakkor a jövőre vonatkozó kilátások javultak – értékeli a Pénzügykutató Rt. a gazdaság idei évét. Úgy látják: burkolt kiigazítás folyik a jövő évi büdzsében, a valóságosnál kisebb infláció szerepeltetésével, a jövedelmek viszonylagos elértéktelenedésével.
A kormány 6 százalékos inflációval számolt a 2000. évi költségvetés tervezetében. A valóságban az évi átlagos fogyasztói áremelkedés 8–8,5 százalék, így például a meghirdetett 8,25 százalékos közszolgálati átlagbéremelés nem eredményez reálkereset–növekedést – jósolta Petschnig Mária Zita a Pénzügykutató sajtótájékoztatóján. A Pénzügykutatónál úgy számolnak: a burkolt szigorítás következtében az idei 1,5–ről jövőre 1,9 százalékra nő az államháztartás elsődleges (kamatok nélküli) többletének GDP–hez viszonyított mértéke.
A kormány tavasszal, a 14 dolláros olajár idején hirdette meg 2000. évi inflációs előrejelzését, azóta az olajár jóval 20 dollár fölé ugrott, a kabinet mégis fenntartja a prognózist – fejtegették a Pénzügykutatóban. Úgy látják, a rejtett kiigazítás már az idén két számjegyűvé váló drágulással megkezdődött. Januárra eleve 7,9–8 százalék húzódik át az idei drágulásból, s erre rakódik rá az év eleji, majd a havonként az ideinél mintegy 0,2 százalékponttal mérsékeltebb áremelkedés – hallhattuk. A korrekciót Petschnig szerint az tette szükségessé, hogy idén csak a fogyasztás bővül jelentősen a növekedés keresleti összetevői közül, a beruházások, az export lassuló ütemben gyarapszik. Jövőre azonban, a javuló külpiaci kilátások miatt egészségesebb fejlődésre számítanak: az export az idén várt 8 után 9 százalékkal gyarapszik, az import növekedése viszont 10–ről szintén 9 százalékra lassul, a fogyasztás kisebb, a beruházás nagyobb ütemben nő, mint idén – jelzik előre.
Mint elmondták, az államháztartás 4,6 százalékra becsült idei hiányát privatizációs bevételek nélkül értik. A valóságos privatizációs bevétel idén a GDP 0,6, jövőre 0,2 százalékát jelenti majd – jelzik előre.