Idén először augusztus többletet hozott • 1999.10.05

Augusztusban – idén először – többlet keletkezett a folyó fizetési mérlegben. Ezzel az első nyolc hónap deficitje 1,2 milliárd dollárra javult, ami a felét sem éri el annak a 2,5 milliárdnak, amit a kormányfő az idei évre zsinórmértékül szabott.

MH–összefoglaló
A jegybank előzetese szerint az augusztusi aktívum 140 millió dollár, ami az egy évvel korábbit is 80 millióval meghaladja. Ennek ellenére az első nyolc havi deficit jó 200 millióval nőtt a tavalyi azonos időszakhoz képest; az áruforgalom hiánya azonban ennél kisebb romlást mutat. Augusztusig behozta az export növekedési üteme az importgyarapodást, s a kettő nyolchavi dollárértéke közel azonos ütemben, 5,6–5,8 százalékkal nőtt.
A külföldi adósságszolgálat mérséklődik, a kamatterhek nyolc hónap alatt több mint 200 millió dollárral enyhültek. Viszonylag szerény mértékű, 108 millió dollár az adósságot nem növelő tőkebeáramlás augusztusban. De tavaly ilyenkor az orosz válság kitörésekor 39 milliós tőkevesztés mutatkozott. A nyolchavi nettó (kivitel nélküli) beáramlás 1940 millió dollár, a tavalyinak több mint kétszerese, s bőven finanszírozza – több mint 700 millióval meghaladja – a folyó fizetési mérleg hiányát.
• Folytatás a 9., vezércikk a 7. oldalon
• Folytatás az 1. oldalról
Irányváltásnak értékelte kérdésünkre Oblath Gábor, a Kopint–Datorg Rt. kutatási igazgatója a 140 millió dolláros augusztusi aktívumot, s azt, hogy immár a harmadik hónapja javult a fizetési mérleg a tavalyi megfelelő időszakhoz képest. Az év első felében tovább romlott a múlt év negyedik negyedévétől gyengülő külkereskedelmi mérleg, de aztán kiegyenlítődött az export és az import növekedési üteme. A magyar gazdaság láthatóan ellenállt a balkáni háború hatásának – vélte.
Az áruforgalmi mérleg igen kedvező, bár leginkább a vámszabad–területi külkereskedelemnek, azaz a multiknak köszönhető – mondta el kérdésünkre Petschnig Mária Zita, a Pénzügykutató Rt. főmunkatársa. Oblathhoz hasonlóan kiemelte, hogy az idegenforgalom mérlege Koszovó ellenére sem romlott lényegesen. Csökkent az adósság, a kamatkiadások lényegesen mérséklődtek, miközben az osztalékkivonás a tavalyihoz hasonlóan alakult. Petschnig szerint azonban az idegenforgalmon kívüli szolgáltatások növekvő passzívuma nem más, mint burkolt profitkivonás, hazavitt menedzserfizetés. Az adósságot nem okozó tőkebeáramlás pedig a rövid távú portfólió–befektetéseknek, azaz a magas kamatprémiumnak köszönhető – emelte ki Petschnig –, és ezek nélkül nem beszélhetünk arról, hogy a tőkebeáramlás meghaladja, finanszírozza a folyó mérleghiányt. A működőtőke–befektetés egyenlege pedig főként amiatt javult, mert visszaestek a magyarok külföldi befektetései. A magyarországi befektetések növekedése ugyanakkor lelassult, a felmért utolsó három hónapban 310 millió dollárt tett ki, szemben az 1998. június–augusztusában bejött 447 millióval – figyelmeztetett a kutató.
Az áruforgalmi egyenleg vártnál jobb alakulása meglepte Török Attilát, a Postabank elemzőjét is. Szerinte azonban a következő hónapokban némi romlást vetít előre az, hogy a Gazdasági Minisztérium vámstatisztikája szerint a nyolchavi külkereskedelmi hiány (1,69 milliárd dollár) meghaladja a fizetési mérleg statisztikájában megfigyelt áruforgalmi passzívumot. Szeptemberben ráadásul gyengült a forint, ami számításai szerint mintegy 300 millió dolláros hiányt valószínűsít, körülbelül 150 milliós nettó tőkebeáramlás mellett. Ennek ellenére 2,6 milliárd dollárra javítja az 1999. évi folyó fizetési mérleg hiányra vonatkozó előrejelzését. A Pénzügykutató jóslata 2,6–2,7 milliárd dollár.
Augusztus végén a jegybanki tartalékok állománya 9,8 milliárd dollárt tett ki – jelentette az MNB.